VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Horolezecké muzeum se už rýsuje. Hlídat ho budou Sasíci

Velká událost čeká všechny milovníky skalního lezení v příštím roce. V Turnově se otevře jediné muzeum horolezectví u nás.

23.4.2018
SDÍLEJ:

TurnovFoto: craj.info

Na začátku byl sen na zřízení horolezeckého muzea, v minulých dnech se zhmotnil v hrubou stavbu. Nová třípodlažní budova vyrostla na místě bývalé kavárny, dílen, spojovací chodby a galerie v Turnově. Z bývalých prostor zůstala zachována jen část obvodových zdí galerie. „V podobě, v jaké je dnes, by v ní nová expozice nevypadala moc dobře. Galerie byla stavěná v akci Z, takže i její stavebně-technický stav není úplně v pořádku,“ uvedla vedoucí oddělení historických sbírek muzea Alžběta Kulíšková.

A zatímco dělníci se teď vrhli na vnitřek budovy, muzejníci pilně pracují na podobě expozice, která návštěvníkům přiblíží zdejší skalní město. A nejen zajímavými exponáty a fotografiemi. Expozici dotvoří kromě exponátů světelné efekty a animace, které budou evokovat různé ukázky horolezeckého sportu. „Půjde o využití nejnovějších technologií, jako je třeba videomapping, které návštěvníka vtáhnou do atmosféry skalního města,“ popsala plány kurátorka.

ČASY IMPROVIZACE

Součástí nového muzea bude i projekce historických filmů či dokumentů. Nejzajímavější ale budou samotné předměty, které se váží k historii lezení v Českém ráji a jichž má už muzeum ve sbírce několik stovek. Za nejzajímavější považují kurátoři improvizované lezecké vybavení, které si naši horolezci museli vyrábět sami doma. „Ať už šlo o karabiny, lana, bivaky, vlastně všechno,“ ilustruje Kulíšková časy, kdy bylo horolezectví na vzestupu, výroba však zůstávala pozadu. Výjimkou nejsou ani bačkory s přezkami, které se kvůli měkké podešvi pro lezení dobře hodily.

Za horolezením v Českém ráji však stojí především konkrétní lidé. Expozice tak připomene ty nejznámější z nich. Například prvorepublikového Josku Smítka, o kterém byl nedávno natočen film s názvem Tenkrát v ráji. Z těch současných neopomene jednu z legend českého horolezectví Josefa Rakoncaje, který v Českém ráji žije. Síň slávy by tu měla mít i další z legend, horolezec a hlavně slavný fotograf hor Vilém Heckel. „Zatím jednáme s jeho dcerou, ale věřím, že to dobře dopadne,“ zmínila Kulíšková.

O vznik stálé expozice věnované historii horolezectví v Českém ráji a na Maloskalsku usiluje turnovské muzeum už roky. „Je to fenomén, kterým se region může pyšnit a může na to nalákat i řadu turistů,“ řekla ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově Vladimíra Jakouběová.

Přípravu na tvorbu stále expozice muzeum spustilo před pár lety úspěšnou výstavou s horolezeckou tematikou a příznačným názvem Jistíš mě. „Je logické, že se téma horolezectví představí právě v centru Českého ráje, kde má hlubokou tradici. Vybudováním nové expozice vznikne také atrium, které poskytne návštěvníkům muzea příjemný kulturní prostor,“ připomněla krajská radní pro kulturu a cestovní ruch Květa Vinklátová.

MALOVANÁ SYMBOLIKA

Je pátek, pozdní odpoledne, stavba pomalu utichá. V prostorách bývalé galerie zůstane jen slavný Alšův obraz Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou. Ten vzhledem k rozměru 10x 8,5 metru nebylo možné sejmout a uložit. Před prachem, vlhkem a poškozením ho chrání klimatizovaná schránka. Skrývá se v tom ale i určitá symbolika. Turnovské muzeum totiž úzce spolupracuje se saským Bad Schandau a právě z tamních pískovců se kdysi první lezci vydávali do Českého ráje.

Autor: Jana Švecová

23.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu OBSLUHA VSTŘIKOVACÍCH STROJŮ A MONTÁŽNÍCH ZAŘÍZENÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň:, • obsluha strojů a montážních zařízení, • odebírání a kontrola kvality výrobků, • ukládání výrobků do obalu, • zadávání průběhu výroby do elektronického systému a vyplňování dokumentace, • udržování pořádku a předávání pracoviště v pořádku další směně, Požadavky:, • spolehlivost, pečlivost, • pracovitost, zodpovědnost, • dodržování pracovních postupů, • ochota učit se novým věcem, • aktivní spolupráce v týmu, Nabízíme: , • pravidelná výplata zálohy na mzdu, • lehkou práci, výrobky mají nízkou hmotnost, • práci vsedě na většině pracovišť, • pobyt v čistém a moderním prostředí, • spolupráce v malých „rodinných“ týmech, • průměrnou měsíční mzdu po zapracování 17.000,- Kč, • vlastní jídelnu a výběr ze čtyř jídel, z ceny menu platíte jen 28,- Kč, • letní terasu na jídlo a oddech, občerstvovací automaty, • příspěvek na dopravu nebo firemní svoz, • týden dovolené navíc po 1. odpracovaném roce, • stabilizační a věrnostní odměny ve vazbě na délku zaměstnání aj., Kontaktní osoba:, Bc. Eliška Susková, 488 881 144, eliska.suskova@lukovplast.cz. Pracoviště: Lukov plast spol. s r.o.-001, Zámecká, č.p. 191, 463 43 Český Dub. Informace: Edita Dostálová, +420 488 881 142,800 023 004.

