40 decibelů. Výsledné hodnoty jsou hluboce pod hodnotou limitu,“ uvedl krajský mluvčí Filip Trdla. Hygienici z Národní referenční laboratoře pro komunální hluk měření prováděli v noci z 6. na 7. srpna na dvou místech – v Uhelné a Oldřichově na Hranicích, tedy ve dvou částech Hrádku nad Nisou, které jsou hranicím a tedy i elektrárně a dolu nejblíže.

Kraj by rád v měření pokračoval, a to i na polském území. Za toto zaplatil 120 tisíc korun. „Měření hluku je jen jeden z celé řady kroků, které chceme podniknout, abychom zabránili rozšiřování dolu a poškozování českých obyvatel,“ dodal Trdla.

Turów.
Turów: Polsko uznalo pochybení při posuzování územního plánu města Bogatynia

Další posun v kauze plánovaného rozšíření se očekává během dneška, Turów má totiž být jedním z bodů středečního jednání polské a české vlády ve Varšavě. Do polského hlavního města zamíří mimo jiné i ministr životního prostředí Richard Brabec „Součástí programu jsou separátní jednání členů vlády České republiky, zatímco bude premiér Babiš jednat se svým polským protějškem. Následně proběhne plenární zasedání mezivládních konzultací formou pracovního oběda,“ informovala mluvčí Úřadu vlády Veronika Beníšková.

Česká strana stále usiluje o to, aby Poláci zrušili nový územní plán města Bogatynia, který rozšíření dolu umožní. Podle kraje a ministerstva jej ale Poláci schválili nezákonně, neboť nepočkali na dokončení mezinárodních konzultací.

Měření hladiny hluku v obci Uhelná na Liberecku
Celou noc ve střehu! Na hranicích s Polskem měřili, jaký hluk vydává Turów