„Vypadá to, že v pohotovosti zůstaneme minimálně do večera. Pršet nepřestává a my jsme aktuálně na třetím povodňovém stupni. Problém zatím představují hlavně toky, které se vlévají do Smědé, protože jsou velmi silné a syté. Snažíme se přečerpávat potoky, aby se voda nevracela do řeky,“ popsal situaci kolem středeční 15. hodiny starosta Višňové Tomáš Cýrus.

Ve Višňové a okolních obcích zasahují hasiči z Pertoltic, Kunratic a Višňové. „Na vodu jsme se po výstrahách meteorologů připravovali už od rána od šesti hodin. Snažíme se dodržovat také všechna vládní nařízení ohledně zabránění šíření koronaviru, takže můžeme být na jednom místě pouze ve čtyřech. Pracujeme kvůli tomu na směny,“ vysvětlil Cýrus a dodal, že mezi lidmi panuje určitá nervozita. „Nikdo se samozřejmě nechce nakazit,“ uvedl starosta Višňové.

Spadlý strom. Ilustrační foto.
Hasiči v Libereckém kraji mají plné ruce práce. Odklízejí popadané stromy

Podle něj fungují všechna už dříve vybudovaná protipovodňová opatření. „Polder ve Vísce začne fungovat příští rok. Nebudeme tak muset řešit to, že voda steče z polí dolů do vesnice a její tok nejde regulovat,“ řekl Deníku Cýrus.

Protože nastal nejvyšší povodňový stupeň na řece Smědé, automaticky došlo k uzavření cest z Boleslavi a Vsi do Černous. Řeka se tam totiž pravidelně vylévá z koryta a zaplavuje přilehlé louky. Na horním toku Smědé v Bílém Potoce a Hejnicích se řeka zatím drží v hlubokém korytě. Podle starosty Hejnic je ale problém, že od červnových povodní ještě nedošlo k vyčištění koryta.

Řeka Smědá na Liberecku

Zdroj: Petr Vodseďálek

„Od červnové povodně zůstalo na dně koryta bahno a balvany, které přitekly z Bílého Potoka. Nános tak zvedá hladinu řeky. Povodí Labe řeší, jak to dostat pryč, nebude to ale hned. Budeme doufat, že přestane pršet,“ sdělil Jaroslav Demčák.

Na stejný problém upozorňoval už v červnu starosta Bílého Potoka Pavel Šercl. Letní velká voda tam tehdy napáchala největší škody na soukromém majetku. „Pokud nedojde k úpravě koryta řeky, tak se budou při každých povodních zvětšovat. Je potřeba koryto řeky vyčistit od balvanů, které velká voda rozhýbe a ty pak podemílají pozemky a opěrné zdi,“ řekl tehdy Deníku starosta a dodal, že největší škody vznikly na základech budovy Jizerskohorského technického muzea, kolem něhož Smědá protéká.

Hrozba povodně vyděsila také obyvatelé na Frýdlantsku. Většina z nich si letos připomínala deset let staré povodně, které napáchaly v regionu škody za miliardy. „Je to hrozné, do večera posloucháme v televizi, co všechno se zakáže a omezí kvůli koronaviru a od rána se bojíme, že přijde velká voda. Zatím to vypadá dobře. Když se podívám z okna, hladinu řeky nevidím, ale na náladě to člověku nepřidá,“ řekla Eva Kropáčková z Raspenavy.

S deštěm přišel na sever Čech také silný vítr. Hasiči tak museli vyjíždět k nejméně 30 událostem. Většinou se jednalo o popadané stromy na silnice.

Splav ve Frýdlantu pod zámkem

Zdroj: Petr Vodseďálek

Situace v Raspenavě 

Zdroj: Petr Vodseďálek