S hodinami v Mníšku zažívali skutečnou patálii. „Pán, který nám je udržoval, šel do důchodu. Naneštěstí hned potom se nám hodiny rozbily,“ popsal Slezák.

Sehnat jiného hodináře nebylo jednoduché, hned dvěma osloveným se hodiny zprovoznit nepodařilo. Povedlo se to až na třetí pokus. „Kvalifikovaný opravář z Hodkovic je nakonec dal do pořádku. Vyměnil součástky s únavou materiálu, jako natahovací řetěz, ozubená kola a hřídele,“ vyjmenoval Slezák.

DALŠÍ OPRAVA NA JAŘE

Na jaře navíc v Mníšku plánují ještě generální opravu hodin. „Nainstalujeme tam zařízení, které hodiny udrží v přesnosti. Dnes na ně mají vliv rozdíly počasí. Když je teplo, zpomalují se, když je zima, tak se naopak zrychlují,“ dodal Slezák. Římskokatolický barokní kostel svatého Mikuláše v centru Mníšku pochází z roku 1740, od roku 1958 je prohlášen za kulturní památku. Kostel spravuje Římskokatolická farnost Mníšek u Liberce.

Církevní památka prošla poslední velkou milionovou rekonstrukcí před deseti lety, kdy byla zrenovována kostelní věž, pozlatila se její kopule a kříž, přibyl také hromosvod. Kromě toho se opravila střecha nad kostelní lodí.

Obnovou prošly i varhany, které se do kostela po třiceti letech vrátily v roce 2009. „Na opravu čekají jen vitráže, na ty dojde časem, ale určitě ne letos. Pro letošek mám pro Mníšek jinou prioritu – dokončení generální opravy fary, která je velmi nákladná,“ předeslal duchovní správce kostela Pavel Andrš.