Hana Horáková z Liberce si zkoušku sama dala jako dárek ke svým nadcházejícím kulatým narozeninám. Už léta se věnuje mykologii a složit zkoušky navíc kdysi slíbila svému tatínkovi, který v Liberci zakládal houbařský kroužek. Dávno daný slib teď splnila.

„Vždycky jsem byla jen tichým členem klubu. Časem jsem se stala jednatelkou. Ale zkoušku jsem si nikdy neudělala. Teď už mám vysvědčení, takže je to černé na bílém," řekla čerstvě potvrzená mykoložka krátce po absolvování testů.

Nejtěžší část zkoušky byla o znalosti jedovatých hub. Zde nesměli uchazeči udělat ani jedinou chybičku. To se stalo osudné druhé zájemkyni o certifikát. Mladá žena, která si jej chtěla opatřit kvůli dětským táborům, kde se sbírají houby, pohořela na otázce, za jak dlouho se projeví otrava muchomůrkou zelenou. Správná odpověď je za 8 12 hodin. Je pravda, že na této záludné otázce pohoří velká část uchazečů. Mladá žena si nakonec certifikát z vykonání zkoušky neodnesla, věc ale brala sportovně.

„Naštěstí ho nepotřebuji k výkonu práce, chtěla jsem si ho udělat jen pro sebe, pro dobrý pocit. Příště to zkusím znovu," poznamenala.

Liberecký mykolog Josef Sedláček s povděkem kvitoval, že přišly alespoň dvě zájemkyně, neboť při dvou posledních termínech zde komise seděla sama. „O tu zkoušku není bůhvíproč velký zájem, přitom houby prodává leckdo. Tito lidé by se o ni měli ucházet především," připomněl Sedláček s tím, že v roce 2006 zde zkoušku vykonala asi nejslavnější účastnice mykologických testů, švagrová bývalého prezidenta Havla, Dagmar Havlová.