VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hodně žiji v offline světě, říká „vypravěč“ Ladislav Zibura

Liberec – Krátce po šestnácté hodině vstoupila do prostor Experimentálního studia hlavní hvězda večera, Ladislav Zibura. Čekaly ho dvě cestovatelské projekce, které  byly vyprodané do posledního místa  a ještě předtím stihl výlet na Ještěd. 

15.2.2018
SDÍLEJ:

Ladislav Zibura. Foto: Archiv Ladislava Zibury

Po krátké zkoušce osvětlení a zvuku, která proběhla bez problémů, usedá ke stolu a já využil možnosti zeptat se ho na pár věcí.

Exkluzivně jen na webu DeníkuMédia se vás často snaží škatulkovat, jako cestovatele, spisovatele či řečníka. Jak byste vy definoval sám sebe?
Já jsem zvídavý člověk, který se rád vydává do světa a potom o tom vypráví. To je taková funkce, co existovala v historii lidstva. Takhle fungovali vlastně poutníci. Vydávali se do světa a pak o tom vyprávěli. Mezi historickými a geografickými fakty bude mít vždy svoje místo osobní příběh a zážitky.

Máte vystudovaný semestr práva, dokončil jste úspěšně mediální studia. Kde se vzal ten impuls s cestováním?
Cestoval jsem vždycky, pravidelně od osmnácti let. Skloubil jsem koníček se svým povoláním.

Práva jsou tedy už uzavřená kapitola?
Já jsem cíleně začal studovat dva obory, mediální studia a práva. Vybral jsem si, co mě bavilo více a tím to pro mě skončilo. Jsem moc rád, že jsem udělal správnou volbu, stojím si za ní.

Poutník Ladislav ZiburaCestujete, píšete, řečníte. Kde čerpáte energii?
Já se dobíjím tím, že jsem s lidmi. Dřív jsem tomu nevěřil, že to tak může být, ale to, co dělám, mě skutečně baví natolik, že mě to nevyčerpává. Někdy se cítím nevyspale, ale to je způsobeno fyzickým nedostatkem spánku. Jinak jsem šťastný, tak jak jsem.

Proč si myslíte, že by měli lidé, a hlavně ti mladí, cestovat?
Já si to naopak vůbec nemyslím. Nechci lidem říkat, co mají dělat. Myslím si, že cestování je v dnešní době přeceňované. Obnáší to spoustu těžkostí, nejistoty a chápu ty, kterým to vadí.

Co máte na cestování nejraději?
Mě vzrušuje ta nejistota a dobrodružství.

Proč jste si vybral zrovna pěší poutě?
Pěší poutě mají ohromnou tradici, jsou pozapomenuté, ale stále mají lidem co dát. Když mi bylo osmnáct, vyrazil jsem do Santiaga de Compostela a nadchlo mě to. Zjistil jsem, že chůze má spoustu výhod. Když jdete pěšky, vnímáte svět hodně pomalu a všímáte si detailů. Člověk se zklidní a dostane se hodně blízko k lidem. Přináší to s sebou sice rizika, ale mě baví dobrodružství a mám rád tradice.

Takže takový adrenalin…
To ne. Adrenalin už je moc agresivní, mě baví ta příjemná nejistota, kochání se krajinou. Vždy mě více než památky zajímali hlavně lidé.

Jak to máte s dorozumíváním?
Jsem názoru, že když lidé chtějí, domluví se vždycky. Mě přijde, že často není zapotřebí jazyková vybavenost. Krásné okamžiky jsem zažil s lidmi v Číně. Díky tomu, že jsme si vůbec nerozuměli, byl prožitek o to hlubší a empatičtější. 

Co otázka financí?
Teď už peníze mám, tak se snažím utrácet. Začal jsem spát v rodinných penzionech. Obecně tento typ cestování není drahý. Samozřejmě přijímám místní pozvání na večeři. Po návratu domů pošlu peníze na charitu, která v dané zemi působí. Navštěvuji též malé obchůdky, které představují středobod dění v městě.

Jak si vybíráte lokality?
Ladislav Zibura na svých cestách.Důležité je vybírat místa, která jsou bezpečná a zároveň, kde ty vesnice nejsou tak daleko od sebe. Už nechodím jen pěšky, na poslední cestě jsem cestoval na kole a stopem. Navíc každá země musí být pro mě zajímavá, mít své kouzlo. Např. Turecko bylo můj první kontakt s muslimskou zemí, Arménie je nejstarší křesťanská země, Gruzie zase nejpohostinnější. Jezdím tam, kde mě to zajímá. Na druhou stranu si na každé zemi dokážu najít něco pro mě zajímavého.

