„Svatá Barbora bude dětem dávat různé úkoly. Když je splní, budou mít šanci získat jeden z klíčů, kterým otevřou třináctou komnatu," vysvětluje mluvčí Národní památkové správy Lucie Bidlasová. Ta také upozorňuje, že na Grabštejně je připraven i zbrusu nový prohlídkový okruh nazvaný Sklepy. Návštěvníkům se otevře 10. července. „Okruh je umístěn do starého hradního sklepení a seznámí zájemce s nejstarší historií hradu," zve kastelánka Iva Bártová.

Rodičům s dětmi je určena i další trasa na Grabštejně nazvaná za tajemstvím sochy sv. Barbory. „Jde o zkrácený okruh, na kterém se lidé dozvědí i něco o životě této světice, která podle legendy žila ve 3. století, a kterou po ukrutném mučení ve věži popravil vlastní otec kvůli tomu, že přešla ke křesťanství," dodává Bártová.

Dětské trasy letos poprvé nabízejí i zámky Frýdlant a Hrubý Rohozec. Na Frýdlantě si děti prohlédnou šest hradních místností, kde si budou moci také různé věci osahat, posadit se na královské křeslo a vyfotografovat se na něm.

„Jak na Frýdlantě, tak na Rohozci trvají dětské prohlídky 20 30 minut, v tomto čase jsou děti schopné výklad absolvovat v klidu a se zájmem. Jsme toho názoru, že kvalitně koncipovaná dětská prohlídka pomáhá vybudovat vztah dítěte k památkám," řekl ředitel Národní památkové správy Miloš Kadlec.

Zkušenost s dětskými trasami má i zámek Sychrov, kde už prohlídky trvají sedm let. Vloni je zavedl i zámek Zákupy, kde princezna dává dětem hádanky a kde hledají plyšové medvídky ukryté v komnatách. Kromě toho nabízí Zákupy pro děti i sklepení se strašidýlky a výstavu historických hraček.

Kromě tras pro děti nabízejí hrady a zámky i jednorázové akce, které zpestřují prázdninovou nabídku. Na Lemberku bude například od 1. do 12. července mimořádně zpřístupněna středověká věž, ze které je výhled do širokého okolí. Věž bude otevřena v uvedený termín od 9 do 16.30 hodin.

Hradní věž otevřou i na Frýdlantě a to 18. a 19. července. Věž, která není součástí běžných prohlídek, bude otevřena od 9 do 16 hodin. Ještě předtím, ve středu 8. července, dorazí na Frýdlant i vévoda Albrecht z Valdštejna, který bude návštěvníkům udělovat audienci. Každý návštěvník bude mít možnost se s ním setkat. V zámecké kuchyni se navíc budou péct pravé zámecké koláčky, které mohou návštěvníci ochutnat.

Ve čtvrtek 2. července můžete vyrazit na hrad Trosky. Proběhne tam akce Západ slunce a stmívání. Foťáky a dalekohledy s sebou. Otevřeno bude od 19 do 22.30 hodin.

O víkendu se můžete vydat na Grabštejn. 4. a 5. července se tam uskuteční oblíbené Letohrádky. Prohlídky hradu s kostýmovanými průvodci, bohatý doprovodný program (hudba, divadlo, žonglérská čísla a vystoupení zvířat z Veterinární základny Chotyně, stánky s dobrotami i drobnými suvenýry).

Živo bude i na Hrubém Rohozci. 5. a 6. července tam proběhne akce Móda sedmi staletí. Půjde o prohlídky s průvodci v dobových kostýmech, kdy v každé místnosti čeká jiný průvodce, takže i výklad bude pestrý a netradiční.