„Lidé mohou svůj strom přihlásit od 21. března do 29. května. Z dvanácti finalistů, které vybereme, pak budou lidé moci hlasovat pro svůj strom pomocí DMS nebo hlasovacích listů, které budeme zasílat. Důležitý je příběh stromu, ne stáří,“ řekla Hana Rambousková z Nadace Partnerství.

Loni vyhrála anketu lípa velkolistá z osady Kotel u Osečné. O první příčku se zasloužila především svým příběhem. Kotelská lípa je totiž pro obyvatele obce symbolem odporu proti těžbě uranu v této oblasti.

„Příběh naší lípy byl silný. Lípa je pro nás symbolem sepětí místních proti těžbě. Boj probíhá pořád, ale díky loňské výhře jsme problém ukázali světu. Na lípu se přijíždějí podívat lidé z širokého okolí,“ vyjádřil s potěšením Josef Jadrný z občanského sdružení Naše Podještědí, které lípu z Kotle do soutěže minulý rok přihlásilo.

Vyhrát v další kategorii Strom hrdina může strom, který i přes nepříznivé podmínky přežil. „Do soutěže přihlásíme dub na školní zahradě. Musí dennodenně čelit malým školákům,“ uvedl František Kryšpín, starosta obce Habartice. Smyslem ankety je poukázat na významné stromy a také posílit sepětí lidí v obcích.