VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hodně žiji v offline světě, říká „vypravěč“ Ladislav Zibura

Liberec – Krátce po šestnácté hodině vstoupila do prostor Experimentálního studia hlavní hvězda večera, Ladislav Zibura. Čekaly ho dvě cestovatelské projekce, které  byly vyprodané do posledního místa  a ještě předtím stihl výlet na Ještěd. 

15.2.2018
SDÍLEJ:

Ladislav Zibura. Foto: Archiv Ladislava Zibury

Po krátké zkoušce osvětlení a zvuku, která proběhla bez problémů, usedá ke stolu a já využil možnosti zeptat se ho na pár věcí.

Exkluzivně jen na webu DeníkuMédia se vás často snaží škatulkovat, jako cestovatele, spisovatele či řečníka. Jak byste vy definoval sám sebe?
Já jsem zvídavý člověk, který se rád vydává do světa a potom o tom vypráví. To je taková funkce, co existovala v historii lidstva. Takhle fungovali vlastně poutníci. Vydávali se do světa a pak o tom vyprávěli. Mezi historickými a geografickými fakty bude mít vždy svoje místo osobní příběh a zážitky.

Máte vystudovaný semestr práva, dokončil jste úspěšně mediální studia. Kde se vzal ten impuls s cestováním?
Cestoval jsem vždycky, pravidelně od osmnácti let. Skloubil jsem koníček se svým povoláním.

Práva jsou tedy už uzavřená kapitola?
Já jsem cíleně začal studovat dva obory, mediální studia a práva. Vybral jsem si, co mě bavilo více a tím to pro mě skončilo. Jsem moc rád, že jsem udělal správnou volbu, stojím si za ní.

Poutník Ladislav ZiburaCestujete, píšete, řečníte. Kde čerpáte energii?
Já se dobíjím tím, že jsem s lidmi. Dřív jsem tomu nevěřil, že to tak může být, ale to, co dělám, mě skutečně baví natolik, že mě to nevyčerpává. Někdy se cítím nevyspale, ale to je způsobeno fyzickým nedostatkem spánku. Jinak jsem šťastný, tak jak jsem.

Proč si myslíte, že by měli lidé, a hlavně ti mladí, cestovat?
Já si to naopak vůbec nemyslím. Nechci lidem říkat, co mají dělat. Myslím si, že cestování je v dnešní době přeceňované. Obnáší to spoustu těžkostí, nejistoty a chápu ty, kterým to vadí.

Co máte na cestování nejraději?
Mě vzrušuje ta nejistota a dobrodružství.

Proč jste si vybral zrovna pěší poutě?
Pěší poutě mají ohromnou tradici, jsou pozapomenuté, ale stále mají lidem co dát. Když mi bylo osmnáct, vyrazil jsem do Santiaga de Compostela a nadchlo mě to. Zjistil jsem, že chůze má spoustu výhod. Když jdete pěšky, vnímáte svět hodně pomalu a všímáte si detailů. Člověk se zklidní a dostane se hodně blízko k lidem. Přináší to s sebou sice rizika, ale mě baví dobrodružství a mám rád tradice.

Takže takový adrenalin…
To ne. Adrenalin už je moc agresivní, mě baví ta příjemná nejistota, kochání se krajinou. Vždy mě více než památky zajímali hlavně lidé.

Jak to máte s dorozumíváním?
Jsem názoru, že když lidé chtějí, domluví se vždycky. Mě přijde, že často není zapotřebí jazyková vybavenost. Krásné okamžiky jsem zažil s lidmi v Číně. Díky tomu, že jsme si vůbec nerozuměli, byl prožitek o to hlubší a empatičtější. 

Co otázka financí?
Teď už peníze mám, tak se snažím utrácet. Začal jsem spát v rodinných penzionech. Obecně tento typ cestování není drahý. Samozřejmě přijímám místní pozvání na večeři. Po návratu domů pošlu peníze na charitu, která v dané zemi působí. Navštěvuji též malé obchůdky, které představují středobod dění v městě.

Jak si vybíráte lokality?
Ladislav Zibura na svých cestách.Důležité je vybírat místa, která jsou bezpečná a zároveň, kde ty vesnice nejsou tak daleko od sebe. Už nechodím jen pěšky, na poslední cestě jsem cestoval na kole a stopem. Navíc každá země musí být pro mě zajímavá, mít své kouzlo. Např. Turecko bylo můj první kontakt s muslimskou zemí, Arménie je nejstarší křesťanská země, Gruzie zase nejpohostinnější. Jezdím tam, kde mě to zajímá. Na druhou stranu si na každé zemi dokážu najít něco pro mě zajímavého.

