V rámci celé ČR funguje HS na 56 stanicích a 21 služebnách. „Ve všech oblastech jsou nasazeni jak profesionální, tak dobrovolní záchranáři,“ popsal mluvčí HS Radek Zeman. „K zajištění činnosti v zimní sezoně počítáme s 92 stálými a 35 sezonními zaměstnanci a s více než 350 dobrovolnými členy,“ upřesnil republikový ředitel HS Patrik Jakl.

Horská služba apeluje zejména na lyžaře, aby na přeplněných sjezdovkách dodržovali základní pravidla bezpečnosti. „Nevíme, jak bude vypadat sněhová nadílka na našich horách, ale i kdyby zůstalo jen u technického zasněžování, apeluji na všechny uživatele sjezdovek, aby dodržovali veškerá bezpečnostní pravidla,“ zdůraznil náčelník HS Pavel Antl.

Jen během uplynulého roku zasahovali záchranáři horské služby ve 7 605 případech. Z toho v naprosté většině, 6 060 případech, šlo o sjezdaře, běžkaře či snowboardisty.

„Nezapomínejte na Desatero FIS pro pohyb na sjezdových tratích, které všichni najdou na našich webových stránkách, ale také na vzájemnou ohleduplnost,“ dodal Jakl. Zároveň připomněl, aby si všichni, kdo do hor budou přijíždět, uložili do svých telefonů krizové telefonní číslo +420 1210, kterým se dovolají přímo na dispečink příslušné oblasti Horské služby.

Velmi účinná je také aplikace Záchranka, kterou si lidé mohou stáhnout do svých telefonů.