17.42 Téměř všechny okrsky v Libereckém kraji jsou sečteny. Zbývá poslední. V Libereckém kraji je vítězem Karel Schwarzenberg (24,10%), druhý je Miloš Zeman (20,60%), třetí Jan Fischer (17,46%). K volbám přišlo 59,09 procent oprávněných voličů. Odevzdali přes 200 tisíc platných hlasů.

16.35 Už jen tři okrsky zbývá sečíst v celém Libereckém kraji.

16.33 Volební účast v celé republice překročila 61 procent.

16.29 V Liberci je sečteno. Jasným vítězem se stal Karel Schwarzenberg. Ten získal 14 881 hlasů v 87 okrscích, což je přes 30 procent ze všech odevzdaných hlasů. Druhý Miloš Zeman na něj ztratil přes 5 500 hlasů. Hned za se umístil Jan Fischer (15,93 %), Jiří Dienstbier (14,04 %), Vladimír Franz (6,06 %), Přemysl Sobotka (4,21 %), Zuzana Roithová (4,00 %), Taťána Fischerová (3,83 %) a Jana Bobošíková (1,99 %).

16.20 Hlasy jsou sečtené i v nejmenší obci Libereckého kraje. V Blatci vyhrál Karel Schwarzenberg (23 hlasů, 43 %). Miloš Zeman skončil u místních na třetím místě za Janem Fischerem. Z 87 oprávněných voličů přišlo k přímé volbě prezidenta 54 z nich.

16.11 Přemysl Sobotka: Kandidát z Liberce Přemysl Sobotka před několika okamžiky reagoval na výsledky voleb: "Výsledek je jasný. Je pro mně velkým zklamáním. Ukazuje se, že jen dvacet procent z voličů bylo pravicových a ti dorložili hlasy mezi mnou a Karlem Schwarzenbergem. Mediální obraz přelil mé hlasy k němu. V dalším kole jej budu podporovat," uvedl Sobotka. "I když je to jedna a veliká prohra, v politice ale zůstávám," řekl Přemysl Sobotka.

16.01 Liberecký kraj: V kraji je sečteno už 97,79 procent okrsků. Jasně vede Karel Schwarzenberg (23,86%), druhý je Miloš Zeman (20,68%) a třetí Jan Fischer (17,48%). Nejměnší počet hlasů dali lidé v kraji Janě Bobošíkové (2,92%). Minimální podporu má i zdejší kandidát Přemysl Sobotka (3,91%).

16.00 Hodkovice nad Mohelkou: Tady vítězí Miloš Zeman (22,3%). Tady byla volební účast 62,41 procent.

15.57 Raspenava: Zvítězil zde Jan Fischer (23,27%). Druhou pozici lidé přiřkli Jiřímu Dientsbierovi, třetí Miloši Zemanovi. Volební účast byla 52,16 procent. 

15.55 Chrastava: V Chrastavě je vítězem Jan Fischer (21,14%), pouze o kousek před Milošem Zemanem (21,07%). Volební účast byla 55,97 procent. 

15.50 Hrádek nad Nisou: Také v tomto městě je sečteno. V Hrádku vítězí Miloš Zeman (24,10%). Volební účast v Hrádku byla 51,85 procent, platných hlasů je 99,52 procent. Druhý je Fischer, třetí Dientsbier.

15.48 Hejnice: Je sečteno. V Hejnicích vítězí Miloš Zeman (22,67%). K volbám přišlo 56,19 procent, platných hlasů je 99,44 procent. Druhý nejvyšší počet hlasů získal v Hejnicích Jan Fischer, třetí místo patří Karlu Schwarzenegrovi a o kousek za ním Jiřími Dientsbierovi.

15.46 Radost z prozatímního vítězství Zemana mají i ti, kteří ho nevolili. Například Zdeněk Zahrádka z Turnova. Volil profesora Franze, ale je rád, že na hradě neusedne třeba Jana Bobošíková. "Zeman je určitě osobnost, která si umí zjednat respekt a má autoritu. Je určitě lepší, když tam bude on, než Bobo nebo statistik Fischer," řekl krátce před vyhlášením výsledků voleb.

15.44 Český Dub: Ve městě je sečteno. U Českodubských vyhrál Jan Fischer (20,02%). Volební účast byla 66,36%. Platnýh hlasů je 99,72 procent.