Na pultech knihkupectví lze koupit tři knihy, které jste napsal. Jak vám jde psaní? Máte tzv. spisovatelské střevo nebo se při jejich tvorbě trápíte?
Když jsem psal první knihu, netušil jsem, co dělám a jak se knihy píšou. Je mi hrozně blízko humor a dávám ho do knih. Ohromně mě to baví. Člověk si může pohrát s každým slovem a může svůj příběh vyprávět tolika lidem-čtenářům. Mám pocit, že po mě něco zůstane a za 100 let to bude hrozně starý cestopis z doby, kdy jsme neměli roboty. (smích)

Ladislav Zibura – Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii @OstravaJak probíhá práce na knize?
Píšu specifickým způsobem, ponořím se do toho, píšu intenzivně šestnáct hodin denně po dva měsíce. Žiju jenom tím. Dělám to tak rád, byť je to vyčerpávající.

Čím se liší vaše cestovatelské projekce od jiných cestovatelských přednášek, se kterými se roztrhl pytel?
Nedávám si za cíl poučit, ale pobavit. Jsem přesvědčený, že existuje typický český humor, který propojuje lidi napříč generacemi. Humor je dobrý prostředek, jak nastolovat vážnější témata stravitelnou cestou. Předávám svůj příběh proložený snad vtipnými poznámkami. Přijde mi fajn, že se lidé večer zasmějí a mohou se do vyprávění vcítit.  

Cestování se v poslední době stalo často skloňovaným tématem. Čím to podle vás je?
Češi mají velkou cestovatelkou tradici.  Náprstek, Holub, Hanzelka, Stingl, je na co navazovat.

Aktuálně je možné sledovat vzrůstající trend youtuberů. Považujete se i vy za role model?
Naopak, já hodně žiju v offline světě. Sociální sítě využívám, ale videa netočím. Pro mě je důležité spíše to psaní. Sítě vnímám jako prostředek, jak sdělit své zážitky z offline světa, především formou textu. Necítím se být součástí této generace, spíše trochu jako její antitezí.

Cestovatel Ladislav Zibura dorazil do Prostějova. Sebou přivezl nejen mnoho zážitků, ale také svůj neotřelý humor.Jestli se nepletu, účinkoval jste v AZ kvízu a pojal jste to tak trochu po svém…
Normálně jsem se přihlásil a pak jsem na to zapomněl. Po čase mi přišlo pozvání na casting. Hroznou náhodou jsem jako soupeře potkal svého kamaráda a pojal jsem to recesistickým způsobem, kdy jsem obsazoval ta nejvzdálenější pole. Nicméně účast v AZ kvízu není nic, co by mě definovalo. Je to jedna z mnoha rošťáren, které jsem ve svém životě udělal, a zrovna shodou okolností byla hodně vidět.

Co plánujete do budoucna?
Mé plány pro letošní rok jsou známé. Jako dárek k Vánocům jsem dal rodičům rodinný track do Nepálu, o tom přednášky dělat nebudu, to je pro mě osobní téma. Chtěl bych se vydat znovu do Santiaga de Compostela, zda o tom budu psát knihu, nechám na svém uvážení. Určitě chci pokračovat jak v cestování, tak i psaní, možná i mimo cestopisný žánr. Psaní knih je nádherná věc. Mám štěstí, že se dobře prodávají a to mě ještě více motivuje k psaní, když vidím, že lidé mé příběhy chtějí číst.

A otázka na závěr, jaký máte vztah k Liberci?
Je to místo, kde je vždy 4 stupně míň než v Praze. (smích) Také je vidět, že Liberečáci jsou patrioti, mají své město rádi. Mám moc rád, když lidé mluví hezky o svém městě.

