Třináctý ročník ankety Alej roku pořádá společnost Arnika, která se tak snaží zvýšit zájem lidí o aleje a stromořadí a šířit povědomí o jejich významu v české krajině. Hlasovat mohou zájemci na webových stránkách Alej roku.

Liberecký kraj má pět želízek v ohni. „Lidé nominovali alej do lesoparku Na Sluneční u Muzea Cimrmanovy doby v Příchovicích na Jablonecku, alej v ulici K Bažantnici vedoucí z Krásného Lesa do Frýdlantu, březové stromořadí k Roudenskému rybníku, které vysázeli občané obce Karlovice na Semilsku, dále lipová alej u Sedmihorek a kaštanová alej u Arnoltic na Liberecku," vyjmenoval mluvčí Arniky Luboš Pavlovič.

Do ankety je v roce 2023 přihlášena celá škála alejí, od těch, které byly vysazeny poměrně nedávno, až po doslova staleté aleje, od alejí, které se pojí s nějakou historickou událostí, až po ty, které jsou zajímavé díky raritnímu druhu stromu.

Nejvíc alejí bylo nominováno z Královohradeckého a Zlínského kraje, ze kterých přišlo 11 nominací. Královéhradecký kraj měl přitom v polovině října jen jednu nominaci a 10 dalších přišlo až v úplném závěru nominační fáze. Z Jihočeského kraje přišlo 10 nominací. Jako poslední, ve 23:58 poslední nominační den, byla nominována pražská Alej legionářů.

Křížová cesta smíření v Dětřichově dostala požehnání.
Biblický příběh ve skle. Křížová cesta smíření v Dětřichově dostala požehnání

Hlasování do ankety končí 25. ledna příštího roku. „Výsledky, jednu celorepublikovou vítězku a vítězku v každém kraji, vyhlásí Arnika na začátku února 2024,“ doplnil mluvčí Arniky.

K hlasování vyzvala veřejnost také koordinátorka ankety Denisa Hronová. „Můžete vybírat z třiaosmdesáti nominovaných alejí a každá je jiná. Prohlídněte si je, třeba tam najdete stromořadí ze svého okolí nebo se začtete do příběhu z druhého konce České republiky. Svým hlasem také můžete pomoci lidem s propagací aleje, které hrozí zánik,” komentovala Hronová.

Paralelně probíhá fotosoutěž, kde nejkrásnější fotografie vyberou patroni ankety, např. kameraman přírody Lukáš Pich nebo herečka Petra Vojtková.

Mohlo by vás zajímat: Muzejní park v Liberci o svou chloubu nepřijde. Rododendrony se přesunou

Zdroj: Jiří Louda