/FOTO, VIDEO/ Zavzpomínat na „staré dobré časy“, užít si netradiční jízdu či zpestřit si léto o zajímavé zážitky, budou moci cestující díky historickým linkám v Libereckém kraji. Právě živý nostalgický provoz pomáhá nejen atraktivním způsobem nahlédnout do časů minulých, ale také podporuje cestovní ruch a rozvoj i v okrajových regionech.

„Historické tramvaje do Liberce patří, což každoročně neustálý zájem Liberečanů a návštěvníků města. Vážíme si toho, že na rozdíl od jiných měst je péče o historické unikáty založena na činnosti dobrovolníků“, řekl náměstek primátora pro technickou správu a informační technologie Jiří Šolc.

Letos poprvé finančně přispěl na Prázdninové jízdy historické tramvaje, které organizuje spolek Boveraclub ve spolupráci s Dopravním podnikem měst Liberce a Jablonce nad Nisou, Liberecký kraj. „Podporu vnímám jako ocenění práce aktivních členů, kteří se výrazně podílejí na připomínání historie nejen tramvajové, ale celkově městské dopravy. Tím doplňují mozaiku historie veřejné dopravy v Libereckém kraji,“ podotkl statutární náměstek hejtmana Jan Sviták.

Každou prázdninovou sobotu tak vyjede na liberecké koleje historická tramvajová souprava. Ta našla ve městě pod Ještědem přechodný domov kvůli výstavbě nových výstavních hal pro muzejní autobusy a užitková vozidla v pražském podnikovém muzeu MHD ve Střešovicích.

Poprvé vyjede už v sobotu 29. června na linku č. 1 Rybníček – Hanychov, zvláštní jízdenky budou prodávat průvodčí ve vozech za hotové. Po stejné trase se pak bude jezdit pražskou tramvajovou soupravou každou červencovou sobotu. Na srpen se pro změnu připravují jízdy do Lidových sadů.

„S kolegy z pražského podnikového muzea dlouhodobě spolupracujeme, nezanedbatelná je jejich pomoc při rekonstrukcích historických tramvají v Liberci, ať již v podobě konzultací či poskytnutím náhradních dílů. Je to ocenění naší činnosti, že nám soupravu do Liberce zapůjčí na celý rok“, zdůraznil předseda spolku Boveraclub Tomáš Krebs.

Poslední červnový vůz bude historický autobus Škoda 706 RTO, který s posádkou Boveraclubu bude zajišťovat přepravu cestujících z Liberce a Jablonce nad Nisou do Tanvaldu a Kořenova na vybrané akce Zubačky a samozřejmě také podvečerní cestu zpět. Z Kořenova autobus během dne sveze zájemce na Jizerku nebo do Příšovic. Jak informoval ředitel Železniční společnosti Tanvald Petr Prokeš, díky smlouvě s Libereckým krajem letos vyjedou nostalgické vlaky v Libereckém kraji pod hlavičkou Zubačka provoz ve třech provozních oblastech.

„Největší akcí letošního léta budou Dny Zubačky ve dnech 29. a 30. června, kdy vyjedou zvláštní vlaky mezi Tanvaldem a Kořenovem a parní vlaky mezi Kořenovem, Harrachovem a polskou Szklarskou Porębou Górnou. Na zvláštních vlacích mezi Tanvaldem a Kořernovem budou místo ozubnicových lokomotiv, které v letošním roce nedostaly od Správy železnic povolení k provozu, nasazeny lokomotivy ř. 730 přezdívané Ponorky.

Parní vlaky mezi Kořenovem a Szklarskou Porębou Górnou poveze parní lokomotiva 431.032 z roku 1927 přezdívaná Ventilovka s motorovou lokomotivou T435.0111 přezdívanou Hektor z roku 1961,“ podotkl Prokeš.

Novinkou letošní letní sezóny jsou jízdy historických motoráčků. Ty budou jezdit vždy pátek až neděle, pokud se nebude konat akce s doprovodným programem. Po dobu letních prázdnin bude v Kořenově denně otevřeno muzeum ozubnicové dráhy, od čtvrtka do neděle budou probíhat komentované prohlídky výtopny, kde jsou deponována historická vozidla včetně unikátních ozubnicových lokomotiv, a jízdy důlního vláčku.

„Při všech akcích bude v Kořenově zajištěn tematický doprovodný program a bohaté občerstvení. Mezi Kořenovem, Jizerkou a Příchovicemi bude jezdit historický autobus. Nově bude otevřeno Kafé Bafík v historickém osobním voze. Výtěžek z prodeje půjde na renovaci historických vozidel,“ dodal Prokeš.

Mohlo by vás zajímat: Bájný Ikaros přiletěl do Liberce. Socha zkrášluje halu vlakového nádraží

Socha Ikara od výtvarníka Rudolfa Svobody. | Video: Jiří Louda