Dna vodních nádrží a přehrad jsou jedno velké smetiště. Víme to jen díky potápěčům, kteří se do hlubin opakovaně vydávají, je čistit. Na Liberecku a Jablonecku je v této činnosti nejaktivnější klub potápěčů SNAKESUB. Ten od roku 1996 provádí čištění přehrad v Liberci a Jablonci nad Nisou. Nouzi o kuriózní nálezy rozhodně nemá.„Nejčastějším odpadem jsou sklenice, kelímky nebo plechovky. Občas se podaří větší úlovek. Mezi ty patřil třeba automat na gumové hopsakoule. Ten jsme vytáhli ze dna jablonecké přehrady. Peníze v něm nebyly, ale gumové hračky pobyt ve vodě přečkaly bez poškození," vzpomíná předseda libereckého klubu potápěčů Jaroslav Kočárek. Ten stál kdysi u myšlenky čistit přehrady bez jejich vypouštění. A dodnes jej to nepřestalo bavit. Pokaždé totiž najde něco, co stojí za pozornost. Třeba peněženku i s doklady.

„Pokud mě paměť neklame, bylo v ní 5 tisíc korun. Doklady byly ale už tak rozmočené, že jsme ji nemohli vrátit," dodává potápěč.

Hotovým rájem bývají přehrady pro motoristy. Krom částí vraků aut totiž jejich hlubiny ukrývají nespočet pneumatik, silničních patníků nebo espézetek. Ty do vody vyhazují zloději poté, co ukradli auto.

Největšími takovými „truhlicemi pokladů" bývá jablonecká přehrada. Tam potápěči vyrážejí častěji než na libereckou, neboť je hlubší a voda v ní je čistší, tudíž se v ní lépe hledá.

„Viditelnost je tam asi půl metru. Staví se tam ale zrovna protipovodňová štola, hladina je snížená o čtyři metry a bahno se mísí s vodou," posteskl si Kočárek nad špatnými podmínkami hledání. V čištění liberecké přehrady přestal SNAKESUB před třemi lety. Bahna a řas zde bylo tolik, že hledání ztrácelo smysl. Než se tak ale stalo, během jednoho z posledních ponorů odtud potápěči vytáhli starou vojenskou pušku.

Zájem o potápění vzbuzuje SNAKESUB i u široké veřejnosti. Té vždy jednou týdně nabízí zdarma v libereckém aquaparku „ponor na zkoušku". U koho tento koníček přeroste v opravdového koně, tak jako u Jaroslava Kočárka, může zažít ponory nejen na přehradách, ale třeba v žulovém lomu u německého Löbau či egyptském Rudém moři. Potápění probíhá v rámci standardů výcvikového systému IANTD, za kterým stojí v ČR tým zkušených a uznávaných instruktorů trenérů.