Více než šedesátku historických vozidel očekávají na startu organizátoři 15. Jízdy historických vozidel regionem Liberecka aneb Riviérou severu.
Potvrdil to Jan Jež, předseda občanského sdružení Veterán Car Club Nisa klub v AČR, které akci organizuje ve spolupráci s MuT Museem Großschönau.
Jak prozradil, zhruba desítka vozů přijede na spanilou jízdu právě od severních sousedů, z Německa. Koná se už tuto sobotu 4. června a startovat bude z Liberce - Pavlovic.

Seznamte se se závodníky

„Jízda má celkem dvě etapy, první dopolední odstartuje z Liberce do Jablonce nad Nisou v 9.30, odpolední opět z Pavlovic směrem na Hrádek nad Nisou, s cílem v areálu Kristýna,“ řekl Jan Jež.

Celému závodu bude předcházet výstava veteránů na stadionu v Pavlovicích a rozprava s účastníky závodu. V 9.30 už kostkovaný praporek odmávne start prvního z účastníků.

„Startovat se bude v celkem čtyřech kategoriích. Automobily a motocykly do roku 1950 a po tomto datu,“ přiblížil ředitel Mobile muzea ČR a zakladatel soutěže Dědeček automobil Svatopluk Holata. On sám se závodu také zúčastní. V jakém voze však tají. „To je zatím tajemství.“ Dodal také, že není jediným ředitelem, který se v historickém vozidle po trase závodu vydá.

„Zúčastnit by se měl i nový šéf Severočeského muzea v Liberci Jiří Křížek,“ prozradil. Nejstarším vozidlem, které se na trase z Liberce do Jablonce přes Bedřichov vydá, je podle Jana Ježe Tatra 12 z roku 1927. Nejmladším fešákem bude naopak zlatavý Porsche 911 z přelomu 60. a 70. let 20. století.
Mezi přihlášenými jsou také Praga Picolo, škodovky a samozřejmě zahraniční vozy.

„Zámořskou produkci bude zastupovat americký vůz Dodge z 30. let,“ nahlédl do startovní listiny Jan Jež.

Spanilá jízda povede přes hory

Dopolední trasa povede z pavlovického stadionu směrem k centru přes Náměstí Dr. Edvarda Beneše. Z něj se vydá Moskevskou ulicí na Soukenné náměstí a Barvířskou k hlavnímu nádraží a odtud třídou Dr. Milady Horákové do Rochlice, Vratislavic a přes Proseč na Dolní náměstí v Jablonci nad Nisou. „První závodník se tam objeví zhruba půl hodiny po startu, tedy už kolem desáté,“ odhaduje Jan Jež.

Milovníci filmů s Oldřichem Novým se budou moci nadechnout starých dobrých časů během tak zvané průjezdové kontroly. Z Dolního náměstí se závodníci vydají směrem do Bedřichova a odtud přes Českou chalupu zpět do Liberce. První by se měl v cíli na ploché dráze v Pavlovicích objevit už kolem poledne. Odpolední trasa startuje ve 14.00 hodin. Tentokrát povede malebným Podještědím.

„Z Pavlovic zamíří do Ostašova přes Machnín a Kryštofovo údolí do Zdislavy, Jítravy a přes Grabštejn do areálu Kristýna, kde bude slavnostní zakončení,“ prozradili organizátoři Deníku trasu dosud tajného závodu.

Večer zakončí akci taneční zábava ve stylu 50. a 60. let. K tanci i poslechu bude účastníkům závodu hrát kapela Šance. A jak zdůraznili organizátoři, celá podívaná, která zajímavým způsobem naplní sobotní program lidem v kraji, by se nemohla uskutečnit bez finanční podpory z Fondu malých projektů Euroregionu Nisa.