„Lustry do galerie historicky patřily a je dobře, že se na své původní místo vrátí. Liebiegův palác, kde dříve Oblastní galerie Liberec sídlila, prošel důkladnou a velice pečlivě provedenou rekonstrukcí,“ sdělila náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu Květa Vinklátová.

Pokud vydá Ministerstvo kultury vyjmutí lustrů z galerijních sbírek kladné stanovisko, bude následovat převod těchto 14 svítidel, spolu s dalšími šesti, které sbírkovými předměty nejsou, na statutární město Liberec. „S městem jsme domluveni, že v rámci akcí Křišťálového údolí budou moci lidé minimálně dvakrát za rok tyto historické lustry vidět,“ podotkla Vinklátová.

Jde o soubor historických a historizujících lustrů, které byly od založení galerie pořizovány pro výstavní sály neoklasicistního Liebiegova paláce. Všech 20 lustrů má více než metr na výšku. Nejmenší z nich je šestiramenný o průměru 80 a výšce 110 centimetrů. Největší má 18 ramen, jeho průměr činí 110 centimetrů a výška dva metry. V převážné většině jsou dekorativní, ověskové, korálkové, s foukanými rameny typu terezián nebo palme, klasicistní či novodobé konstrukce.

O správu obnoveného Liebiegova paláce se bude starat Komunitní středisko Kontakt Liberec, které zde najde nové zázemí pro všechny své aktivity. „Budeme v Liebiegově paláci zastávat dvě funkce, provozovat služby Kontaktu, který má v Liberci patnáctiletou tradici, a zároveň se staneme správci areálu,“ sdělil ředitel Kontaktu Michael Dufek. Od listopadu se začne s jeho postupným vybavováním, následovat bude stěhování organizací a na jaře se otevře veřejnosti. Největším přínosem pro komunitní centrum je fakt, že získá mnohem větší prostory, které umožní i rozšíření služeb. „Pro nás je prestiž působit v takové budově. Je to velká výzva a přicházejí s tím nové možnosti, ať v rozvíjení služeb, tak i v potenciálu celého areálu,“ dodal Dufek.