Na pultech knihkupectví lze koupit tři knihy, které jste napsal. Jak vám jde psaní? Máte tzv. spisovatelské střevo nebo se při jejich tvorbě trápíte?
Když jsem psal první knihu, netušil jsem, co dělám a jak se knihy píšou. Je mi hrozně blízko humor a dávám ho do knih. Ohromně mě to baví. Člověk si může pohrát s každým slovem a může svůj příběh vyprávět tolika lidem-čtenářům. Mám pocit, že po mě něco zůstane a za 100 let to bude hrozně starý cestopis z doby, kdy jsme neměli roboty. (smích)

Ladislav Zibura – Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii @OstravaJak probíhá práce na knize?
Píšu specifickým způsobem, ponořím se do toho, píšu intenzivně šestnáct hodin denně po dva měsíce. Žiju jenom tím. Dělám to tak rád, byť je to vyčerpávající.

Čím se liší vaše cestovatelské projekce od jiných cestovatelských přednášek, se kterými se roztrhl pytel?
Nedávám si za cíl poučit, ale pobavit. Jsem přesvědčený, že existuje typický český humor, který propojuje lidi napříč generacemi. Humor je dobrý prostředek, jak nastolovat vážnější témata stravitelnou cestou. Předávám svůj příběh proložený snad vtipnými poznámkami. Přijde mi fajn, že se lidé večer zasmějí a mohou se do vyprávění vcítit.  

Cestování se v poslední době stalo často skloňovaným tématem. Čím to podle vás je?
Češi mají velkou cestovatelkou tradici.  Náprstek, Holub, Hanzelka, Stingl, je na co navazovat.

Aktuálně je možné sledovat vzrůstající trend youtuberů. Považujete se i vy za role model?
Naopak, já hodně žiju v offline světě. Sociální sítě využívám, ale videa netočím. Pro mě je důležité spíše to psaní. Sítě vnímám jako prostředek, jak sdělit své zážitky z offline světa, především formou textu. Necítím se být součástí této generace, spíše trochu jako její antitezí.

Cestovatel Ladislav Zibura dorazil do Prostějova. Sebou přivezl nejen mnoho zážitků, ale také svůj neotřelý humor.Jestli se nepletu, účinkoval jste v AZ kvízu a pojal jste to tak trochu po svém…
Normálně jsem se přihlásil a pak jsem na to zapomněl. Po čase mi přišlo pozvání na casting. Hroznou náhodou jsem jako soupeře potkal svého kamaráda a pojal jsem to recesistickým způsobem, kdy jsem obsazoval ta nejvzdálenější pole. Nicméně účast v AZ kvízu není nic, co by mě definovalo. Je to jedna z mnoha rošťáren, které jsem ve svém životě udělal, a zrovna shodou okolností byla hodně vidět.

Co plánujete do budoucna?
Mé plány pro letošní rok jsou známé. Jako dárek k Vánocům jsem dal rodičům rodinný track do Nepálu, o tom přednášky dělat nebudu, to je pro mě osobní téma. Chtěl bych se vydat znovu do Santiaga de Compostela, zda o tom budu psát knihu, nechám na svém uvážení. Určitě chci pokračovat jak v cestování, tak i psaní, možná i mimo cestopisný žánr. Psaní knih je nádherná věc. Mám štěstí, že se dobře prodávají a to mě ještě více motivuje k psaní, když vidím, že lidé mé příběhy chtějí číst.

A otázka na závěr, jaký máte vztah k Liberci?
Je to místo, kde je vždy 4 stupně míň než v Praze. (smích) Také je vidět, že Liberečáci jsou patrioti, mají své město rádi. Mám moc rád, když lidé mluví hezky o svém městě.

Autor: Jiří Louda

15.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 110 Kč

Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů MONTÁŽNÍ TECHNIK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, - vzdělání topenařina / elektro / automatizace / strojařina - výhodou (není podmínkou), - praxe v oboru – výhodou (není podmínkou), - cizí jazyk AJ/NJ – výhodou (není podmínkou), - pracovitost, spolehlivost, poctivost, přirozená inteligence, - manuální zručnost a cit pro techniku, - časová flexibilita, - řidičský průkaz B, - práce na PC – MS Office, Možnost i na dohodu o provedení práce (brigádu)., Více informací na +420 605 502 676 nebo na alois.laska@eneso.cz. Pracoviště: Eneso s.r.o., 463 31 Chrastava. Informace: Alois Láska, +420 605 502 676.

