Liberecký kraj Sotva skončila platnost covidových omezení, musí se provozovatelé hotelů, penzionů a kempů v kraji popasovat s vyšší inflací a zdražováním energií. Ceny ubytování se kvůli tomu letos navýšily, přesto mají Češi o letní dovolenou v tuzemsku zájem.

„V současné době nelze udržet stejné ceny,“ potvrdil Petr Borný z Campu Borný ve Starých Splavech na Českolipsku. Stejně tomu je v Kempu Perla u Máchova jezera. Chatka pro čtyři osoby na jednu noc tu vyjde na 900 korun, s vlastním sociálním zázemím na tisíc korun. „Víme, jaká je situace, nemůžeme a ani nechceme vyletět s cenou třeba o dvě až tři stovky nahoru, to nejde,“ zdůraznila provozovatelka Pavlína Hrubá.

Kempy v okolí Máchova jezera. Ilustrační foto.
Ubytovatelé na Českolipsku čelí velkému tlaku. Museli mírně podražit

Velký hotel Skála v obci Malá Skála na Jablonecku je stále plný života. „Přežili jsme covid, máme otevřeno. Věříme, že v létě bude dobře,“ sdělil provozovatel Luboš Halama. V hotelu zdražili pobyt o dvacet korun na osobu na den. „Není to nijak drastické, přes letní sezónu u nás zaplatí jeden člověk za noc se snídaní 810 korun,“ doplnil Halama.

Turisté se vrátili i do horského střediska Harrachov. Hoteliéři nežehrali ani v loňském létě, kdy spočítali, že zákazníci výrazně zkrátili pobyty. V průměru se z týdenního pobytu stal maximálně čtyřdenní. I tak jsou dnes s výsledky a výhledem na nadcházející letní sezonu optimističtí. „Lze říci, že jsme víceméně spokojeni,“ doplnil manažer harrachovského Wellness hotelu Svornost Ivan Bäuml.

Na letní sezonu je z devadesáti procent obsazen i zdejší Hotýlek U hrabě Harracha. „Jedná se o stálé klienty, které vždy rádi vidíme. Ten zbytek pokryjí on-line rezervace a další,“ poznamenal majitel Jiří Bečvář. Zdražili i zde. Konkurence je tady ale veliká, a tak se nejedná o žádné skokové posuny. „Neřekl bych, že jsme zdražili více než předchozí roky. Klienti zároveň vidí, že hotýlek každoročně doplňujeme, zlepšujeme služby. Takže vědí, kam jejich peníze jdou,“ doplnil Bečvář.

Hotel. Ilustrační foto
Ubytovací zařízení čelí velkému tlaku. Na Jablonecku ale zdražili jen minimálně

Jablonecký hotel Rehavital zvedl v průměru ceny o patnáct procent. „Jak pobyty, tak služby wellnes,“ přiblížila manažerka hotelu Štěpánka Sochorová.

Rezervace na léto se rychle plní v Zámeckém dvoře Černousy, který leží na Frýdlantsku blízko hranic s Polskem. Ceny zde mírně upravili, za ubytování je navýšili přibližně o 15 procent, lehce zdražili i ceny za jídlo, u dalších aktivit zůstaly neměnné. „Turisty to neodradilo, v restauraci je ale bohužel cítit úbytek strávníků,“ poznamenal jednatel Lukáš Procházka.

Hotel. Ilustrační foto
Vyšší ceny hosty hotelů neodrazují. Termíny hotelů na Liberecku se rychle plní

Sezona vypukla také v jediném lázeňském středisku na Liberecku, v Lázních Libverda. „Stejně jako pro ostatní podniky bylo i pro nás covidové období velice náročné. Pro obor služeb a hotelnictví o to více, že se velmi často měnila vládní nařízení a bylo nutné se na ně naučit okamžitě reagovat, krizové řízení bylo tedy denním chlebem,“ popsala Eva Plášilová ze Spa Resort Libverda.

Hosté se postupně vrací, ale ne všichni, kteří dříve na lázeňské pobyty přijížděli. Obecně je zájem Čechů o lázně a privátní pobyty v lázních vysoký. A nemusí se v nadcházející sezoně bát nějakého většího zdražení. „Navýšili jsme pouze služby, které po zdražení vykazovaly ztrátu, a snažíme se tak držet vysokou kvalitu za průměrné ceny v rámci České republiky,“ dodala Plášilová.