Nejčastějšími návštěvníky zdejších horských středisek jsou podle něj podnikatelé ve věku třiceti až čtyřiceti let, kteří zde velmi ochotně utrácejí velké peníze.

„Největší nápor těchto zákazníků pozorujeme právě na začátku ledna, kdy je v Rusku období pravoslavných svátků,“ potvrdila Eva Zbrojová, majitelka agentury Harrachtour.

Rusové, Ukrajinci, Litevci či Bělorusové se na horách učí lyžovat, mimo ně navštěvují herny, noční podniky a jezdí po nákupech.
Hory tak nejsou jediným místem, kam během svých návštěv Libereckého kraje zavítají. O zvýšeném zájmu rusky hovořících turistů mluví také majitel libereckého zábavního centra Babylon Miloš Vajner.

„Zhruba do 15. ledna se to u nás rusky mluvícími návštěvníky jen hemží. Průběžně jich tady je kolem stovky. Jezdí nejen podnikatelé, ale také celé rodiny s dětmi. Lyžovat moc neumí, stačí jim Pláně nebo Bedřichov. Na druhou stranu však potřebují komfort, chtějí si odpočinout, nakupovat a také navštívit Prahu,“ řekl Miloš Vajner.

Ruská klientela tvoří také podstatnou část zahraničních turistů mířících na státní zámek Sychrov, nejnavštěvovanější památku Libereckého kraje.
„Rusky hovořící turisté tvoří asi 60 procent všech zahraničních návštěvníků Sychrova,“ informoval ředitel zámku Miloš Kadlec.
Podle názoru Miloše Vajnera však bohatí turisté z Ruska stále nejezdí na sever Čech v takovém množství, v jakém by si představoval.

„Je to tím, že ruská klientela je u nás obecně přehlížená, ačkoliv je nám jazykově nejblíž. Češi mají pořád pocit, že jsou to nějací divní podezřelí lidé nebo dokonce bandité,“ sdělil Deníku Vajner. „Problém je také v tom, že k cestě do Čech potřebují Rusové vízum. Pokud jsou bohatí, je pro ně tedy mnohem jednodušší jet třeba do Egypta,“ dodal.

Nový trend si uvědomuje také Liberecký kraj, který proto chystá zvýšení propagace cestovního ruchu na nové trhy, Rusko a Ukrajinu.
„V březnu 2008 poletí zástupci Libereckého kraje poprvé na veletrh cestovního ruchu do Moskvy, kde by měli jednat zejména se zástupci cestovních kanceláří, a budou nabízet produkty vhodné pro skupinovou turistiku,“ uvedl náměstek hejtmana pro cestovní ruch Antonín Schäfer.

„Cesta ke zlepšení vede právě přes skupinové zájezdy. Pak je šance, že se bude rozvíjet také individuální turistika. Jinak si myslím, že Liberecký kraj má velký potenciál k tomu, aby sem turisté jezdili ve větší míře,“ uvedl již před časem Tomio Okamura, člen člen prezidia Asociace cestovních kanceláří a agentur ČR.