Autor: Jiří Louda

15.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 17 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě DĚLNÍK VÝROBNÍ LINKY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 40. Poznámka: Pracovní náplň:, - práce v oddělení výroby:, - navěšování a svěšování dílů, - vizuální kontrola zboží, Požadujeme:, - ukončené základní vzdělání, - fyzická zdatnost – zvedání břemen, - manuální zručnost, - dobrý zdravotní stav, - spolehlivost, Nabízíme:, - zázemí stabilní a rozvíjející se společnosti – již 20 let na trhu, - odpovídající mzdové ohodnocení s možností dalšího mzdového růstu, - svoz z Liberce a okolí zajištěn, - zaměstnanecké benefity (příspěvky na sportovní a relaxační aktivity, vitamíny, výhodné zaměstnanecké mobilní tarify, závodní stravování, volné vstupy na extraligové hokejové zápasy Home Credit Arena Liberec, volné vstupy do ZOO Liberec, 5 týdnů dovolené atd.), Místo výkonu práce: Český Dub, Pracovní režim: nepřetržitý (12hodinové směny), Požadovaný nástup: ihned , Kontaktní osoba: Petra Košková - petra.koskova@electropoli.cz ; tel: 482 464 551. Pracoviště: Electropoli czech republic, s.r.o.-002, Husova, č.p. 168, 463 43 Český Dub. Informace: Petra Košková, +420 482 464 551.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha zařízení na výrobu kabelů a lan OBSLUHA STROJŮ NA VÝROBU KABELŮ A LAN. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Práce na 3 měsíce., Hlásit se e-mailem nebo osobně na adrese sídla firmy ul. 1. máje 97/25, 460 07 Liberec 7.. Pracoviště: Justone s.r.o.-007 (laird s.r.o.), Průmyslová, č.p. 497, 463 12 Liberec 25. Informace: Nataliia Danylych, +420 606 607 688.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 21 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě MANIPULANT SKLADU - SKLADNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň: , - nakládka/vykládka kamiónů, - manipulace ve skladech, - práce na PC a se čtečkou čárových kódů, - příjem a výdej materiálu, Požadovaný profil:, - vzdělání SOU, - zkušenosti s VZV výhodou, průkaz není podmínkou, - praye s vysokozdvižným vozíkem vítana!, - základy práce s PC, - fyzická zdatnost, - ochota, zodpovědnost, spolehlivost a chuť učit se novým věcem, Nabízíme, - zázemí stabilní mezinárodní společnosti , - odpovídající mzdové ohodnocení , - možnost dalšího vzdělávání , - zaměstnanecké benefity (příspěvky na sportovní a relaxační aktivity, vitamíny, výhodné zaměstnanecké mobilní tarify, závodní stravování, volné vstupy na extraligové hokejové zápasy Home Credit Arena Liberec, volné vstupy do ZOO Liberec, 5 týdnů dovolené atd.), Místo výkonu práce: Český Dub, Pracovní režim: pružná pracovní doba, Mzdové ohodnocení od: 21 000,-Kč, Požadovaný nástup: ihned, Své životopisy zasílejte na petra.koskova@electropoli.cz, bližší informace Vám rádi poskytneme na tel.: 482 464 551.. Pracoviště: Electropoli czech republic, s.r.o.-002, Husova, č.p. 168, 463 43 Český Dub. Informace: Petra Košková, +420 482 464 551.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 100 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě STROJÍRENSKÝ DĚLNÍK - ČIŠTĚNÍ VÝPALKŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Fyzická zdatnost, Výhody: příspěvek na závodní stravování, 5 týdnů dovolené, Zaslat životopis e-mailem na sekretariat@autozavod.cz nebo se hlásit předem telefonicky. Pracoviště: Cds holding s.r.o., Husova, č.p. 58, 463 43 Český Dub. Informace: Marcela Dostálová, +420 482 427 207.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Běžecký závod Vratislavický Běhoun
38

FOTO: Vratislavický Běhoun rozpumpoval krev v žilách závodníků

Utkání Slovanu Liberec (v modrém) proti Bohemians Praha 1905. Na snímku vlevo Miloš Bosančić
11

Končící trenér Holoubek se s domácím publikem rozloučil vítězně

Hlasujte pro nejhezčí miminko 20. týdne roku 2018

Liberecko - /GALERIE, HLASOVÁNÍ/ - Představujeme vám miminka vyfocená v 19. týdnu roku 2018. Hlasujte pro to nejhezčí!

Útok na chuťové buňky. Jarmark představí místní dobroty

Liberecký kraj – Den jizerskohorských jídel vypukne už v sobotu. Vybrané peníze přispějí na opravu kostela sv. Michaela Archanděla.

„Ve žlutém tričku svítíme do dálky,“ říká dobrovolnice prodávající žluté květy

Liberec – Je středa 16. května a nejen Liberec zaplavily žluté květy. Nejedná se však o živé rostliny, ale žluté květy měsíčku lékařského, které lidé nosí hrdě připnuté na svršcích.

FOTO: Budoucí švadleny se předvedly. Konal se tradiční Gastrofest

Liberec – Módní přehlídky, kadeřnický salón, skvostně připravené slavnostní tabule, ale především dobré jídlo a pití.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT