„Prověřujeme možnost, že jde o snahu několika lidí, kteří se pokoušejí znemožnit komunikační kanál mezi primátorem a občany Liberce. Rád bych věřil, že tomu tak není, ale nemůžeme tuto variantu vyloučit,“ řekl Deníku Martin Čáslavka, tiskový mluvčí města. Hackerský útok podle jeho slov nepřišel zvenčí, ale možná přímo ze strany magistrátních úředníků z odboru informatiky.
Ten totiž z pověření řídí Jiří Šolc, primátorův náměstek a zároveň jeden z iniciátorů jeho odvolání. Primátor byl mimo jiné svými kritiky kárán za manipulaci s fakty a špatnou vnitrokoaliční komunikaci. „Odstřihnutí“ webu, který plní lidé podřízení primátorovi, by tak bylo logickým krokem. „Těch náhod je prostě podezřele mnoho. Velký výpadek webu není první, podobný jsme zažili těsně před volbami, což nechci dávat do souvislostí, ale o něčem to svědčí,“ komentoval situaci Čáslavka.
Pokud by se podezření na úmyslný útok potvrdilo, znamenalo by to zneužití pravomocí magistrátních úředníků. Jak Čáslavka v nadsázce dodal, toto podezření zatím „létá ve vzduchu“, podrobnější informace scházejí. O věc se již začal zajímat i sám primátor Jan Korytář (SZ), kvůli roztržce v koalici a snahám o jeho odvolání však dosud neměl čas záležitost důkladněji prověřit.
Můžou za to jedničky a nuly
Odbor informatiky řízený Šolcem toto nařčení jednoznačně odmítl. Za vším prý stojí technické potíže, nikoliv zlý úmysl. „Jde o technologickou chybu ze strany dodavatele, vůbec to nesouvisí s politickou situací ve městě. Můžou za to jedničky a nuly,“ sdělil Jiří Šolc (Liberec občanům). Městský web s množstvím funkcí je podle jeho vyjádření mnohem složitější než jiné webové portály, a zprovoznění proto trvá tak dlouho.
„Stránky mají mnohem hlubší a sofistikovanější funkce, než se na první pohled může zdát. Využívají je nejen občané, ale i úředníci. Výpadek je vždycky nemilá věc, ale politickou zvůli v tom nehledejte,“ vzkázal Šolc všem kritikům a hledačům konspiračních teorií. „Městský web by měl být plně zprovozněn během úterního dne,“ uvedl tiskový mluvčí radnice, Pavel Chmelík. Dle jeho informací za problémy může neobvyklý nápor návštěvníků webových stránek.
Teorii o spiknutí proti primátorovi odmítli všichni zasvěcení, kteří jsou s problémem obeznámeni. Někdejší Korytářova koaliční partnerka, náměstkyně Martina Rosenbergová si myslí, že jde pouze o náhodu, která přišla v nevhodnou dobu.
Primátor by o vypnutí musel vědět
Podobně kritický byl k teorii záměrného vypnutí stránek Ondřej Červinka, předseda dozorčí rady Liberecké IS, která má provoz magistrátního webu na starosti. Na dotaz Deníku přímo odmítl možnost, že by za hluchým webem stál hackerský útok.
„Tuto možnost vylučuji. Bezpečnostní mechanismy, které jsem kdysi sám spoluvytvářel, jsou nastaveny tak, že vypnout web nelze bez pokynu dvou lidí – předsedy představenstva LIS a primátora,“ uvedl Červinka. Nepřímo tak naznačil, že pokud by web někdo záměrně vypnul, musel by o tom primátor vědět. „Šlo by pak o zneužití veřejných prostředků. Tuto spekulaci ale odmítám, podle mě šlo skutečně o náhodu, jež přišla v nevhodný čas,“ dodal Červinka.
Bývalý primátor Liberce a kritik současného vedení města Jiří Kittner (ODS) požaduje po radnici vysvětlení. Jak totiž zdůraznil, takto rozsáhlé utichnutí webu se v minulosti nikdy nestalo. Nevylučuje náhodu ani záměr. Obviňovat z vypnutí stránek Korytáře však sám odmítá. „Soudě dle počtu mailů, kterými pan primátor zapleveluje mou schránku, komunikuje s občany a zastupiteli jinak než prostřednictvím webu. Z účelového vypnutí bych ho tedy neobviňoval,“ rýpl si Jiří Kittner.