15.35 "Kalousek může být spokojený," říká 31 letá Šárka Jonášová z Liberce. Sleduje výsledky společně s přáteli a reaguje tak na nárůst hlasů pro Karla Schwarzenberga. Sama volila Jiřího Dienstbiera.

15.29 Jsou i lidé naštavaní na průběžné výsledky. "Hloupost lidí je nekonečná. Schwarzenberg hájí všechny kroky nepopulární vlády, ale přesto v něm lidé vidí čistého knížepána. K neuvěření," rozčiluje se nad prozatímním vývojem sčítání hlasů devětadvacetiletý Richard Fajgl z Liberce.

15.14 Průběžné výsledky vyvolávají první ohlasy voličů. „Dalo se to čekat, že povede Zeman. Ať už tam bude kdokoliv, nic se nezmění. Fandila jsem Fanzovi, který je na tom průběžně hodně špatně. Líbilo se mi, že není v žádný straně a ani nikdy nebyl," řekla Klára Hoffmannová z Liberce.

15.10 Po sečtení rovné poloviny všech okrsků by do druhého kola postupovala dvojice Miloš Zeman (25,41 %) a Karel Schwarzenberg (20,29 %). Hned za nimi figurují Jan Fischer (17,37 %), Jiří Dienstbier (16,88 %), Vladimír Franz (7,02 %), Zuzana Roithová (4,86 %), Taťána Fischerová (3,14 %), Jana Bobošíková (2,61 %) a Přemysl Sobotka (2,38 %).

Momentka z Prahy. Karel Schwarzenberg sleduje výsledky voleb v Divadle Archa. Zatím nic nekomentuje. Dělí se průběžně 1. a 2. místo s Milošem Zemane. Stejně tak jsou prozatímní výsledky i v Libereckém kraji.

Karel Schwarzenberg sleduje výsledky voleb.

15.00 V Libereckém kraji mají hodinu po uzavření místností prozatím stejně Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg. Získávají 21,87 % hlasů. Sečteno je 46,68 procent hlasů v kraji. 

14.55 Šest okrsků je sečteno i v Liberci. Ze čtyř tisíc voličů jich nejvíce volilo Miloše Zemana.

14.50 Liberecký kandidát Přemysl Sobotka zatím získal přes 15 tisíc hlasů. Po první čtvrtině sčítání figuruje na posledním místě.

14.47 Volební účast v Libereckém kraji i celé republice zatím přesahuje 58 procent.

14.39 V Libereckém kraji je sečteno sedm procent ze všech okrsků. Do druhého kola prezidentské volby by zatím postupoval Miloš Zeman s Janem Fischerem.

14.35 V Jabloném v Podještědí by volby vyhrál Miloš Zeman. 

14. 24 Na Liberecku je sečten první okrsek. V Českém Dubu (okrsku 3) se stal vítězem Karel Schwarzenberg, který získa čtvrtinu ze všech hlasů.

Sčítání

14. 00 Volební místnosti se definitivně uzavřely. Nyní bude Český statistický úřad bude sčítat hlasy volčů. Průběžné výsledky by mohly být známy již ve 14. 30. Lidé v něm vybírali z devíti kandidátů, asi určili pouze dva finalisty, kteří souboj o křeslo hlavy státu dokončí za dva týdny. Žádný z předvolebních průzkumů totiž ani nenaznačoval, že by nástupce Václava Klause mohl být zvolen více než padesátiprocentním ziskem už v prvním kole.

Druhý den přímých voleb hlavy státu probíhalo i na základní škole v Broumovské ulici v Liberci

13.54 Zbývají poslední minuty pro volbu prezidenta. Ve 14 hodin se volební místnosti uzavřou a komise začnou sčítat hlasy. Úplně první předběžné výsledky by mohly být známy již před 15 hodinou.

13.00 Volební účast se může vyhoupnout až k šedesáti procentům. Přesto někteří lidé se rozhodli nevolit. "Myslím, že ať se stane prezidentem kdokoliv, dřív nebo později podlehne nabyté moci," poznamenal Jan Pokorný z Liberce. Další k volbám nechtějí, protože jim nevyhovuje ani jeden z devíti kandidátů.

