„Do projektu se přihlásilo několik firem, se dvěma dalšími ještě jednáme," podotýká Jana Benešová, gendrová specialistka. Zaměstnanci těchto firem mohou využívat také řadu benefitů, jeden z nich je navíc v naší republice nemá obdoby.

„ Každý, kdo má malé dítě se někdy dostal do situace, kdy musel do práce a neměl hlídání, protože dítě třeba bylo nemocné a bere ještě nějaké léky a nesmí tak do školky. V tuto chvíli můžou využít služeb našich ověřených a zkušených chův, které jsou schopné reagovat okamžitě, dítě pohlídají přímo u vás doma" říká Věra Duschková z Centra Kašpar.

V současné době probíhá ještě jeden projekt, kde celkem pět firem, mezi které patří například i Krajský úřad Liberec nebo liberecký magistrát, se hlídání dětí chůvou testovalo.

„Nečekali jsme, že ostych lidí bude tak velký, ale teď můžeme říct, že potom, co někteří naši službu využili, poreferovali svým kolegům a zájem o naše chůvičky roste, zaměstnance to navíc nic nestojí. Služby chůvy jsou pro ně v rámci projektu zdarma," podotýká Duschková.

V současné době má Centrum Kašpar celkem osm chův. Využívají je zatím nejvíce v hotelu Pytloun, Krajský úřad a dopravní podnik. Projekt „Uchop svou příležitost" cílí hlavně na menší firmy. Ty čeká také profesní audit, kde se budou zjišťovat pracovní podmínky žen a mužů.

„Následně se nabídnou řešení, která povedou k vyšší efektivitě práce a lepším možnostem skloubení osobního a pracovního života," doplňuje Benešová.

ROZHOVOR:

Mnoho rodičů se v současné době potýká s problémem, že nemá pro své dítě, které z různých důvodů nemůže do školky či do školy, hlídání. Do práce přitom musí a žádná babička zrovna volná není. V tuto chvíli přichází na scénu chůva. Ta vaše dítě pohlídá a postará se o jeho zábavu přímo u vás doma.
V Centru Kašpar jich mají rovnou osm. Jednou z nich je i Kristýna Švorcová, která nám poskytla rozhovor.

Jak jste se dostala k práci chůvy?
Je to asi tři roky, co jsem si v novinách přečetla, že Kašpar hledá chůvu. Sama mám dvě děti, čtyři vnoučata a už i jedno pravnouče.

S jakými dětmi je nejvíce práce?
No samozřejmě s těmi nejmenšími, když se sejdou třeba dvě je to honička. Ještě neznají svou sílu a člověk musí být opravdu ve střehu.

Co se vám na této práci líbí?
Nejhezčí je, když vidíte, jak se rodičům hrozně uleví, když vědí, že je o jejich dítě postaráno. Pro mě je práce s dětmi radost, líbí se mi proto asi všechno.

Zmínila jste rodiče, jak rodiče na chůvy podle vás pohlíží?
Z mých zkušeností musím říct, že dobře. Jsou velmi tolerantní. Je to o tom, kdo si jak padne do oka.

Chůvy z Centra Kašpar využívají rodiny zaměstnanců už několika firem na Liberecku.
Tato služba navíc nezatíží rodinný rozpočet, díky evropským projektům je totiž zcela zdarma. Zájem o hlídání dětí v rodinném prostředí proto značně roste. Chůvy hlídají i děti přímo v Centru Kašpar. A to například v případě, kdy maminka dochází na nějaký kurz. Po celou jeho dobu trvání může být  dítě v herně pod dozorem zkušených chůviček.