Romana Žatecká dostala v minulých krajských volbách v roce 2012 druhý největší počet preferenčních hlasů ze všech sociálních demokratů. Dva roky nato vyhrála komunální volby v České Lípě a stala se starostkou. Letos se do krajského zastupitelstva chtěla dostat znovu, ocitla se ale až na sedmém místě kandidátky.

Podobně dopadly i další viditelné sociální demokratky. Dosavadní náměstkyně hejtmana Lenka Kadlecová kandidovala z šestého místa, bývalá primátorka Liberce Martina Rosenbergová až z devátého.

Ne zcela logické umístění viditelných tváří ukazuje na spory, které stranou hýbou.

CO JE TO ZA LIDI?

Krajský výbor ČSSD sestavil kandidátku vedenou náměstkem jabloneckého primátora Pavlem Svobodou. V první pětce se objevily právě Kadlecová, Žatecká a Rosenbergová, spolu s bývalým krajským náměstkem Radkem Ciklem. O konečném složení kandidátky ale dle nových pravidel nakonec rozhodli všichni straníci v korespondenčním hlasování.

„Většina hlasovala pro kandidátku jako celek, neboť tam byly zastoupeny všechny okresy," popsala místopředsedkyně krajského výboru Martina Rosenbergová. Lidé z Liberecka ale podle ní kroužkovali „své" kandidáty. „To jsme podcenili," přiznala.

Do čela se tak dostali úplně jiní lidé, převážně z Liberecka a Turnovska, kromě primáře Jana Mečla a živnostníka Tomáše Hudce třeba projektová manažerka Zdeňka Slavíčková nebo Pavla Řechtáčková.

„Lidé z ostatních okresů se mě pak ptali, co je to za lidi, a proč mají pracovat na kampani pro někoho, koho neznají," řekla Rosenbergová. Desítky sociálních demokratů z celého kraje se dokonce obrátily na pražské stranické vedení, grémiu ČSSD adresovaly dopis, v němž vyjádřily znepokojení nad situací uvnitř strany. Podle informací Deníku ale Lidový dům stěžovatelům neodpověděl.

DOKAŽTE TO

Lídr Pavel Svoboda, který stál v čele obou kandidátek, primárky respektuje. „Chci ale apelovat na to, aby se příště při tvorbě kandidátky hledělo na odbornost i na voličský potenciál," dodal.

Voliči totiž nakonec vesměs dali původně navrženým kandidátům přednost. Třeba „odsunutá" Žatecká dostala 704 hlasů (druhý největší počet). Z nové první pětky voliče oslovil jen Jan Mečl (rovněž 704 hlasů). Třetí Tomáš Hudec jich získal jen 291.

Jenže ČSSD si pohoršila v celé republice, takže spojovat umístění kandidátů se špatným výsledkem jednoznačně nejde. „Kdokoli o tom může spekulovat, ale dokažte to," řekl například předseda libereckého okresního výboru Milan Šír.

DUŠKOVI LIDÉ

Jisté je, že liberecká ČSSD rozhodně není jednotná. Velmi zjednodušeně se dá říci, že okres Liberec stojí proti zbývajícím třem. Ve straně se hovoří o trvajícím vlivu bývalého europoslance Roberta Duška. Ten je obviněný z korupčního jednání a krajský výbor v čele s Kadlecovou mu letos v lednu pozastavil členství.

Někteří členové, Tomáš Hudec, Milan Šír nebo Bohumil Kašpar, kontakt s Duškem připouštějí, dění ve straně ale prý neovlivňuje.

Martina Rosenbergová je přesvědčená o opaku, Hudce a další kolegy, kteří ji na kandidátce přeskočili, označuje za „Duškovy lidi". Argumentuje přitom svým příkladem. Právě díky Duškovi se totiž v roce 2011 stala primátorkou Liberce. „Myslela jsem, že jsem si to zasloužila svou prací, pak jsem prokoukla, že mě lidé z liberecké buňky jen využili, aby se mnou manipulovali," vzpomíná. Teprve když odmítla plnit pokyny, přestala prý pro ně být zajímavá.

Liberecké vedení kritiku odmítá. „Politika je týmová hra, ale Rosenbergová ani Kadlecová se nechovají loajálně," komentuje Bohumil Kašpar. „Obě si zvykly na svoje křesla a myslely si, že je budou mít nadosmrti."

Lenka Kadlecová už funkci předsedkyně krajského výboru obhajovat nebude. Kdo ji v čele strany nahradí, zatím jasné není. „Robert Dušek může přijít s úplně novou tváří, zažila jsem to sama," uzavřela Rosenbergová.