21. srpna 1968 měla jako mladičká zdravotní sestřička službu v liberecké nemocnici. „Měla jsem noční, byli jsme přilepení k rádiu a nevěřícně poslouchali, co se děje. Pak to vypuklo. Sanitky začaly vozit do nemocnice raněné lidi, spousta krve, nevěděli jsme, kam dřív, bylo to hrozné. Zlomeniny, rozdrcená pánev, tržné rány, zlámaná žebra a bohužel i mrtví. Už v noci postřelili Rusové mladého kluka, ten naštěstí přežil. Bály jsme se jít s kolegyněmi domů, nikdo netušil, jak to v ulicích vypadá, měly jsme hrozný strach," popisuje zážitky z tragického dne dnes už bývalá zdravotní sestra Věra z Liberce. Do nemocnice tehdy odvezli sanity a různí dobrovolníci ve dvou vlnách 45 zraněných, z toho 12 lidí bylo zraněno velmi těžce, 15 těžce a 18 lehce. Čtyři lidé byli do nemocnice přivezeni už mrtví, dalších pět jich na následky zemřelo později.

Události ze srpna 1968 nejsou pro Liberec jen nicneříkající řádky v učebnicích. Po Praze tu bylo nejvíc obětí ruských okupantů.

Dobová fotografie zachycuje prchající a ukrývající se lidi na náměstí před libereckou radnicí, jen jeden nemůže jakoby všemu uvěřit.  Zdroj: Národní archiv Praha

Happening před Krajskou vědeckou knihovnou připomněl včera už 48 let od této události. Zhruba padesátku přítomných zaujal nejvíc dokument České televize Liberecká svědectví natočený v roce 2008.

„Celé jsem si to znovu připomněla. Na té době nebyla nejhorší ani tak samotná okupace a ruští vojáci, ale to, jak se chovali Češi k Čechům. Spousta lidí měla problémy v práci, probíhalo obrovské kádrování, všichni dělali, že k nám nikdy žádné tanky nepřijely. Obrovské pokrytectví, lidi se ze strachu či apatie chovali jak stádo tupých ovcí a komunisti si spokojeně mnuli ruce," zavzpomínala jedna z účastnic akce.

Happening připravila vedle krajské knihovny i organizace MA-MA Foundation. „Kromě promítání dokumentu jsme připravili i vystoupení písničkáře Hamzi Doláka, který zahrál písně Karla Kryla a dalších a na výstavních panelech byla k vidění výstava fotografií ze srpna 1968, kterou nám zapůjčila Knihovna Václava Havla v Praze," uvedl Kamil Jan Svoboda. Akce je tak součástí celého projektu Havel 80, kterým se připomíná letošní nedožité osmdesátiny Václava Havla. Ten právě v osudných srpnových dnech roku 1968 pobýval v Liberci a spolu s hercem Janem Třískou pak o dění ve městě a okolí pirátsky informoval do rozhlasu ze „svobodného vysílače Ještěd". Havel s Třískou se zúčastnili i hromadného pohřbu obětí v libereckém krematoriu, Jan Tříska nad rakvemi recitoval Halasovy verše.