V prostorách bez proudu a vody žije již více než týden se svou matkou těžce nemocná čtyřletá Sára Mádlíková, která je v současné době po prodělané léčbě akutní lymfoblastické leukémie.

Elektrický proud a vodu nechal odpojit majitel domu a biologický otec malé Sáry Vlastimil Žihla poté, co začaly osobní neshody mezi ním a jeho bývalou partnerkou. Tou byla právě matka Sáry, Radka Mádlíková.

„V dubnu letošního roku jsem obdržela jako jednatelka společnosti Domesticum od pana Žihly výzvu k vyklizení nebytových prostor. Společnost má v jeho domě pronajaté prostory, ve kterých kromě jiného bydlím s naší dcerou,“ vysvětlila Radka Mádlíková. Při odpojování elektřiny podle jejích slov sdělil Vlastimil Žihla elektrikářům, že se dům bude kompletně rekonstruovat.

Co bylo důvodem k odpojení elektřiny?

Na dotaz redaktorů Libereckého deníku však Vlastimil Žihla argumentoval zcela jiným důvodem. „V nebytových prostorách žije Radka Mádlíková se svým současným přítelem na základě zfalzifikované nájemní smlouvy. Navíc neplatí vodu ani elektřinu, platím to ze svého,“ uvedl na svou obranu Vlastimil Žihla s tím, že pokud Radka Mádlíková podepíše novou, platnou nájemní smlouvu, a doplatí dluhy, proud a elektřinu nechá znova zapojit.

„S dcerou bydlím sama a vodu, elektřinu i nájemné platím. Navíc nájemní smlouvu, kterou Vlastimil Žihla odmítá, sám v lednu letošního roku podepsal. Kromě toho její platnost potvrdil soudce Okresního soudu v Liberci při vydání předběžného rozhodnutí,“ uvedla Radka Mádlíková.

Soud vydal předběžné opatření

Předběžné opatření, které Okresní soud v Liberci vydal 9. června, ukládá Vlastimilu Žihlovi povinnost obnovit dodávku elektrického proudu, dále pak umožnění užívání parkovacích míst na dvoře domu a otevření dveří na dvůr.

A to kromě jiného právě na základě předložené nájemní smlouvy. „Za vydání předběžného opatření jsem ráda, ale bude problém jej doručit Vlastimilu Žihlovi. Ten totiž, přestože fyzicky žije ve stejném domě jako my, má adresu trvalého pobytu na libereckém magistrátu,“ vysvětlila Radka Mádlíková s tím, že v momentě, kdy ona začala problémy řešit, si Vlastimil Žihla namontoval do bytu videozařízení monitorující všechny příchozí.

„Může se tak rozhodnout, komu otevře a komu ne a vyhnout se tak přebírání úředních zásilek,“ uvedla další problém Radka Mádlíková.

Hrozí zhoršení zdravotního stavu

Podle ní je zarážející přístup Vlastimila Žihly. Domnívá se, že bydlení bez vody a elektřiny navíc může již tak špatný zdravotní stav její dcery Sáry zhoršit.

Domněnky Radky Mádlíkové dokládají i slova dětské lékařky, ke které se Sárou chodí. „Pro normální zdravé děti je bydlení v popisovaných podmínkách nestandardní, natož u natolik závažného chronického onemocnění, jakým je akutní lymfoblastická leukémie,“ sdělila Deníku pediatrička Ilona Duřtová.

Dále lékařka vysvětlila, že množství komplikací, které Sáru při léčbě leukémie potkalo, zcela oslabilo její imunitní systém. „Díky nedostatečným hygienickým podmínkám může Sáru napadnout infekce a například postihnout játra nebo ledviny. Během léčby byla Sára i v kritickém stavu a také psychika, kterou může ovlivnit situace, v jaké se holčička nyní nachází, může její imunitní systém ještě dále oslabovat,“ dodala Ilona Duřtová.

I v případě, že majitel domu nepřebírá úřední zásilky, má Radka Mádlíková možnost domoci se výkonu rozhodnutí, tedy předběžného opatření. „Pokud si majitel domu nevyzvedne zásilku s předběžným opatřením, postačí, pokud mu do schránky pošta vloží výzvu k vyzvednutí zásilky. Pokud elektřinu zpět nezapojí, měla by se žalobkyně obrátit na soud a domáhat se výkonu rozhodnutí,“ uvedl advokát Jiří Plewa.

Kromě toho dodal, že má paní Mádlíková možnost obrátit se s trestním oznámením na policii. Ignorace soudního předběžného rozhodnutí totiž může být i trestným činem a majitel domu tedy může být trestně stíhán.