Zajímavý víkend můžete zažít na památkách na Liberecku. Na své si přijdou rodiny s dětmi i dospělí. Stačí si jen správně vybrat.

NETRADIČNÍ POHLED NA FRÝDLANT A OKOLÍ. Věž se otevírá jen výjimečně a tak je pohled z jejího ochozu pro většinu příchozích úplně nový.

Frýdlant láká na pohled z věže

Teprve potřetí nabízí hrad a zámek ve Frýdlantu návštěvníkům možnost vystoupit na hradní věž. „Otevře se po oba víkendové dny, v sobotu i v neděli. První turisty tam dovedeme po deváté. Musí ale počítat s tím, že najednou se na věž může vydat jen maximálně 12 lidí a mohou se tedy tvořit fronty," vysvětluje kastelánka Frýdlantu Jana Pavlíková. Výhled ale stojí za to. Kdo vystoupá z hradního nádvoří až na ochoz devětačtyřicetimetrové věže a zdolá všech tři sta schodů, může se rozhlédnout po Frýdlantu a okolí a pokochá se i panoramaty Jizerských hor.

Sychrov už slaví den dětí

Celý víkend má program připravený i Státní zámek Sychrov. „Od devíti do čtyř odpoledne zve hlavně rodiče s dětmi na Pohádkový park s čokoládovou bitvou. Jde o akci 
k blížícímu se Mezinárodnímu dni dětí," říká Lucie Bidlasová z Národního památkového ústavu. Zámecký park se podle ní během obou dnů promění v dětský ráj. „Připravena bude cesta parkem plným pohádkových bytostí se zastaveními, kde budou děti plnit úkoly. Dohlížet na ně budou princezny, víly nebo loupežníci," slibuje Bidlasová.

Součástí oblíbeného dětského dne bude na Sychrově po oba víkendové dny i tradiční čokoládová bitva.

Kde mohou děti i trochu zlobit:

SYCHROV
O prázdninách nabídne opět zkrácené dětské prohlídky, které vede princezna. Jsou uzpůsobeny věku dětí i časově příznivé, trvají kolem 25 minut. Děti během nich odpovídají na otázky a s princeznou se mohou i vyfotit.
V současné době děti jistě zaujme i medvědí galerie v zámeckém sklepení a hra v zámeckém parku Cesta za pokladem medvědího klanu.

ZÁKUPY
Tady už dnes funguje dětská trasa s panenkami. Jde o okruh přístupný volnou formou bez průvodce. K vidění je i Výstava strašidelných bytostí, kde lze v zámeckém sklepení potkat draka, hejkala či vodníka.