Rozsáhlá oprava se podařila uskutečnit díky Programu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko. Renovovaný autobus Praga RND je ve svém dvoudvéřovém uspořádání jediný dochovaný na světě, přičemž s největší pravděpodobností byl vyroben jako pojízdná zubařská ambulance.

V padesátých letech byl interiér přestavěn pro přepravu běžných cestujících a následně změnil několikrát své majitele. „Výsledkem renovace je opět autobus pro přepravu cestujících, který svým vzhledem připomíná provedení, v jakém se objevoval na příměstských linkách u poválečných dopravců ČSD nebo ČSAD,“ informoval Tomáš Krebs z Boveraclubu.

Renovace stála spolek přes 3,5 milionu korun, dotace z evropských fondů tuto částku pokryla ve výši 85%. S předfinancování projektu pomohlo

i město Liberec. Autobus bude trvalou součástí expozice v Technickém muzeu Liberec a příležitostně bude používán i ke zvláštním jízdám. „První provozní nasazení zřejmě absolvuje u příležitosti tradiční Muzejní noci pod Ještědem v květnu 2023,“ dodal Krebs.