Hrádek nad Nisou – Místo poněkud zchátralé budovy bývalé hrádecké pohotovosti budou sanitky v Hrádku vyjíždět ze zbrusu nového výcvikového centra. To zde Liberecký kraj hodlá stavět od letoška do konce roku 2013.

Za projekt v hodnotě 40,5 milionu korun přitom kraj dá pouze něco přes dva miliony. Zbytek peněz totiž zaplatí Evropská unie z operačního programu Cíl 3 Česko – Sasko.

„Posádka nové základny bude spolupracovat se záchranáři ze Žitavy a dalších saských měst,“ řekla mluvčí krajské záchranné služby Lenka Moravcová. Projekt počítá také s odbornými konferencemi, výměnnými stážemi a společným cvičením záchranářů, v přípravě jsou speciální kurzy češtiny a němčiny a vznikne dokonce i specializovaný slovník. Podobný projekt přitom není v kraji první, krajští záchranáři již spolupracují s Poláky.

Stavbu základny poblíž silničního obchvatu Hrádku uvítal i starosta Martin Půta. „Pozemek, na kterém bude budova stát, jsme kraji nabídli v podstatě za korunu,“ řekl. „Záchranáři v Hrádku sice jsou, ale v budově, která je daleko od centra i od dálnice.“

Dostat se od budovy bývalé pohotovosti například na silnici I/35 totiž trvá zbytečně dlouho. Optimisticky se Půta dívá i na možnost přeshraniční spolupráce se Žitavou a Hoyerswerdou: „Náznaky společných postupů se Saskem již tu máme, ale třeba se jednou dočkáme dne, kdy bude český pacient moci bez problémů do nemocnice třeba do Žitavy,“ řekl.