Policisté v uplynulém týdnu dopadli v Habarticích na Frýdlantsku celostátně hledaného pachatele. Úspěšní byli v rámci preventivní akce „Bezpečné příhraničí" při které monitorují podezřelé osoby a automobily u hraničního přechodu s Polskem.

„Zastavili jsme automobil pro podezření ze spáchání dopravního přestupku," sdělil policista Jan Grulo. Následnou lustrací osoby se ale zjistilo, že je na ni vydán příkaz k dodání do výkonu trestu.

Bezpečné příhraničí

Policisté v rámci preventivní akce operují v Habarticích již třetím týdnem. „Akce probíhá na základě vyhodnocení rizik trestné a přestupkové činnosti. Habartice jsou u hranic, kde případní pachatelé mohou využít místní hraniční přechod pro vstup do České republiky a opačně," popsal důvod bezpečnostního opatření zástupce vedoucího frýdlantské policie Josef Hrdina.

Monitorovací policejní automobil

Ke své činnosti v Habarticích využívají i speciální automobil MMC (Mobilní monitorovací centrum), který ovládají tři osoby. K monitorování podezřelých osob a vozidel se vozidlo využívá vždy jeden den v týdnu od rána do večera.

„Za tři dny jeho nasazení policisté kromě dopadení celostátně hledané osoby udělili i šest blokových pokut za přestupky v dopravě. Jeden hříšník skončil u správního řízení, jelikož s blokovou pokutou nesouhlasil," sdělila mluvčí policie Jana Světlá.

Monitorovací automobil je vybavený třemi statickými kamerami, které umožňují sledovat podezřelé objekty do vzdálenosti jednoho kilometru. Vozidlo dále disponuje čtyřmi přenosnými kamerami, které se umisťují na pouliční osvětlení či sloupy.

„Přenos obrazu je pomocí bezdrátové sítě wi-fi," informoval technik speciálního automobilu Miroslav Pastyřík. Policisté tak nejsou omezováni délkou kabelů. Kamerami mohou být vybaveni i samotní policisté pohybující se v terénu. K tomuto účelu je určeno sedm kamer.

Za denní směnu policisté pomocí speciálního automobilu dosud zkontrolovali v průměru patnáct až dvacet podezřelých osob a vozidel. Jednotlivé poznatky se zaznamenávají a předávají policejním hlídkám, které osoby či podezřelá vozidla zkontrolují.

Drzí pachatelé

Pachatelé jsou však drzí a vynalézaví. K hraničnímu přechodu jezdí kontrolovat, zda se v jeho blízkosti nevyskytují policisté. O tom se včera v Habarticích přesvědčil i Deník. Více jak deset osobních automobilů přijelo z Polska na hraniční přechod. Jakmile však řidiči spatřili přítomné policisty a jejich speciální monitorovací vozidlo, šlápli na brzdu, projeli mezi středovými ostrůvky a vrátili se zpět do Polska.

Kriminalita na Frýdlantsku

Frýdlantský výběžek s kriminalitou bojuje poměrně často. Pachatelé jsou soustředění jak na drobnou trestnou činnost, zejména krádeže kabelů a zahradní techniky, tak i na vloupání do rekreačních objektů, domů a garáží. O tom svědčí i nedávný úspěch frýdlantských policistů, kterým se podařilo objasnit vloupání do rekreačních objektů, kůlen a garáží. „Jednalo se o deset případů vloupání. Poškozeno bylo celkem čtrnáct lidí," dodal Hrdina a uvedl, že některé odcizené věci se podařilo zajistit polským policistům. Frýdlantští policisté však ve spolupráci s kolegy v pátrání pokračovali nadále. V důsledku toho se jim podařilo zadržet i skupinku pachatelů z České a Polské republiky. Zadržené osoby měly na svědomí rozsáhlé krádeže motorové nafty na Liberecku.

„Co jsme vstoupili do Schengenského prostoru, kriminalita u nás narostla," zhodnotil stav starosta Habartic František Kryšpín a dodal, že co se tu pohybují policisté, situace se zlepšila. Každý pohyb uniformovaných policistů je tak velmi znát. „Policisté proto dělají i společné hlídky se svými polskými kolegy," upřesnila Světlá.

ANKETA: Jak hodnotíte kriminalitu na Frýdlantsku?

Marcel Kolarovič, Habartice

Nemyslím si, že za všechny krádeže mohou jen Poláci. Dělají to i Češi. Je ale potřeba, aby se tu policisté pohybovali hlavně v noci a aby byli vidět. Problém je i v rychlosti vozidel, řidiči nedodržují předpisy.

Martin Stříbrný, 19 let, Heřmanice

Dokud fungovaly hranice a policie, která na hranicích vykonávala obchůzky, tak kriminalita tady nebyla. Stát by se měl postarat a uvolnit peníze na posílení policejních hlídek v příhraničních obcích.

Jana Kolesová, 38 let Bulovka

Myslím si, že největším problémem jsou na Frýdlantsku drogy. Navíc sem jezdí ze zahraničí zloději krást, aby odcizené věci zpeněžili. Jakákoliv policejní preventivní akce je pro dobro nás všech.

Lukáš Roušar, 26 let Raspenava

Kriminalita je tu rok od roku horší. Přibývá počet nepřizpůsobivých obyvatel a policejní akce nestačí. Lidé na ně kolikrát ani nereagují. V poslední době se nejvíce krade z důvodu vysoké nezaměstnanosti.