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 21 000 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti KONTROLOR KVALITY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce: Zámecká 191, 463 43 Český Dub, Jaká je náplň vaší práce? Kontrolujete kvalitu výrobků vyráběných v průběhu směny, provádíte předepsané měření, kontroly a zkoušky, kontrolujete práci operátorů výroby, zpracováváte a vyplňujete kontrolní dokumentace, samostatně rozhodujete o kvalitě ve výrobě, předáváte pracoviště v pořádku další směně. S námi pracujete v malých týmech, kde vás všemu naučí, v čistém a moderním prostředí. Práce je lehká, výrobky mají nízkou hmotnost. Dostanete od nás pracovní oděv a vhodnou pracovní obuv, ochranné pomůcky. Od vás chceme spolehlivost, pracovitost, zodpovědnost, pečlivost, dodržování pracovních postupů, ochotu učit se novým věcem a aktivní spolupráci v týmu. , Průměrná měsíční mzda po zapracování 24.000,- Kč. Možnost požádat o pravidelnou výplatu zálohy na mzdu. Vlastní jídelna, výběr ze čtyř jídel. Z ceny menu 62,- Kč platíte jen 28,- Kč. Mimo zákonných příplatků můžete získat další výhody navíc: příspěvek na dopravu, po roce zaměstnání penzijní spoření a týden dovolené navíc, stabilizační a věrnostní odměny ve vazbě na délku zaměstnání aj. V případě potřeby zajistíme ubytování a dopravu do zaměstnání., Hlásit se e-mailem, telefonicky nebo osobně. Pracoviště: Lukov plast spol. s r.o.-001, Zámecká, č.p. 191, 463 43 Český Dub. Informace: Edita Dostálová, +420 488 881 142,800 023 004.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18220 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní smlouva na dobu určitou s možností prodloužení., Po uplynutí zkušební doby zaměstnanecká sleva na zboží., Hlásit se osobně na prodejně v OC Nisa, popř. telefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Pompo spol. s r.o.-002 (oc nisa), České mládeže, č.p. 456, 463 12 Liberec 25. Informace: Ivana Matějková, +420 737 278 110.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 22 100 Kč

Odborní asistenti na vysokých školách FAKULTA PŘÍRODOVĚDNĚ-HUMANITNÍ A PEDAGOGICKÁ - ODBORNÝ ASISTENT NEBO ODBORNÝ ASISTENT S VĚDECKOU HODNOSTÍ NA KATEDRU CHEMIE. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: CHARAKTERISTIKA: vzdělávací činnost - výuka v seminářích, laboratorních cvičeních, příp. přednášky v oboru anorganické chemie, chemie povrchů a molekulárního designu, řešení výzkumných experimentálních nebo teoretických úkolů v oblasti chemie materiálů, sebevzdělávací a publikační aktivity. DOVEDNOSTI: zájem o výuku chemie, o výzkumnou práci v chemii materiálů, schopnost týmové práce. VZDĚLÁNÍ: vědecká hodnost Ph.D., popř. zřejmá perspektiva dosažení věd. hod. Ph.D., v anorganické chemii, morgan. technologii nebo v příbuzném chem. či materiál. oboru. PRAC. POMĚR: výše úvazku dle dohody, prac. smlouva - doba určitá 2 roky, mzdová třída A2, A3,dle vnitřního mzdového předpisu a dosažené věd. hodnosti. NÁSTUP: 1.10.2018 nebo dle dohody. K přihlášce do VŘ musí být přiloženy tyto dokumenty: stručný životopis, stručná charakteristika dosavadní odborné činnosti, doklady o ukončeném vzdělání, příp. doklady o odborné způsobilosti a členství v odborných společnostech, seznam publikovaných odborných prací. Přihlášku doručte do 17.6.2018 emailem (volnamista@tul.cz) nebo poštou TUL na výše uvedenou adresu. Výběrové řízení je od 17.5.2018 zveřejněno na úřední desce TUL.. Pracoviště: Technická univerzita v liberci, Studentská, č.p. 1402, 460 01 Liberec 1. Informace: Jitka Havlíková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Otevření parku Jiřiny a Milana Uherkových.
6

FOTO: Park nese jméno zakladatelů Severáčku

Běžecký závod Vratislavický Běhoun
38

FOTO: Vratislavický Běhoun rozpumpoval krev v žilách závodníků

Končící trenér Holoubek se s domácím publikem rozloučil vítězně

Liberec /FOTO/ - Fotbalisté Liberce v posledním domácím utkání sezony prolomili černou sérii bez výhry. Slovan porazil Bohenians 1:0 gólem jarního střelce Pulkraba z 62. minuty.

Hlasujte pro nejhezčí miminko 20. týdne roku 2018

Liberecko - /GALERIE, HLASOVÁNÍ/ - Představujeme vám miminka vyfocená v 19. týdnu roku 2018. Hlasujte pro to nejhezčí!

Útok na chuťové buňky. Jarmark představí místní dobroty

Liberecký kraj – Den jizerskohorských jídel vypukne už v sobotu. Vybrané peníze přispějí na opravu kostela sv. Michaela Archanděla.

„Ve žlutém tričku svítíme do dálky,“ říká dobrovolnice prodávající žluté květy

Liberec – Je středa 16. května a nejen Liberec zaplavily žluté květy. Nejedná se však o živé rostliny, ale žluté květy měsíčku lékařského, které lidé nosí hrdě připnuté na svršcích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT