Péče o umírající by však měla být součástí každé vyspělé společnosti a proto vedení kraje chystá řešení, byť provizorní. Radní nedávno rozdělili jeden a půl milionu korun nemocnicím na zřízení rodinných pokojů, kde se umírajícím lidem dostane potřebné péče.

Obecně prospěšná společnost Hospicová péče svaté Zdislavy rodinný pokoj otevřela na konci ledna v liberecké Léčebně dlouhodobě nemocných. „Už jsme tam měli i jednoho klienta. Pokoj je vybavený tak, aby tam člověk mohl být prakticky 24 hodin denně se svým umírajícím. V rámci toho nabízíme rovněž třeba psycho-sociální podporu, a to jak umírajícímu tak jeho rodině,“ přiblížila službu Mirka Kyksová, vedoucí společnosti.

Vše podle ní spočívá právě v tom, aby byli nejbližší příbuzní se svým nemocným členem stále v kontaktu. „Jde nám o to, aby rodina mohla být spolu,“ uvedla Kyksová.

Hospic jako takový totiž nikde poblíž není a rodiny jsou často péčí o nevyléčitelně nemocného pacienta vyčerpané. Proto je i pro Liberecký kraj stále prioritou stavba kamenného hospicu. Ta by si měla vyžádat až 100 milionů korun. „Doufáme, že ještě letos rozhodneme o tom, kde bude stát a jak na něj seženeme peníze. Projekt rodinných pokojů je pouze předstupeň,“ podotkl krajský radní Pavel Petráček s tím, že kraj jedná s městem Vratislavice nad Nisou o tom, že by hospic mohl stát na tamním pozemku bývalého kina. Podle Petráčka jsou však i další varianty. Rodinný pokoj by měli mít v brzké době k dispozici také v České Lípě a Semilech. Radní Petráček se také chystá na jednání do Jablonce nad Nisou.

Přestože jablonecká nemocnice zatím nedisponuje hospicovým pokojem, existuje při Městské nemocnici paliativní péče. „Zajišťuje ji paní Čulíková. Pokud to lze, dochází za pacienty domů a zajišťuje jim zdravotní péči. Tato péče však není jen o tom pomoci samotnému pacientovi, ale také rodině, která se vlastně musí smířit s tím, že jim umírá člen rodiny,“ uvedla mluvčí jablonecké nemocnice Petra Krajinová.

Nemocnice Jablonec nad Nisou provozuje tuto domácí péči od roku 2005. Ta je určena pacientům v období umírání, které může trvat kratší či delší období. Cílem této péče je udržet dobrou kvalitu života umírajícího a zajistit komplexní péči o jeho rodinu.

Základem ambulantní domácí paliativní péče je péče o nemocného v domácím prostředí, kdy hlavní ošetřovatelskou péči vykonává rodina. Nemocnice pak nabízí pro rodinné příslušníky základní poradenství v oblasti komplexní péče o nemocného, seznamuje rodinu s ošetřovatelskými procedurami, radí při manipulaci se zdravotnickým materiálem, pomáhá s léčbou bolestí a vysvětluje rodině, co péče o nemocného obnáší.

Pacient a rodina mohou rovněž využít telefonickou konzultační službu s lékařem paliativní péče. Lékař paliativní péče pravidelně navštěvuje nemocné v domácím prostředí na základě jeho potřeb a aktuálního zdravotního stavu.