VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hlavní cenu za nejabsurdnější smrt získává...

Severní Čechy - Už 15 let se udělují Darwinovy ceny, které vyhlašuje stejnojmenná internetová stránka. Kdo ocenění získal v roce 2013?

9.1.2014
SDÍLEJ:

Rozvody elektrické energie. Ilustrační snímek.Foto: Pavel Jakub Hnídek

Ocenění se v dnešní době rozdávají poměrně často a kdekomu. Většinou se jedná o formální uznání jednotlivce nebo organizace, která vyniká v tom, co dělá a nebo nějakým zásadním způsobem přispěla k vývoji oboru, ve kterém se pohybuje. Darwinovy ceny vyznamenávají ty, jenž sami sebe eliminovali absurdním způsobem z lidského genofondu. Ironické ocenění je pojmenováno po Charlesi Darwinovi, zakladateli evoluční biologie.

Nejedná se o cenu, kterou by si mohli dotyční vystavit doma na poličce (všichni ocenění jsou navíc po smrti), ale o čestné uznání, které přes patnáct let vyhlašuje provozovatel webové stránky www.darwinawards.com.

Mysleli jste si, že už Vás nic nepřekvapí?

„Principem ceny je předpoklad, že lidská hloupost, která způsobí smrt svému nositeli, je dána geneticky a v duchu Darwinovy teorie přirozeného výběru se tak tento nebezpečný gen odstraňuje," vysvětluje autor stránek.

Neuvěřitelné příběhy lidí, kteří sami sobě přivodili kuriózní smrt se v podobě tzv. městských legend objevují ve společnosti již dlouho a z počátku se šířily skrze emailovou korespondenci.

Fatální a zároveň absurdní nehody zaujaly americkou bioložku Wendy Northcutt, která jev roce 1983 začala sbírat a později zveřejňovat na zmíněném webu.

I smrt má svá jasná pravidla

Sama pak stanovila pět požadavků, které musí smrtelná událost splňovat, aby mohla Darwinovu cenu získat.

1. Neschopnost reprodukce nominovaný se musí zabít nebo sterilizovat.

2. Skutečně výjimečné a neuvěřitelné selhání soudnosti kandidátova hloupost musí být jedinečná, některé příliš běžně konané hlouposti (např. hraní ruské rulety, v čemž je výjimkou ocenění mladíka, který zmíněnou hru hrál s automatickou pistolí; močení na třetí kolejnici) jsou z nominací výslovně vyloučené.

3. Kandidát se z genofondu musí odstranit sám, svou vlastní hloupostí.

4. Kandidát musí být schopen jasného úsudku (cenu nemohou dostat mentálně retardovaní, duševně nemocní a děti do šestnácti let).

5. Pravdivost událost musí být ověřená, pokud ji nemohou potvrdit pověřené úřady ani svědci, je příběh zařazen do sekce městských legend.

Fatální a kuriózní nehody

Abyste si mohli představit, o jaké absurdní nehody se jedná, představíme vám konkrétní případy, které v minulosti cenu dostaly.

V březnu loňského roku se britský novinář Lee Halphin pokoušel zjistit, jakým způsobem přežívají lidé bez domova zimu na ulici. Vypůjčil si spací pytel a navzdory protestům a námitkám rodiny a přátel vyrazil mezi bezdomovce. Jeho plán byl žebrat o jídlo, spát na ulici s ostatními bezdomovci a zkusit, jaké je to přežívat bez střechy nad hlavou. O tři dny později ho nalezla policie mrtvého. Umrzl a zemřel na následky hypotermie.

V roce 2012 se americká policie vyjádřila o případu Garyho Banninga ze Severní Karolíny jako o monstrózní nehodě. Gary, 43 let, byl u svého známého doma, když spatřil sklenici od salsy naplněnou neznámou tekutinou. Myslel si, že je to alkohol a napil se. Hned jak to udělal, zjistil, že to byl benzín. Přirozeně ho hned vyplivl a potřísnil si triko a kalhoty. Potom, aby se dostal z šoku a spravil si chuť, zapálil si cigaretu. Jenže to neměl dělat, protože se jeho oblečení okamžitě vznítilo a jeho známý musel zavolat hasiče. Když dorazili na místo, našli v bytě muže sedícího na koberci s velmi vážnými popáleninami. Druhý den Gary zemřel v nemocnici. Dvě hloupé chyby ho stály život. Jeho známý byl automechanik, proto měl v kuchyni sklenici s benzínem, aby si mohl očistit ruce.

A protože smrtelné nehody se nestávají jen mužům, uvedu příklad, který se stal ženě z bulharské Sofie. Lidia vezla dva přátele z pohřbu autem domů, když najednou zastavila auto a všichni tři z něj vyběhli a začali vylévat neidentifikovatelné tekutiny z několika různých lahviček a sklenic do příkopu u silnice. Lidia byla vášnivá chemička a práci si ráda vozila domů. Ačkoliv není jasné, proč začali lahvičky vylévat, jedno z možných vysvětlení je, že se jim z výparů v autě udělalo špatně a oni se rozhodli chemikálií zbavit. Špatné rozhodnutí. Mezi tekutinami byl i methanol a éter, oba velmi hořlavé, které se na ostrém slunci vznítili a způsobily explozi, která utrhla Lidii hlavu. Oba její přátelé přežili. Incident se stal v roce 2008 a příběh bulharské chemičky, kterou stála začátečnická chyba život, získal nominaci na Darwinovu cenu.

Regionální adepti na Darwinovu cenu

Myslivec z Libereckého kraje doplatil na svůj koníček, když střelil a snědl divočáka, u kterého pozdější laboratorní rozbor prokázal výskyt larev svalovce, který může způsobit člověku vážné zdravotní komplikace a v krajním případě i smrt.