12.30 V mnoha regionech dosáhla volební účast padesáti procent. K volbám totiž přišla i řada mladých lidí. Například devatenáctiletá Matylda Hádková: "Byla jsem volit dnes dopoledne a sice studuju v Ústí, ale jsem teď doma, protože dojíždím jen na zkoušky. Volím Karla, protože si myslím, že je z nich asi nejslušnější, je chytrej a nepotřebuje peníze, protože jich má spoustu. A taky je vtipnej." 

Volby

12.05 V základní škole na ulici 5. května v Jablonci se také dveře netrhly"Při krajských volbách se sem lidé jen trousili, dnes je tu opravdu rušno. Chodí staří, ale také hodně mladých," řekla Jana Fričová z pátého okrsku. V poledne projevili zájem o volby hlavně maldí lidé.

11.59 Prezidenta si volí Češi v nejrůznějších koutech světa. Třeba v afghánském Lógaru volilo přes 200 krajanů.

11.25 Liberec V Základní škole 5. května zaznamenávají až padesáti procentní účast voličů. "Dnes přichází daleko více lidí než včera. Odhadem se bude volební účast blížit k padesáti procentům," informovala předsedkyě volební komise Helena Szrajberová.

11.06 Český Dub: Hlasy pro prezidenta odevzdali dnes dopoledne i klienti Domova důchodců v Českém Dubu. Z pětatřiceti lidí, kteří mohli volit, vhodilo svůj hlas do urny sedmnáct z nich. S urnou do domova přišly dvě členky volební komise z místního úřadu. Většina klientů se na volby těšila, prezidentskou volbu považují za významný den. O tom, koho zvolí měli celkem jasno. "Je to jedno, koho budu volit, stejně se nic nezmění," řekla jedna z místních důchodkyň.

11.00 K volbám do svého rodného Liberce přijel i student z Prahy Tomáš Michálek. Volil Karla Schwarzenbergra. "U Karla oceňuji zkušenosti, oblibenost, humor, projev. Roitová by mohla být fajn, Diensbier asi taky ale neznám ho, těchto lidí bude ještě čas v dalším volebním období. Z Fisherova projevu mi ješpatně, Zemana už jsme tu jednou měli, sice ve vládě, ale stačilo. Bobošíková je kariéristka, ze který mám akorát srandu, protože je to opravdu unikátní případ sebesestřednosti a sebejistoty bez pokory. Franz skvělý profesor a hudebník, ale ne prezident. Sobotku ani náhodou a Fischerová semi na prezidentku nehodí, ale je to milá paní. Volím taktiku silnějšího politika s cílem vystrnadit Fishera a Zemana," okomentoval svůj výběr vysokoškolský  student.

Prezidentské volby, den druhý.

10.40 Americké a britské listy si nadále všímají českých prezidentských voleb. Americký ekonomický deník The Wall Street Journal (WSJ) zdůraznil, že příští prezident bude zřejmě vstřícnější k Evropské unii než odcházející hlava státu. Britský The Daily Telegraph píše o Miloši Zemanovi, který "kouří jednu za druhou", jako o jednom z favoritů, zatímco americký The Washington Post fascinuje stejně jako další západní média kandidatura Vladimíra Franze.

10.28 Ještě tři a půl hodiny budou otevřeny volební místnosti. Pak začne sčítání. Jasno o výsledcích by mohlo být už kolem 18. hodin, to bude podle statistiků sečteno nejméně 80 procent výsledků.

10.00 Problémy statistici neočekávají. Dvě hodiny po otevření volebních místností je volební účast zhruba poloviční než v pátek. Dnešní útlum způsobil zřejmě víkendový režim. 

9.00 Předsedové volebních komisí zatím potvrdili, že dnešní účast se nedá srovnávat s tou včerejší. Přesto o prezidentské volby je dvakrát větší zájem, než o ty krajské.

8. 45 Zájem o volby potvrzuje i liberecký magistrát, který jen pro první kolo vydal kolem 400 volebních průkazů. V krajské nemocnici projevilo zájem volit 84 pacientů.

Volby na Liberecku 2013

8. 25 V základní škole, kde volil i Přemysl Sobotka volilo zhruba 36 procent lidí. „Je to poprvé, co si můžeme zvolit prezidenta. To si nemůžu nechat ujít," řekla starší žena ve volební místnosti.

