„Pitnou vodu musíme zhruba od konce května do začátku září rozvážet cisternami,“ řekl Deníku Radek Haloun.

Každoroční kolorit, při kterém místním lidem vysychají studny, by mohla změnit pouze výstavba vodovodu s vodojemem. Rada kraje sice během minulého týdne schválila pro obec dotaci z Programu drobných vodohospodářských ekologických akcí ve výši 1,2 milionu korun, jen výstavba vodojemu však Horní Řasnici přijde na tři a půl milionu. Obec proto ještě čeká, zdali uspěje s dotační žádostí na ministerstvu zemědělství.

„V případě, že bude žádost úspěšná, dostaneme na vodovod téměř devět milionů korun. To by nám umožnilo pokrýt zhruba pětasedmdesát procent obce, včetné té horní, která je nedostatkem pitné vody postižena vždy nejvíce,“ uvedl Radek Haloun.

O tom, zdali Horní Řasnice peníze na vybudování vodovodu a vodojemu od ministerstva zemědělství opravdu dostane, se rozhodne do konce května. „Celou obec bychom rádi napojili na vodovod v průběhu příštích dvou let,“ poznamenal starosta.

„Vodovod musíme každopádně dokončit do roku 2013. Potom už bude totiž velmi těžké získat z Evropské unie nějaké prostředky. Staneme se totiž státem, který naopak začne doplácet na ostatní,“ dodal Radek Haloun.

To, že jsou potíže malých obcí s vodovodními řady nemalé, potvrzuje počet žádostí, které se letos sešly v Programu drobných vodohospodářských ekologických akcí.

Ten je určen právě pro malé obce do dvou tisíc obyvatel a k 25. březnu, kdy byl výběr žádostí ukončen, bylo na krajský odbor rozvoje venkova, zemědělství a životního prostředí doručeno celkem 42 žádostí s celkovým požadavkem na téměř 45 milionů korun.

„Doporučených žádostí k rozdělení účelových dotací z rozpočtu Libereckého kraje je celkem třiatřicet, a to v celkové výši osmnácti a půl milionu korun,“ doplnil náměstek hejtmana Radim Zika s tím, že fond není tak velký, aby vyhověl všem žadatelům.