Myslivec onemocněl a následně zemřel. Díky tomu, že si maso schoval v lednici, bylo možné zajistit rozbor a zjistit příčinu jeho smrti.

Další kuriózní případ se stal v Hrádku nad Nisou, když se dvaadvacetiletý mladík snažil na černo „napíchnout" elektřinu na sloupu elektrického vedení. Po několika vteřinách byl však zasažen proudem a mladý život se nepodařilo zachránit ani lékaři, který na místě zasahoval. Pokus o resuscitaci byl již marný. Lékař na místě konstatoval smrt.

Nehoda v severočeské vesničce splňuje také předpoklady pro udělení posmrtného uznání Charlese Darwina. Místní dřevorubec zde načerno těžil dřevo. Jednoho dne přišel do opuštěného lomu posilněn alkoholem a začal porážet předem vytipovaný strom.

Jenže špatně odhadl směr, kterým strom bude padat, a špička stromu mu spadla přímo na hlavu. Posádka zdravotnického vozu zahájila po příjezdu resuscitaci, ale jeho zranění na hlavě byla neslučitelná se životem. Ačkoliv smrt dřevorubce pravděpodobně žádná cizí osoba nezpůsobila, převzala vyšetřovaní policie.

Ať děláte cokoliv, dbejte na ochranu vašeho života, který je cennější než Darwinova cena.

Autor: Petr Vodseďálek

9.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů MONTÁŽNÍ DĚLNÍK/CE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Heyrovského 476 a Newtonova 484, Liberec, Náplň práce: drobná montáž, obsluha stroje a kontrola výrobků, Hlásit se telefonicky, popř. osobně ve čtvrtek od 9.00 do 12.00 hod. v sídle firmy Barvířská 120/11, Liberec.. Pracoviště: Personální agentura solidex s.r.o.-005 denso manufacturing, Heyrovského, č.p. 476, 463 12 Liberec 25. Informace: Vasyl Kanyuka, +420 702 131 688.

Výroba - Výroba Strojní inženýři a projektanti 30 000 Kč

Strojní inženýři projektanti, konstruktéři KONSTRUKTÉR. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Heyrovského 476, 463 12 Liberec XXIII - Doubí, Náplň práce: Zodpovědnost za kvalifikované technické odborné konzultace, splnění naplánovaných cílů ve vývoji/ konstrukci/ aplikaci/ hodnocení komponentů, produktů a systémů v souladu s požadavky zákazníka., Požadavky:, Anglický jazyk - pokročilá úroveň, MS Office - pokročilá úroveň, Nabízené výhody: zaměstnanecké bonusy, Hlásit se e-mailem nebo osobně, Kontaktní osoby: Bára Bílková, Anna Lhotová, e-mail: b.bilkova@denso.cz, a.lhotova@denso.cz. Pracoviště: Denso manufacturing czech s.r.o., Heyrovského, č.p. 476, 463 12 Liberec 25. Informace: Bára Bílková, .

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu OBSLUHA STROJŮ NA VÝROBU A ZPRACOVÁNÍ VÝROBKŮ Z PLASTU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce na 3 měsíce, Hlásit se osobně na adrese Dr. Milady Horákové 305/37, 460 01 Liberec 1. Pracoviště: Marital s.r.o.-002 (daiho schenk s.r.o.), Ampérova, č.p. 493, 463 12 Liberec 25. Informace: Vitalii Rushchak, +420 777 428 521.

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů MONTÁŽNÍ DĚLNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Montáž a demontáž stanů a skladových hal, Fyzická zdatnost, Práce na 3 měsíce, montáže v okrese Liberec, Hlásit se telefonicky, popř. osobně ve čtvrtek od 9.00 do 12.00 hod. v sídle firmy Barvířská 120/11, Liberec.. Pracoviště: Personální agentura solidex s.r.o.-006 (celtima s.r.o.), České mládeže, č.p. 387, 460 08 Liberec 8. Informace: Vasyl Kanyuka, +420 702 131 688.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V pondělí zasahovali hasiči na Ještědu, kde hořela kleč.

Požár na Ještědu zřejmě způsobila nedbalost

Videosouhrn 15. srpna 2018

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Obnova barokního sloupu z dílny Matyáše Brauna potrvá do listopadu

Liberec /FOTO/ – Každý, kdo se v těchto dnech zblízka zadívá na morový sloup ve farní zahradě kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci, zjistí, že jedna z barokních soch od Matyáše Brauna schází. Jde o svatého Šebestiána, jednoho z pěti světců sousoší, jehož stav si vyžádal zrestaurování v dílně.

Nejsem rváč, ale rukavice už jsem několikrát shodil, říká kanadský obr Doherty

Liberec – Liberečtí Bílí Tygři hlásí zámořskou posilu. Extraligový klub z Podještědí zlákal do svých řad urostlého kanadského obránce Taylora Dohertyho.

V Dolní Řasnici hořela budova bývalého internátu

Frýdlantsko – Požár byl nahlášen ve středu kolem půl třetí odpoledne a na místo vyjelo ihned nekolik jednotek hasičů z Frýdlantska, Raspenavy a Liberce. O požáru jako první informoval zpravodajský portál tn.cz. 

Alkohol si nacpal do kalhot. Nenapravitelného lapku opět zadrželi

Liberec – Ne příliš dobrou skrýš si pro svůj lup zvolil 30letý recidivista, který už byl za krádeže v minulosti potrestán. Tentokrát se mladý muž snažil v obchodě v centru Liberce ukrást láhev mysliveckého „truňku“, kterou si nacpal do kalhot.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT