Ochutnat zmrzlinu podle dobové receptury, poznat dobovou módu nebo vidět při práci kata. To je pouhý střípek nabídky, kterou na tento víkend chystá v rámci Hradozámecké noci hrad Grabštejn.

Oblíbená akce se letos koná už podesáté a pokaždé má svůj hlavní stan na jiné památce. Loni byl centrem zámek Kynžvart. Letos se pozornost návštěvníků z celé země zaměří právě na Grabštejn, ale i Lemberk či Frýdlant. Co mají kromě našeho kraje společného? Je to jednoduché. Rod Clam – Gallasů.

Právě na něj se totiž zaměřil Národní památkový ústav v rámci svého dlouholetého projektu nazvaného Po stopách šlechtických rodů. „Letošní rok je pro náš kraj z pohledu připomínaného rodu Gallasů a Clam – Gallasů skutečně významný. Ve zdejším regionu zanechal tento rod zcela zásadní stopu,“ zdůraznila krajská radní pro kulturu a turistický ruch Květa Vinklátová.

Kapela Kryštof se na festival Hrady CZ vrací po šesti letech.
Festival Hrady CZ uzavře svoji pouť na Bezdězu. V čele s kapelou Kryštof

Clam – Gallasové přišli na sever Čech v 18. století. Kromě Grabštejna měli svá panství na zámcích Frýdlant, Lemberk a v Liberci, zvelebili i zámek Dětenice. „Celý rok seznamujeme veřejnost pomocí přednášek, výstav, kulturních akcí a dalších aktivit s významem a přínosem rodu Gallasů a Clam - Gallasů pro severní Čechy, a tak i Hradozámeckou noc koncipujeme jako připomenutí význačných osobností tohoto rodu i doby, v níž žily,“ připomněl Miloš Kadlec, ředitel Územní památkové správy na Sychrově, pod jehož vedení spadá mimo jiné i Grabštejn.

KAT I MÓDA NA GRABŠTEJNĚ

V sobotu čekají návštěvníky na Grabštejně hrané kostýmované prohlídky s historkami ze života jednotlivých členů rodiny. K vidění budou ukázky práva útrpného a historii bude možno ochutnat i v hradní krčmě. Rozhled do okolí pak nabídne hradní věž. „Na nádvoří poběží samostatný kulturní program, který bude obsahovat ukázky práce mistra kata, bude přehlídka dobové módy, tance, hudební vystoupení a kdo na hradě vydrží až do půlnoci, čeká ho zajímavá ohňová show,“ přiblížil Kadlec.

Rozezní se tu i původní hradní varhany a návštěvníci si budou moci prohlédnout unikátní kapli sv. Barbory, na jejímž osvětlení se podílel jako mecenáš i bývalý učitel dějepisu na libereckém gymnáziu Josef Tomíček a pěvec Luděk Vele.

Richard Valoušek.
Richard Valoušek: Běžce čeká trasa Jizerské 50. V cíli získají medaili ze dřeva

Prostory hradu si lidé mohou prohlédnout buď v doprovodu kostýmovaných průvodců, nebo i sami, jen za přítomnosti kustodů. „Navíc, díky vstřícnosti Armády České republiky, bude vstup na hrad umožněn přes vojenský prostor, tedy i samotný příchod na hrad bude pro návštěvníky mimořádný, protože běžně se vojenský prostor musí obcházet a cesta na hrad tak trvá déle a není tak pohodlná,“ zdůraznil Kadlec. To přivítají i vozíčkáři, starší lidé nebo maminky s kočárky.

ZAJDĚTE I NA LEMBERK ČI FRÝDLANT

Územní památková správa na Sychrově si pro letošní jubilejní ročník Hradozámecké noci připravila ještě jednu perličku. Denní program na Lemberku a Frýdlantu, které rovněž patřily k rodovým sídlům Clam - Gallasů.

Na Lemberku se bude například už dopoledne vařit v černé kuchyni a návštěvníci mohou ochutnat pokrm vařený podle receptury z doby Clam - Gallasů. „Navíc mistr kuchař zájemcům povypráví o dobové kuchyni a pokrmech jako takových,“ prozradila mluvčí památkářů Lucie Bidlasová.

Chmelobraní ve Frýdlantu.
FOTO: Ve Frýdlantě měli chmelobraní. Školní pivo se tam už vaří

Z Lemberku budou lidé moci pokračovat na zámek Frýdlant, který se programem zaměří hlavně na rodiny s dětmi. Připravena pro ně bude alchymistická dílna, pohádka na nádvoří a šermíři. V zámecké kuchyni se navíc budou péct koláče.

Do Hradozámecké noci se na Liberecku zapojí také zámek Hrubý Rohozec nebo hrad Valdštejn. Na Hrubém Rohozci zahraje během prohlídky kaple varhaník Radek Rejšek, který případné zájemce provede i po kůru. Na Valdštejně u Turnova čeká návštěvníky ukázka dobových tanců či ohňová show.

Zajímavý program si připravily také Zákupy. Má název Vdavky továrníkovic dcery a nabídne noční hrané prohlídky interiérů zámku s tanci na téma prvorepublikových filmů inspirovaných červenou knihovnou.

Hradozámecká noc se koná také na Kunětické hoře u Pardubic, na zámku v Litomyšli nebo v barokním hospitalu Kuks.

Hasič Tomáš Sobecký
Ústecký hasič Tomáš Sobecký: Mohl jsem v Číně urvat dvě zlata