Jsou to téměř dva roky, co se na libereckém hlavním nádraží loučily se svými rodiči děti, které utíkaly před nacismem. Osud židovsko-křesťanské rodiny si v těchto dnech mohou vychutnat diváci kanálu HBO, který dvoudílný německý film Zemský soud vysílá.

TAJNÉ NATÁČENÍ

Natáčení adaptace románu spisovatelky Ursuly Krechelové probíhalo v březnu 2016 a kromě vlakového nádraží se točilo například i na Perštýně. Samotné filmování však bylo zahaleno tajemstvím. Jak potvrdila Pavlína Sacherová z liberecké Filmové kanceláře, německá produkce o medializaci nestála. „Byli ovšem s našimi službami spokojení,“ dodala tenkrát vedoucí kanceláře. V utajení zůstane před Liberečáky zřejmě také natáčení amerického mysteriózního seriálu Carnival Row, jehož hlavními hvězdami jsou Orlando Bloom a Cara Delevigne. „Můžu potvrdit, že se bude točit na nádraží. Kdy to bude, zveřejnit nemůžeme,“ vysvětlila Pavlína Sacherová. Podle ní ani americké produkce nechtějí zveřejňovat o natáčení žádné informace.

Podle Sacherové se filmový štáb vrátí do Liberce možná i v druhé půlce roku. „Už jsme se sešli a proběhla jednání. Jak to ale dopadne, není jisté,“ vysvětlila s tím, že by se opět jednalo o zahraniční filmaře. „Pokud to vyjde, bude to skvělé,“ dodala Sacherová.

Filmová kancelář letos získala grant ze Státního fondu kinematografie. Díky tomu vzniknou nové, česko-anglické webové stránky a brožura určená pro filmaře. „Zároveň intenzivně pracujeme na hledání nových lokací. Začali jsme spolupracovat i s okolními obcemi,“ uzavřela Sacherová.