Věda a výzkum - Věda a výzkum Výzkumný a vědecký pracovník 20 000 Kč

Vědečtí, výzkumní a vývojoví pracovníci na vysokých školách ÚSTAV PRO NANOMATERIÁLY, POKROČILÉ TECHNOLOGIE A INOVACE - 03/8420 SPECIALISTA VÝVOJE SMĚROVÉHO ŘÍZENÍ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: CHARAKTER: vývoj a konstrukce mechanismu směr. řízení autonomního vozidla, návrh kinematiky a pevnostní kontrola navrženého řešení, podíl na fyzické realizaci řešení, prezentace výsledků řešení formou veřej. publikací, spolupráce na řešení konstrukce nápravy autonomn. vozidla v rámci řešitelského týmu. DOVEDNOSTI: znalost používání softwaru AD CAD.VZDĚLÁNÍ: požaduje se probíhající (příp. ukončené) Bc. či Mgr. studium na technické VŠ nejlépe fakultě strojní. PRAC. P: 20% úv, příp. dle dohody, prac. sml.-doba určitá do 31.12.2019, s možností prodloužení. NÁSTUP: září 2018, příp. dle dohody, mzd. tř. C1-C3, dle vnitř. mzd. předpisu. Veškeré informace o pracovním místě včetně požadovaných dokumentů naleznete na úřední desce TUL (https://www.tul.cz/uredni-deska/uredni-deska-tul/vyberova-rizeni-volna-mista). Přihlášku do VŘ doručte e-mailem (volnamista@tul.cz) nebo poštou na uvedenou adresu do 10.9.2018.VŘ je od 8.8.2018 zveřejněno na úřední desce TUL.. Pracoviště: Tul - ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace, Studentská, č.p. 1402, 460 01 Liberec 1. Informace: Jitka Havlíková, .

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 25 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení v dopravních prostředcích AUTOELEKTRIKÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň: přezouvání pneu, opravy defektů... , Požadavky: praxe min. 3 roky, řidičský průkaz, příjemné vystupování, zodpovědnost, fyzická zdatnost., Pracovní poměr nejprve na dobu určitou (1 rok), poté s možností prodloužení. Nástup možný ihned. , Zaslat životopis e-mailem. Vybraní uchazeči budou vybrání k osobnímu pohovoru. Neosloveným zájemcům děkujeme za účast a omlouváme se, že je z kapacitních důvodů nebudeme o nepostoupení k ústnímu pohovoru vyrozumívat jednotlivě.. Pracoviště: Enop servis s.r.o.-001, 463 12 Liberec 25. Informace: Veronika Vodičková, +420 702 075 109.

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 35 000 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři STROJNÍ KONSTRUKTÉR. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Zaměstnanecké výhody: růstové finanční ohodnocení, stravenky, individuální přístup, služební auto., Hlásit se telefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Arboli, s.r.o.-001, Lomová, č.p. 197, 463 12 Liberec 25. Informace: Michal Paclt, +420 604 484 348.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie. Ilustrační foto.

Ranní nehoda dvou aut v Mníšku se neobešla bez zranění

Ilustrační foto

Chcete proměnit své okolí? Nadace pomůže s financemi

FOTO: Pomalu jako I. liga! Za obě juniorky nastoupilo čtrnáct ligových adeptů

Liberec – Osm – šest. Takový byl poměr hráčů širších ligových kádrů v utkání fotbalových juniorek Liberce a Plzně. U Liberce potěšil start Matěje Hybše, který si zahrál poslední půlhodinu, na druhé straně to byl exliberecký Ubong Ekpai.

Požár v Kutné Hoře a veřejné záchodky místo hudby pro Třebíč: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 13. srpna 2018.

Ukradli mi svačinu! Nožem a nadávkami ohrožoval okolí

Frýdlant – Až tři roky vězení si může vysloužit padesátiletý muž z Frýdlantu, který začátkem srpna nejprve slovně, poté nožem ohrožoval svého souseda na místním sídlišti.

Divadlo dostane od kraje nové židle. Pro muzikanty i diváky

Liberec – Nákup židlí pro Malé a Šaldovo divadlo schválila v uplynulém týdnu Rada Libereckého kraje v rámci více než milionové dotace.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT