Již jen silou vůle se drží rezavý a rozbitý nápis oprýskané omítky průčelí domu na Šaldově náměstí. Výzdoba z plechu a skla dala název i domu, jemuž Liberečané neřeknou jinak, než U Holubice míru. Heslo, které sice nekorespondovalo s konáním „Tábora míru", jehož bylo Československo součástí, už dnes nevyvolává odpor. Ti, kdo jej na dům umístili, zmizeli v propadlišti dějin. Památkáři i radnice chtějí „holubici" zachránit.

Nápis, který byl na fasádu instalován v 70. nebo 80. letech, nyní mají v rukou sami občané. Ti mají hlasovat v internetové anketě liberecké radnice, jestli zde má zůstat. Památkáři se přiklánějí k obnově.

„Myslím, že 23 let od listopadu 1989 bychom už měli být trochu nad věcí a rozlišovat, nevidět svět černobíle. Nechápu, co je špatného na heslu „Mír národům celého světa." Odstranit ho pouze proto, že byl umístěn v době normalizace? To je absurdní. Využijme toho, že přežil, a Liberec získá další zajímavost," argumentuje Petr Freiwillig, pracovník libereckého Národního památkového ústavu.

Právě památkový ústav zamítl žádost majitelky domu Jitřenky Volencové na sejmutí nápisu. Plánuje novou fasádu domu a s návratem holubice již nepočítala.

Kdo to zaplatí?

„Ten nápis může kdykoliv spadnout a někoho zabít. Už čtyři písmena se zřítila. Tak jsem počítala, že ji sundám. Překvapilo mě, když mi památkáři řekli, že tam musí zůstat," svěřila se Deníku majitelka.

Zároveň ale dodala, že jediný důvod k sejmutí nápisu je finanční. Zkorodovaný prvek by totiž na své náklady nemohla rekonstruovat. „Není to levná záležitost. Potřebuju hlavně novou fasádu. Ať za holubici převezmou zodpovědnost, opraví ji na své náklady a starají se o ni. Pak mi nevadí, když tu bude," dodává Jitřenka Volencová.
Památkáři s tímto scénářem souhlasí.

„Chápu majitelku, že se jí nechce do opravy investovat. Proto od počátku hledáme cesty, jak opravu zajistit. Ideální by bylo, kdyby zařízení převzalo do své správy město a to zajistilo jeho opravu a provoz," potvrzuje Petr Freiwillig.

Primátorka Liberce Martina Rosenbergová (ČSSD) se vyjádřila, že rozhodnutí bude záležet na občanech. „Sama za sebe se přikláním spíš k tomu, aby se nápis podařilo opravit a zůstal i s holubicí na budově zachovaný," podotkla.

Stejného mínění je i Severočeské muzeum v Liberci. Jeho ředitel Jiří Křížek našemu listu potvrdil, že roli v obnově nápisu by mohly sehrát například soukromé firmy, které by rekonstrukci sponzorovaly.

„To místo má díky nápisu samotnému velký genius loci. Myslím, že v Liberci je spousta dobrovolníků, patriotů i firem, kteří by se rádi nezištně na jeho záchraně podíleli," konstatoval Křížek.

Nápis hlásající „Mír národům celého světa" je skutečně oblíbenou zastávkou turistů. Ti si jej fotí a živě o něm diskutují. Některým se nelíbí, jiní ho obdivují. Netečným ale nenechává nikoho.

Chtěl ji recesista

„Dokonce mě zkontaktoval pán, který ji chtěl koupit. Řekl, že ji opraví a dá si ji na svoji vilu v Semilech. Volal mi několikrát denně," svěřila se majitelka domu.
Zkušenost s komunistickými relikty mají také v Semilech. Obří hvězda, srp a kladivo zdobí dům na rohu náměstí. Město se po anabázi, kdy se měla mozaika sundat, překrýt ostnatým drátem či zakrýt jinak nakonec rozhodlo doplnit ji nápisem, který zpupnému obrazci dodal druhý rozměr: „Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat."