Příští rok snad konečně začne stavba hospice pro Liberecký kraj. Přijít má na 70 milionů korun a vznikne v budově bývalého dětského domova v Liberci. Peníze na něj chce kraj získat od obcí, ze svého rozpočtu i z veřejných sbírek.

„Už letos investuje do projektové dokumentace, potřebné k přebudování bývalého ústavu na hospic, šest milionů korun,“ řekl krajský radní pro sociální věci Pavel Petráček. Zařízení pro nevyléčitelně nemocné lidi má být zprovozněno v roce 2013 a klientům nabídne až osmadvacet lůžek.

Dům poblíž centra města, ve kterém býval dětský domov, dostal Liberecký kraj darem od města Liberec. Jeho hodnotu odhadce stanovil na 23 milionů korun. Studie ukázaly, že přestavba stávajícího objektu vyjde levněji, než by stálo postavení úplně nového hospice na zelené louce.

Liberecký dům je totiž za posledních deset let již několikátým místem, které bylo pro stavbu hospice určené.
Sdružení pro hospic zvažovalo jako jedno z míst bývalou dětskou nemocnici v Jablonci. Protože ale nesehnalo dostatek peněz, ze záměru sešlo. Jiný z návrhů pomýšlel na léčebnu v České Lípě.

Ještě před nějakým časem byla za definitivní místo ke stavbě nového hospice určena parcela v Turnovské ulici v Jablonci nad Nisou. I tento pozemek město Jablonec kraji darovalo.

„Ukázalo se, že pozemek je pro stavbu hospice naprosto nevhodný. Náklady by prodražilo nezbytné odvodnění podmáčeného pozemku a navíc se ukázalo, že podle územního plánu města povede nedaleko silniční obchvat,“ popsal Petráček. Další komplikací by bylo i vyjednání žádosti o povolení k pokácení vzrostlých stromů, které na parcele rostou.

V České republice v současnosti funguje šestnáct lůžkových hospiců. Dalších několik je mobilních neboli domácích. V Libereckém kraji funguje hospicová péče svaté Zdislavy v Liberci. Organizace nabízí zejména mobilní služby a poradenství.