„Když se k nám přijede ubytovat host, udiveně se ptá, jestli má nechat auto na tom romském parkovišti. Bojí se, že se s vozem už neshledá,” podotkla ředitelka Hotelu Liberec Martina Zdvořáková. „První, co naši návštěvníci uvidí, jsou odpadky pod okny a party romských dětí, které se na parkovišti baví házením kamení,” dodala.

Hotel Liberec i Hotel Zlatý Lev v samém středu Liberce tíží stejný problém. Jejich parkoviště, obehnané domy, ohraničuje i budova, kterou už zhruba dva roky obývá několik desítek Romů. Dospělí sem chodí venčit své psy, z okna vyhazují rovnou na zem odpadky a děti považují zadní trakt domu, který je soukromým pozemkem, za své místo ke hrám.

„Několikrát našim hostům někdo přes noc poškrábal auto. Děti se baví i tím, že pořád dokola zvoní na recepci. Při každém zazvonění se závora parkoviště automaticky zvedne a děti se pak na ní houpou. Tím ji poškozují,” pokračovala Martina Zdvořáková. „Neuděláte s tím nic. Na parkoviště jsme dali všude cedulky, že jde o soukromý pozemek. Několikrát jsme volali městskou policii. Ale k ničemu to nevedlo,” řekla.

Recepční hotelu doplnila, že problémy s romskými dětmi řeší každý den. „Na parkovišti dělají velký nepořádek. Krátí si čas rozbíjením skleněných lahví, které vytáhnout z kontejneru. Hosté pak jezdí auty přes střepy. U mého vozu mně někdo přes noc páčil zámky. Zřejmě chtěl auto ukrást,” vysvětlila.

Podle svědectví i obyvatel z okolních domů, kteří také ve vnitrobloku parkují, se děti baví i tím, že hážou kameny na zeď. Tu a tam některý dopadne na kapotu vozu. m„Celý dům je jejich, nikdo jiný tam nebydlí. Vysekal jsem na trávníku pod okny plevel, a hned mi tam naházeli odpadky. Občas vysypou kontejner a vozí se v něm parkovištěm dolů ke Zlatému Lvu jako ve vozíčku. Všichni v ulici z tohoto domu hrůzy šílíme. Nikdo si neví rady. Přece se kvůli nim neodstěhuju,” uvedl za nájemníky vedlejšího domu Miroslav Kapras.

Ve vnitrobloku má několik parkovacích míst i Zlatý Lev. Jak zdůraznil ředitel Miroslav Souček, i na vozy jejich hostů občas dopadne kámen od romských dětí. Nepořádek a pobíhající děti i party výrostků dobrý dojem u hotelových hostů nebudí. „Několikrát nám někdo rozbil okno, ale nikdy jsme při činu nikoho nechytili. Často romské děti zvoní i na naši recepci,” upozornil ředitel Miroslav Souček.

Jak uvedla Darina Novotná, správcová ubytovny u nemocnice, i v jejich posilovně někdo nedávno prohodil kamenem okno. „Hned, jak se sem nastěhovali, v ulici několikrát hořelo. Pod ubytovnou venčí psy, a když je hezky, tráví večery venku, sprostě po sobě pokřikují, popíjejí,” zdůraznila Darina Novotná. „Podle mne v domě bydlí každou chvíli někdo jiný. Trochu se situace zlepšila, když sem začal pravidelně chodit okrskář městské policie,” dodala.

Dům v Jablonecké je v soukromých rukou. Spravuje jej Realbyt a podle vyjádření jeho pracovníka s obyvateli domu žádné problémy nejsou. „Náš okrskář tam chodí denně. Víme, že jde o rizikovější místo. Záleží na tom, kolik lidí tu žije a za jakých podmínek. Náš okrskář si obešel všechny rodiny. Když nás někdo zavolá, řešíme to. Ale jde spíš o sociální problém,” řekl ředitel městské policie Ladislav Krajčík.