Věra Špinarová, Michal Nesvadba, kapela Hulapop a další hosté včera odpoledne a večer dodali lesk slavnosti, která ukončila roční práce na hrádeckém Horním náměstí a přilehlých ulicích.

Projekt, který přišel na přibližně 80 milionů a byl z velké části financován z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod, zahrnoval především rekonstrukce vodovodů a kanalizací, povrchů vozovek a chodníků a veřejného osvětlení a zeleně. Hrádečtí ale díky revitalizaci centra nepřišli jenom k pěknému a funkčnímu novému kabátu – při archeologickém průzkumu, který „kopání“ předcházel, spatřila světlo světa řada historických pokladů, o nichž předtím nikdo neměl tušení.

Řada z nich pak byla umně zakomponována do nové podoby náměstí, které přestalo sloužit jen jako parkoviště. Díky architektu Richardu Černému ze společnosti SiaDesign je totiž spíše učebnicí historie. Nahlížet do ní můžeme třeba skrz 400 let starou studnu, která byla vloni objevena a dnes je překryta sklem. Hluboko pod povrchem byla také nalezena stará cesta, jejíž trasu dnes kopíruje linka přerušovaná ukázkami původní dlažby – ta nejstarší pochází až ze 17. století.

Výrazným novým prvkem náměstí je také fontána a sluneční hodiny. Místo, kde byl nalezen tzv. hrádecký vampýr – kostra muže nezvykle pohřbeného, je rovněž označeno tabulkou a nachází se v Kostelní ulici.

Stavební práce na revitalizaci začaly v listopadu 2009 a skončily o rok později. Donedávna se „ladily“ nedostatky a včera se už jen slavilo.