Tajemnou atmosféru nočních hradů a zámků nabízí zájemcům čtvrtý ročník Hradozámecké noci, která propukne tuto sobotu na více jak šedesáti státních i nestátních památkových objektech v celé České republice.

V Libereckém kraji v tento den otevřou kasteláni a kastelánky dveře na zámcích ve Frýdlantu a Lemberku a hradech Hrubém Rohozci a Grabštějnu nebo i na blízké Kosti. Ve večerních časech pak povedou prohlídky například běžně nepřístupnými prostory nebo doplněné o kulturní program.

Frýdlant

Program s názvem Noc na zámku tu začne v osm hodin a poslední prohlídka se uskuteční o dvě a půl hodiny později. Osvětleným zámkem všechny zájemce provede vévoda Albrecht z Valdštejna. Aby toho nebylo málo, v komnatách dámského patra se setkají s komtesami a sladkou tečkou na závěr bude ochutnávka koláčů v zámecké kuchyni. Za unikátní prohlídku zaplatí dospělí 130 a děti 80 korun.

Grabštejn

Mezi osmou hodinou a půlnocí mohou návštěvníci hradu Grabštejn vyrazit na noční setkání se svatou Barborou a jejími přáteli. Divadelně pojaté prohlídky budou inspirovány grabštejnskými dějinami a pověstmi. Kdo by chtěl, může se podívat i na věž nebo na půdu, kde bude připravena výstava Fasci-Natur. Kromě prohlídek bude součástí Hradozámecké noci i koncert skupiny Mardi Gras spojený s výtvarnou dílnou a výstavou německé výtvarnice Gabriele Waterrott. Dospělé vstupné vyjde na 100 korun, snížené na 70 korun. Pro rodiny je připraveno rodinné vstupné za 300 korun.

Hrubý Rohozec

Průvodci na Hrubém Rohozci se o Hradozámecké noci promění v dobové služebnictvo. Formou úsměvných scének návštěvníkům předvedou, jak se tehdy poddaným žilo.

Scénky budou probíhat od osmi do jedenácti každých dvacet minut a jejich téma je Starý pán zemřel, služebnictvo se musí postarat o přípravy na pohřeb. Vstupné činí 100 korun, snížené 70 korun.

Lemberk

V Rytířském sále zámku Lemberk od osmi hodin večer zahraje Radek Tomášek společně s jeho hosty Františkem Zikmundem a Vojtou Kiďákem Tomáškem. Ovšem již o hodinu dříve odemknou průvodci vstup na zámek, kde bude připravena prohlídka s nočním výstupem na věž a naopak sestupem do hladomorny, kde návštěvníci pocítí, jaké to bylo, být vězněm na Lemberku.

Prohlídky končí v deset hodin. Za vstup na věž a do hladomorny se platí 20 korun, rodiny platí 70 korun. Vstupné na country koncert je jednotné 100 korun.

Kost a Sychrov

Hradozámecká noc probíhá i na hradě Kost. Od osmi hodin do půlnoci čekají na návštěvníky prohlídky nočních paláců nebo těch s Katem Heřmanem. Vstupné je stejné jako přes den, za prohlídku paláců tak dospělí zaplatí 120 korun a děti 80 korun, prohlídky s Katem jsou o dvacet korun dražší.

Na zámku Sychrov Hradozámecká noc neprobíhá kvůli pouti, která tam dnes začíná. „Na místě by byly problémy s parkováním a celkově by se ty dvě akce překrývaly," okomentovala důvody mluvčí Národního památkového ústavu na Sychrově Lucie Bidlasová.

JITKA BLEHOVÁ

JANA ŠTUKHEJLOVÁ