8.00 V tolik hodin se opět otevřely volební místnosti. Lidé mají možnost podpořit svého kandidáta do 14 hodin. Hlasovat mohou přijít ti ze zhruba 8,5 milionu voličů, kteří se k tomu v pátek nedostali. Mají na to příštích šest hodin.

Den druhý

22.00 První volební den je u konce. Volební místnosti se opět otevřou v sobotu ráno v 8. hodin. První den byl o prezidentské volby velký zájem. V Libereckém kraji přišla k urnám více než třetina oprávněných voličů.

21.32 Pár desítek minut před uzavřením volebních místnosti odevzdal svůj hlas i třiačtyřicetiletý Václav z Liberce. "Volil jsem Bobošíkovou, protože to je pěkná štramanda a má hezkej kukuč," objasnil svůj výběr volič.

21.21 O volby je nebývalý zájem. Liberecký magistrát jen pro první kolo vydal asi 400 volebních průkazů. V liberecké nemocnici projevilo zájem volit 84 pacientů.

20.30 Do dnešní druhé hodiny odpolední bylo možné si na prezidentskou volbu vsadit u většiny sázkových kanceláří. Například zpěvák kapely Monkey Business Matěj Ruppert se rozhodl vsadit na Karla Schwarzenberga 2500 korun. Případnou stotisícovou výhru by věnoval Chartě 77.

20.17 Před hodinkou otevřel liberecký klub Vlak, podnik, který se jako jeden ze tří restaurací v Liberci připojil k podpoře Karla Schwarzenberga. Po sedmé večer v klubu nikdo prezidentské volby neřešil. To, že klub podporuje Karla, dokazovaly jen letáky a placky žluté barvy s kandidátem vyvedeným do podoby pankáče. Ve Vlaku se spíš chystali na večerní akci, než aby se věnovali volbám. Podle majitele klubu je do seznamu hospod, které podporují Schwarzenberga, přihlásil některý ze studentů Technické univerzity. "Ani jsme o tom nevěděli, řekl nám to až tým kolem kandidáta," dodal provozovatel klubu.

Klub Vlak, klub, kde volí Karla.

19.31 O volby je stále zájem. I v podvečer je v místnostech plno. Například ve volebních místnostech, které jsou ve zdravotnické škole v Liberci, neustále prochází vchodem další a další zájemci o volby. Takhle rušno tady například v říjnu, při krajských volbách, nebylo. "U krajských voleb jsem nebyla, ale prezidentské si nenechám ujít. Hlavně proto, že se nemusím rozhodovat o stranách, ve kterých je spousta lidí, ale jen o jediném člověku. Pro mně je ten pravý paní Fischerová," říká dvaapadesátiletá volička Hana V.

19.13 Poměrně dost volebních místností vzniklo v budovách škol. V centru Liberce je například jednou z nich základní škola v ulici 5. května. I tam zaznamenávali v pátek velký zájem voličů.

Prezidentské volby v Liberci.

19.00 V Pavlovicích, v okrsku číslo 27 měli v pátek v 19 hodin účast 34 procent.

18.01 Volební místnosti v Liberci kontrolují namátkové i strážníci městské policie. Nikde zatím nejsou hlášeny žádné konflikty.

17.56 V těchto okamžicích je ve volebních místnostech poměrně rušno. Přichází volit lidé po cestě ze zaměstnání, mezi nimi i paní Růžena z Liberce. "Jdu volit, stejně jako můj manžel a synové. Byla to doma celkem debata, ale nakonec jsme se všichni rozhodli, že podpoříme pana Fischera," řekla volička. 

17.12 Odvoleno má také kandidát na prezidenta Přemysl Sobotka. K volbám přišel se svojí ženou a netajil se tím, že volil sám sebe.

Čtěte více, co řekl a jak volil prezidentský kandidát:

Odvoleno má v historicky první přímé volbě hlavy státu i jeden z prezidentských kandidátů Přemysl Sobotka.

17.00 Podle volebních komisařů je účast lidí vysoká. Například v Turnově přišlo za první dvě hodiny odvolit 25 procent voličů. Ve Svijanech dorazilo za stejný čas 23 % lidí. Tým volebních komisařů se nyní přesouvá do Liberce. "Všude probíhá vše v poklidu, nikde jsme nezaznamenali problémy nebo konflikty," doplnil jeden z komisařů Zdeněk Valášek.

