„Za dobu svého chodu ve venkovním prostředí značně utrpěly. Kvůli bezpečnosti jsme museli nechat nejprve sundat neonové osvětlení, v posledních měsících se ale objevovaly závažné závady i na mechanické části hodin. Zpožďovaly se a na každé straně terminálu ukazovaly jiný čas," podotkla mluvčí Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) Martina Poršová.

S opravou se čekalo na výluku

S opravou hodin to ale nebylo tak jednoduché. „Čekalo se na zahájení rekonstrukce tramvajové trati na Jablonec nad Nisou a s ní spojenou výluku tramvají. Protože k opravě hodin je potřeba postavit lešení a to za běžného provozu prostě nešlo," podotkl ředitel DPMLJ Luboš Wejnar.

Oprava tohoto atypického a v Čechách málo se vyskytujícího časoměřiče ale hned v prvním týdnu výluky nezačne. „Se stavbou lešení počítáme v dubnu, poté se hodiny opraví a obnoví se třeba také nátěry skeletu budovy terminálu. Hotovo by mělo být v červnu," vysvětluje provozně-technický ředitel DPMLJ Ludvík Lavička.

Cestujícím, kteří jsou na hodiny v dolním centru Liberce navyklí, tak musí zatím stačit jen informační panely na jednotlivých nástupištích terminálu. „Ty jsme nechali nainstalovat v závěru loňského roku. Ukazují nejen za kolik minut odjíždí nejbližší spoj, ale právě i přesný čas," uzavírá mluvčí Poršová.

Víte, že?
- Jedny z největších hodin v České republice začaly čas ukazovat v Liberci na terminálu MHD v roce 1996?
- Velká ručička dosahuje délky dva metry a dvacet centimetrů?
- Jejich součástí bylo původně i neonové osvětlení, které ale muselo být v průběhu let kvůli silnému poškození sundáno?