Hospic (místo pro důstojné umírání), který má konečně vzniknout v krajském Liberci, bude minimálně o padesát milionů korun dražší, než se původně plánovalo. Tvrdí to zastupitelé České strany sociálně demokratické (ČSSD) v Libereckém kraji.

Podle sociálních demokratů se cena zvedla, aniž by opozici na kraji kdokoliv informoval.

„Původně plánovaná částka devadesát milionů korun se údajně ukázala jako nereálná, aniž by v obsáhlých materiálech pro zastupitele bylo řečeno proč. Po diskusích, které se vedly o zateplení českolipské nemocnice, kdy se jednalo o investice v obdobné výši, jsem překvapená, že nyní stačí konstatovat pouhé „ukázala se jako nereálná" a je nám prostě předloženo navýšení," upozornila Romana Žatecká, která je členkou klubu krajských zastupitelů ČSSD.

Podle vedení kraje byly příčiny a důvody navýšení ceny za hospic předloženy na všech zasedáních projektového týmu a všech jednáních výborů zastupitelstva Libereckého kraje, které se hospici systematicky věnují, a to v průběhu celého pololetí tohoto roku.

„Pokud se zástupci ČSSD diví, že nic nevědí, musím se zeptat, kde všichni byli, když se tématika projednávala. Zasedání výborů jsou veřejná, tak se ptám, proč se odpůrci ceny kamenného hospice nedomáhali vysvětlení přímo na místě a proč vykřikují hesla mezi veřejnost, aniž by si ověřili skutečnou tvorbu hodnoty díla?" uvedl náměstek krajského hejtmana pro sociální oblast Petr Tulpa (SLK).

Podle něj se o žádné navýšení celkové ceny za hospic nejedná. Ani nemůže. „Jediná skutečná hodnota díla byla a je daná jedině projektovou dokumentací. Jiné hodnoty nebyly podloženy nikdy a ničím. Byly to pouhé odhady a zbožná přání. Do projektu byly zapracovány všechny „nové" věci, které vzešly z architektonické studie," vysvětlil Tulpa.

Podle něj se například jednalo o přístavby dvou křídel základní budovy, suterénních prostor a rekonstrukci venkovního objektu. Další položky podle něj představují třeba přeložky sítí. „Úpravu celkových sadových i zahradních úprav, lékařského a zdravotnického vybavení včetně společenských a pietních místností," vypočetl náměstek Petr Tulpa.

Kamenný hospic by se měl v Liberci otevřít 1. ledna 2015. Vznikne v bývalém kojeneckém ústavu v ulici U Sirotčince. Budovu kraji přenechalo město. Na jeho realizaci se bude finančně podílet hlavně kraj. Podle odhadů se stavba navýší o padesát milionů korun.

Na zařízení se bude částečně podílet i obecně prospěšná společnost Hospicová péče svaté Zdislavy, která nyní úspěšně provozuje alespoň domácí péči. Půjde například o nákup 28 polohovacích lůžek, která vyjdou na 1 750 000 korun," uvedla pro ilustraci ředitelka Hospicové péče svaté Zdislavy v Liberci. Ta peníze získává hlavně z grantů a od sponzorů. Nemalou částku spolkne rovněž vzdělávání pečovatelů a sester, kteří mají o práci v hospici zájem. „Naštěstí se nám hlásí dost lidí, pro něž je péče o umírající posláním," dodala Janoušková.

Stavba a provozování lůžkového hospice naváže na stávající domácí péči. Pomůže lidem, kteří se z rodinných či zdravotních důvodů nemohou starat o umírající doma. Podle odborníků budou umírající vždy upřednostňovat domácí péči, protože každý chce zemřít doma ve své posteli.

„Lůžková péče je až na druhém místě, ale to neznamená, že kamenný hospic nebude využíván. Je totiž jen málo lidí, kteří si mohou dovolit mít umírajícího doma," osvětlila Janoušková. Kromě Domácí hospicové péče společnost nabízí Rodinné pokoje při nemocnicích v Liberci, Turnově a České Lípě. Dále je k dispozici Poradna Zdislava. Ta nabízí bezplatnou pomoc lidem, kteří se ocitli v těžkém životním období spojeném s péčí a odchodem blízkého člověka. Využít lze i Odlehčovací službu, která je určena lidem závislým na pomoci druhých. Pečujícím tak nabízí možnost potřebného odpočinku nebo času na vyřízení si potřebných věcí. Služba je poskytována zkušenými pečovateli v domácnostech klientů.