Volná místa jsou výjimkou, objevují se jen když někdo pobyt odřekne nebo nezaplatí rezervaci. „Na poslední chvíli mi odřekli jeden pobyt, od 29. prosince do 2. ledna tak mám ještě volný jeden dvoulůžkový pokoj," řekla majitelka Pensionu Simona v krkonošském středisku Harrachov Simona Dolejší.

Jinak má zcela obsazeno a podobně jsou na tom další penziony a hotely. Zcela obsazený je i čtyřhvězdičkový hotel Sklář. Volná místa mají až od 5. ledna, do té doby je beznadějně obsazeno. Podobně to vypadá i v Jizerských horách.

Na Silvestra už místa neseženete

Také v Rokytnici nad Jizerou mají ubytovatelé většinou na Silvestra už obsazeno. „Na Vánoce by se ještě nějaké místo našlo," poznamenala Kateřina Javůrková z Městského informačního centra.

Největší zájem o silvestrovské pobyty se podle ní zvedl poté, co se ochladilo a začalo sněžit. Volná místa jsou podle Javůrkové většinou výjimkou, když někdo nezaplatí zálohu. „V takovém případě nás ubytovatelé informují, a pokud se nějaký zájemce ozve, nakontaktujeme ho přímo na ubytovatele," vysvětlila.

Liberecký kraj patří k nejnavštěvovanějším regionům v Česku. Hotely a penziony v kraji nabízejí hostům bezmála 38 tisíc lůžek. Podle průzkumu ministerstva pro místní rozvoj má kraj v zemi největší hustotu ubytovacích zařízení v přepočtu na obyvatele. Loni v zimě strávilo dovolenou v kraji téměř 229.000 lidí, o 30 tisíc víc než loni.