Kulturní památka z první poloviny osmnáctého století dnes již připomíná pouze polorozpadlé torzo. Před necelými třemi lety se zde totiž zřítila střecha a od té doby se s ruinou nic neděje.

Mínění hrádeckých občanů je podle ohlasu na webových stránkách města jednoznačné, budovu chtějí zbourat. Proti jsou však památkáři. Podle nich jde o významnou památku, která je v rámci celých Severních Čech velmi vzácná.

„Zaráží nás postoj lidí i vedení města, protože jde o nejvýznamnější stavbu ve městě. Jedná se o původní textilní manufakturu z doby Clam-Gallasů s mnoha originálními prvky. Takových staveb se dochovalo opravdu velmi málo,“ řekl Deníku Miroslav Kolka z Národního památkového ústavu v Liberci.

Památkářům se nelíbí postoj města a označují ho za jednu z příčin, proč je dnes ceněná památka v tak špatném stavu. „Už léta tam cítíme ze strany města snahu se toho objektu zbavit a je to pro mě nepochopitelné. Znám města, kde se stavba tohoto druhu stala chloubou a velkým lákadlem cestovního ruchu. Připadá mi to jako pohrdání minulostí,“ dodal Kolka.

Starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta však takové tvrzení odmítá a z nedostatečně aktivního přístupu naopak obviňuje památkáře. „Už před tím, než se strop zřítil, jsme intenzivně památkáře žádali, aby tam zahájili záchranné práce, protože krov byl prolezlý dřevomorkou, podle nich ale bylo vše v pořádku. Jednat začali, až když jsme jim předložili statické rozbory, jenže ještě než se stačilo něco udělat, krov spadl,“ řekl Deníku Půta s tím, že nyní město žádá o to, aby se z objektu sejmula památková ochrana a město mohlo stavbu zbourat.

„Samozřejmě, že mě netěší, že přijdeme o tak významnou památku, bohužel myslím si, že už tak před pěti lety bylo na záchranu pozdě,“ dodal starosta.

S tím, že záchrana objektu je dnes již nereálná, souhlasí také Kolka. Podle něj by však stavba měla zůstat pod památkovou ochranou. „Možnost je taková, že by se na těchto základech dalo něco vystavět. Je to pořád v památkové zóně, takže by to muselo být něco, co by respektovalo památkové hodnoty,“ uvedl Miroslav Kolka.

„Základy však také nejsou v pořádku, nenechám se zavřít,“ kontroval Půta s tím, že si město v současné době nechává zpracovat odborné posouzení, nad kterým by pak chtělo diskutovat i s památkáři. „Nechci je nějak obcházet a bourat to i za cenu pokuty, jak mi radí veřejné mínění. Měli bychom najít cestu společně s památkáři,“ dodal smířlivě starosta Hrádku nad Nisou.