„Na jaře minulého roku ještě nikdo netušil, jak obrovskou lavinu společenského zájmu a podpory sdružení pro hospic strhne,“ uvedl mediální zástupce sdružení Hospic pro Liberecký kraj Jan Široký.

Během několika měsíců dosáhlo sdružení téměř sedmdesáti registrovaných členů, jež podporují další desítky dobrovolníků. Podporu sdružení vyjadřují také osobnosti z celé republiky.

Sdružení si pochvaluje také podporu města Liberce i Libereckého kraje. „Město Liberec nám udělilo skutečně výjimečnou poctu. Tradiční benefiční akce roku, jakými jsou Benefiční koncert v Severočeském muzeu v Liberci a Ples primátora, jsou v tomto roce věnovány mimo jiné také našemu občanskému sdružení,“ podotkl Široký.

Právě benefiční koncert se uskutečnil v muzeu o minulém víkendu a výtěžek z něj činí téměř sedmdesát tisíc korun. Finance jsou v současnosti hlavní překážkou, která brání vybudování hospicu na území Libereckého kraje. Ten je společně s Karlovarským jediným krajem, kde podobné zařízení zatím chybí. Už nyní je jisté, že stavba hospicu spolkne částku přesahující 100 milionů korun.

To, že hospic v kraji velmi citelně chybí, si uvědomuje i nová krajská vláda, která s investicí v rozpočtu počítá. Sdružení pro hospic, společně s libereckou a českolipskou nemocnicí, mohou pro příští rok počítat s více než sedmdesáti miliony korun na případné investice. „Vybudování hospicu je pro Liberecký kraj potřebné a já osobně budu jeho výstavbu podporovat. Je třeba si vážit občanů v našem kraji, kteří již ukončili aktivní život, a naší morální povinností je se jim postarat o důstojné stáří a dožití,“ uvedl již před volbami nynější hejtman Stanislav Eichler.

Hospic by měl podle předběžných odhadů vyrůst v kraji nejdříve do roku 2012. Kde přesně bude stát, zatím není jasné.