Mezi těmi, kteří okusili teplotu vody, která se odpoledne pohybovala mezi 13 až 16 stupni Celsia, nechyběl Leoš Mayer z Hrádku nad Nisou. „Voda je úplně úžasná. Věnuji se otužování, které vnímám jako přímou cestu k duši. Myšlení se zastaví, tělo si odpočine,“ řekl s tím, že slavnostní události se letos zúčastnil aktivně. „Je to skvělé,“ svěřil se svými pocity Mayer.

Hrádecký poklad představuje hlavně v létě jak lákadlo pro místní, tak i turisty. V kempu Kristýna tak dokončili přípravu na letní sezónu a lákají na několik novinek. Mezi hlavní investice letošního roku patří výstavba nových rodinných chatek, z plánovaných šesti už tři stojí. Podle ředitele akciové společnosti města Kristýna Miroslava Součka vychází náklady na každou z nich zhruba na milion korun. „Uvnitř jsou dvě prostorné ložnice. Jedna pro rodiče, další až pro tři děti. Součástí chaty je kuchyňka s jídelnou a koupelna se sprchovým koutem a toaletou,“ sdělil Souček. Úpravami prošly i další chatky, ať už se jednalo o výměnu lin, nové koupelny a kuchyňské linky či vybudování posezení s přístřeškem.

Proměnou prošla kuchyně pro kempaře, která kapacitně, technicky a ani technologicky neodpovídala aktuálním potřebám. Návštěvníci se tak mohou těšit na i venkovní vaření včetně grilů, k dispozici jim bude celkem pět varných bodů s tím samým počtem dřezů, digestoře nebo dvě vysoké lednice. Nechybí ani dvě mikrovlnné trouby, varné konvice a hrnce. Kempaři mohou od velikonočních svátků využívat zmodernizované sociální zařízení. „Zbavili jsme se plechových žetonů, které si návštěvníci kupovali na recepci, aby se mohli osprchovat teplou vodou. Nahradí je čipové hodinky, které se používají například v aquaparcích. Ty se dají nabít kdykoli, takže návštěvníci nebudou odkázaní na otevírací dobu recepce,“ zdůraznil ředitel společnosti.

Frontman kapely Krucipüsk Tomáš Hajíček po nehodě v nemocnici.
Krucipüsk ruší letní koncerty, zpěvák po nehodě nemůže na pódium

Na podzim by rádi zrealizovali projekt v podobě čtrnácti celoročních stání a první moderní samosplachovací výlevky na šedou vodu, vylévání chemické toalety a napouštění vody. „V současné době máme v areálu dvě standardní výlevky chemických wc a nová výlevka by tak byla třetím kusem, i když samozřejmě technologicky i hygienicky výrazně lepším,“ doplnil Souček.

Novinky pro pejskaře

Další novinku ocení hlavně pejskaři, jejichž čtyřnozí mazlíčci nesměli řadu let na pláže a po areálu se mohou pohybovat pouze na vodítku. Zároveň jejich majitelé musí dohlédnout na to, aby po nich nezůstal nepořádek. Vyčlenili dvě místa, kam čtyřnozí miláčkové mají přístup, a zároveň instalovali v loňském roce na několika místech držáky se sáčky na exkrementy a pravidelně je doplňují. Po areálu Kristýny jsou rozmístěné i cedule s informacemi o místech, kde se smí pohybovat. Na jižní straně Kristýny vznikla psí pláž. „Je to prostor ve stínu stromů blízko písečné pláže. Majitelé mazlíčků tam najdou samozřejmě nejen příjemné prostředí pro své psy, ale i zmíněné stojany s pytlíky na exkrementy. Pokud tedy někdo nevydrží bez svého psa a vezme ho s sebou i v největších vedrech, bude mít v této části stín, trávu i prostor pro vyvenčení v lesním porostu,“ dodal Souček.

Kristýna u Hrádku nad Nisou je zatopený lignitový lom, ve kterém se těžilo do konce 18. století. Nachází se v blízkosti hranice s Německem a Polskem. Jezero má rozlohu zhruba 14 hektarů a maximální hloubku 28 metrů. Využívá se k rekreaci, a kromě koupání také k windsurfingu a plachtění. Kemp nabízí ubytování v penzionu s restaurací, zhruba v 70 chatkách a v prostoru pro 650 karavanů a stanů. Na Kristýně je pět hlavních pláží. Na nich jsou od loňska vylepšené sprchy s vyústky, díky kterým si návštěvníci snadněji umyjí nohy od písku. Plážové sprchy jsou zdarma.