„Proces propouštění zatím probíhá bez problémů," řekla ve čtvrtek před polednem mluvčí Generálního ředitelství vězeňské služby České republiky Gabriela Pohlová a dodává: „Zatím nelze určit, do kdy bude propouštění probíhat."

Proces může trvat třeba i měsíc

Bezesnou noc mají za sebou soudci vyřizující celou agendu. „Od věznic dostáváme spisy. Ty se snažíme co nejrychleji zpracovat. Celý proces může trvat třeba i měsíc. Jen v mém senátu jsou stovky spisů. Myslím, že by do konce týdne mohla být dokončena agenda věznic, poté budeme pokračovat dalšími spisy," řekl Deníku soudce Lukáš Korpas. Podle něho je vyřizování spisů odsouzených k nepodmíněným trestům jen malou částí celé práce. Daleko více času zabere vyřizování dalších bodů amnestie.

Propuštěný muž: Bafnul televizi a odfrčel taxíkem

Krátce před půl druhou odpoledne ve středu opustila v rámci amnestie Vazební věznici v Liberci i poněkud netradiční dvojice odsouzených. Vietnamec, který stačil během pobytu ve vězení vykšeftovat vysloužilý monitor k počítači, prchaje pryč volal okřídlenou holou větu: „Neumi česky". Stopnul kolem jedoucí taxi a zmizel jak pára nad hrncem. Amnestie - probouštění odsouzených z Vazební věznice v Liberci

Sdílnější byl pan Jaroslav, který se svěřil, že se do vězení dostal před Vánocemi s trestem za neplacení alimentů. Ohromující částku dvou milionů dluhu vysvětlil tak, že ji dluží v Rakousku čtyřem dětem. Odtud utekl do Čech, kde jej rakouská justice dostihla. Jarda má za sebou pestrou minulost. Narodil se v Čechách, žil na Slovensku, odkud v roce 1979 emigroval do Rakouska a odtud zase před trestem do Česka. Jeho svoboda je nyní relativní, protože čeká, jak dopadne amnestie na Slovensku a bude-li tam českými úřady vydán.

Zatímco ve věznicích sekají odsouzení latinu, na svobodě jim narostla křídla. První komplikace řešili městští strážníci z Liberce už v noci ze středy na čtvrtek. Skupinka propuštěných vězňů si noční čekání na ranní spoj do Ostravy a Opavy zpříjemnila alkoholem ve větším množství, než byla schopna zvládnout.

Přečtěte si příběh:

„Skupinka se rozhodla oslavit své propuštění v jednom z barů, kde se opila. Podle propouštěcích dokumentů přišli strážníci na to, že se jedná o amnestované z liberecké věznice," vysvětlila mluvčí strážníků Daniela Bušková.

Podle ní muži dali o svém propuštění z výkonu trestu halasně vědět celému okolí.

Amnestie očistila i útočníka Tygrů

Čistý rejstřík bude mít díky amnestii Václava Klause i hokejový rebel a útočník libereckých Tygrů Radek Duda. Ten začátkem roku 2011 napadl seniora na přechodu pro chodce v Karlových Varech. Za to si vysloužil tříměsíční podmíněný trest s ročním odkladem, který teď prezident svým rozhodnutím zrušil.

Co se stalo přes noc:

Amnestie by se naopak neměla vztahovat například na komunistického bachaře Josefa Vondrušku. Exposlanec se už několik let před soudem zpovídá z nepřiměřeného trestání vězňů za minulého režimu. Soud s ním pokračuje příští týden.

Nesouhlasím! Podepsal jsem petici

„Chtěl poctivým lidem plivnout do obličeje s tím, že poctivost se prostě nevyplatí?" Stovky podobných názorů v posledních dnech zaplavují internetové petice.

Jen na portálu Jednej.cz podepsalo během pár hodin nesouhlas s prezidentovým rozhodnutím několik stovek lidí. Během čtvrtečního odpoledne číslo přesáhlo tisícovku.