„V této lokalitě je stání žalostně málo, a proto jsme se rozhodli rozšířit počet parkovacích míst o 53 nových. Dalším krokem, který napomůže řešit situaci s parkováním této hustě zabydlené oblasti, by mohlo být zjednosměrnění některých ulic, které umožní využít části komunikací k podélnému parkování,“ uvedl radní Petr Židek. Nová místa mají vzniknout mezi stávající asfaltovou plochou k parkování a bytovým domem Hokejka, který je patrně nejdelším panelákem v České republice a v němž je 693 bytů. Parkoviště bude mít povrch z žulových kostek, což umožní přirozené vsakování dešťové vody a zabrání vzniku ploch plných kaluží. 

Pro zdejší obyvatele je parkování doslova každodenní noční můrou. „Když potřebuji odjet někam po šesté večer, raději jedu autobusem, protože bych pak už nikde nezaparkovala. Auta stojí úplně všude, zepředu i zezadu domu, u silnice podél garáží směrem do Pavlovic a nově podél silnice až k hřbitovu. Kolikrát lidé zaparkují i na místě, kde se stát nemůže a riskují vědomě pokutu. I já ji párkrát dostala,“ popsala situaci v okolí Hokejky Petra Břeňová, která v domě žije. Problém s parkováním je podle ní dlouhodobý a těžko řešitelný. „Jsou tady i rodiny, které mají tři auta. Také sem jezdí parkovat dodávky a v poslední době se z toho tady začíná stávat záchytné parkoviště pro lidi, kteří přijedou do Liberce třeba od Frýdlantu, auto tady zaparkují na celý den a do města odjedou autobusem,“ přiblížila situaci Břeňová. Další komplikace jsou mezi třetí a čtvrtou odpoledne, kdy přijíždí do zdejší školky rodiče pro své děti, to tady nastane podle místních doslova dopravní a parkovací chaos. 

Podoba parkovacího domu a části nového dolního centra Liberce.
Začne proměna dolního centra Liberce. Odstartuje ji stavba stání pro auta

Více parkovacích míst by mohlo vzniknout i dalším krokem, kterým je připravované zjednosměrnění některých ulic v Ruprechticích a okolí Hokejky. „Zlepšení komfortu obyvatel pomůže i zjednosměrnění ulic, kdy vzniknou další místa k stání v sebraném pruhu. Opatření je připraveno, musí jej nyní schválit odbor dopravy a policie. Když to půjde dobře, udělá se to ještě letos,“ doplnil náměstek libereckého primátora Jiří Šolc.

Poslední mapování situace se zde provádělo v roce 2020, kdy bylo v Hokejce a okolí napočítáno 1 300 bytů, kterým chybělo asi 400 parkovacích míst. Nyní jich opatření sice asi dvě stě přidá, ale stále budou scházet stovky dalších. „Souběžně řešíme podobný problém i na sídlištích Gagarinova, Vesec nebo Doubí, kde se připravuje speciální koncepce na zřízení rezidentního parkování. Tu bychom rádi uvedli do praxe co nejdřív,“ dodal primátor Jaroslav Zámečník. 

V lokalitě chybí několik stovek míst k parkování.V lokalitě chybí několik stovek míst k parkování.Zdroj: Deník/Freiwilligová Blanka