V objektu bývalého kina, který si postupně rekonstruovaly na pohodlné bydlení, vypukl nečekaný požár. Plameny živil silný vítr, hasiči se kvůli sněhové kalamitě nemohli rychle dostat na místo. Ze stejného důvodu trvalo energetikům dvě hodiny, než se jim podařilo odpojit objekt od elektrického proudu.
Čáchovi a Chaloupkovi si zachránili jen holé životy.

„Zůstalo mi jen to, v čem jsem ráno odjel do práce,“ říká Pavel Čácha. „Shořely i všechny vánoční dárky pro děti,“ vzdychla jeho žena Jana. Stejně to dopadlo i ve druhé rodině. „Nemáme vůbec nic, nebýt pomoci, tak nemáme ani co na sebe,“ konstatuje Petra Chaloupková. „Kolegové z naší firmy ABX i samotná společnost mezi sebou vybrali téměř třicet tisíc korun a náklaďák nábytku. Všem za to moc děkuji,“ neskrývá rozpaky Pavel.

Na svých webových stránkách vyvěsila seznam věcí, které by oběma postiženým rodinám pomohly, také obec Lipová. Dárců se už přihlásilo na dvě stovky, zásobu plen a kojeneckého mléka pro tříměsíční Martinku přinesla i redakce Děčínského deníku. „Už tři hodiny to přebírám a jsem asi tak ve čtvrtině. Všichni jsou strašně hodní. Nikdy bych nevěřila, že se v celé zemi zvedne taková vlna solidarity,“ dojatě vypráví Petra Chaloupková.

Obě rodiny dostaly od obce také okamžitou finanční pomoc ve výši dvacet tisíc korun a Čáchovi se v nejbližších dnech budou stěhovat do obecního bytu. Na nové bydlení se bude hodit finanční pomoc. Nabízejí ji i ti, kteří mají do kapsy mnohdy velmi hluboko.

„Jsem důchodkyně, posílám pár korun každé rodině. V rámci možností přeji hezké Vánoce,“ napsala Marie. „Posíláme také nějaké korunky na účty oběma rodinám. Jsme z druhé strany republiky, ale rozhodně vás v tom nenecháme. Hlavně že jste zdraví, zbytek se dá koupit,“ vzkázali na internetových stránkách Jirka a Majka. S finanční pomocí je ale podle všeho trochu komplikace. Na darované peníze se totiž vztahuje daň.

„Prominutí darovací daně už řešíme s finančním úřadem, doufám, že vše dobře dopadne,“ řekl starosta Pavel Svoboda.