V zahraničí si požádalo kvůli prezidentským volbám o volební průkaz přes 7 tisíc Čechů.

16.37 K volbám se chystá i mladý muž Zdeněk Žížala. "Volím pana knížete, protože si ho vážím jako člověka i jako osobnosti. Je to všude po světě respektovaná osoba a věřím že bude reprezentovat dobře. Neshoduji se s ním úplně 100% v některých názorech, ale v Česku prezident politický směr neurčuje a je právě hlavně o té reprezentaci. Trochu mě mrzí, že spousta lidí na to kouká vyloženě jako na souboj Fischera a Zemana," řekl Žížala. 

16. 23 Po otevření volebních místností většina volebních komisí vyzdvihovala vysokou účast. Prezidentské volby vzbudily také zájem litevské nevládní organizace Belams Watch, která z pověření státní volební komise pozoruje průběh první přímé prezidentské volby u nás. Jedná se o dlouhodobý nevládní projekt, jehož cílem je pozorovat průběh voleb v různých zemích a porovnávat, jak průbíhají ve vyspělých evropských zemích i zemích bývalého východního bloku."Cílem je zjistit, zda jsou v souladu jak s právem konkrétní země tak i zapadají do mezinárodního práva," řekl jeden z účasníků pozorovací mise.

První prezidentské volby. V Libereckém kraji je o ně mezi lidmi docela zájem.

15.59 V odpoledních hodinách se volí i v liberecké vazební věznici. K volbám se přihlásilo přes 170 vězňů. "Svůj hlas chodí odevzdat postupně," dodala mluvčí věznice Michala Pávová. Asi 60 vězňů se podle ní svého práva vzdalo.

15.47 Ruprechtice: Lidé mají o prezidentské volby zájem. Alespoň v Ruprechticích. Předsedkyně volební komise ve volebním okrsku č. 18 podobný zájem u voleb nepamatuje. Členkou komise je zde pravidelně, a tak má s čím srovnávat. V první hodině tady přišlo odevzdat hlas už 10 % voličů. 

15.26 S okamžikem otevření volebních místností je začali kontrolovat policisté. "Tak jako při každých volbách jezdí hlídky v celém okrese a průběžně kontrolují volební místnosti. Tak to bude až do jejich uzavření," potvrdila mluvčí Policie ČR v Liberci Ludmila Knopová.

14.49 Volit v Liberci přišla i 31letá Lucie Čálková. "Prezidentské volby beru jako vážnou věc a doufám, že spolu se zvolením nového prezidenta, takového, jakého chtějí lidé, nastanou i změny ve společnosti. Já dala svůj hlas paní Fischerové," řekla mladá žena.

14.18 Jedním z prvních nedočkavců, který chtěl volit ještě před otevřením místností byl Pavel Vondrouš. Ten je veřejnosti znám žářijovým útokem na prezidenta Václava Klause. K volební urně přišel podpořit Jiřího Dintsbiera. "Je to pro mě jediný vhodný kandidát," řekl Deníku Pavel Vondrouš.

14. 00 Volební místnosti jsou otevřeny. Na Liberecku je 180 volebních okrsků. Nejvíc v Liberci, a to 91. 

Jak volit?

K provedení volby je třeba mít s sebou doklad totožnosti. Tím se rozumí občanka nebo pas. Ty volební komise prověří a po odškrtnutí ze seznamu voličů vám dají papírovou obálku s kulatým úředním razítkem.

Potom se musíte odebrat za plentu, kde si z přinesených hlasovacích lístků vyberete ten s vaším kandidátem a vložíte jej dovnitř. Obálku s hlasovacím lístkem pak před volební komisí hodíte do urny.

Kdy, kde a jak k volbám.

„Jakékoliv úpravy na hlasovacím lístku jsou nepřípustné a vedly by k vyřazení," upozorňuje Pavlína Kroupová, pracovnice Krajského úřadu Libereckého kraje odpovědná za organizačně technické zabezpečení voleb.

Pokud si někdo zapomene hlasovací lístky doma, v omezeném počtu budou dostupné i ve volebních místnostech. Staré a nemohoucí občany, kteří o to předem požádali obecní úřad nebo volební komisi, navštíví delegace s urnou u nich doma a umožní jim volit.