V pražském podnikovém muzeu MHD ve Střešovicích totiž zahájili výstavbu nových výstavních hal pro muzejní autobusy a užitková vozidla, která omezila prostor a provoz pro tramvaje z expozice. „Jsme za tuto příležitost velmi rádi, zápůjčka má výhody pro obě strany. Pražský dopravní podnik uvítal možnost uložit jednu soupravu právě v Liberci. Liberec zase naopak získal historickou soupravu na rozchodu 1435 mm pro příležitostný provoz v celé své tramvajové síti,“ řekla mluvčí DPMLJ Martina Poršová s tím, že převoz z hlavního města pod Ještěd hradil Liberecký kraj.

Poprvé bude nová tramvajová souprava brázdit liberecké koleje o státním svátku 1. května. Bude tak vyrážet do provozu ve dnech státních svátků na tradiční sváteční a historické jízdy. Tramvaj si užijí i turisté, protože během letních prázdnin se budou moci zájemci svézt každou prázdninovou sobotu. Jízdy bude organizovat Boveraclub za podpory Libereckého kraje. Dopravní podnik plánuje pražské historické tramvaje atraktivně začlenit do programu připravovaného Dne otevřených dveří, který se uskuteční 14. září.

„S kolegy z pražského podnikového muzea dlouhodobě spolupracujeme, nezanedbatelná je jejich pomoc při rekonstrukcích historických tramvají v Liberci, ať již v podobě konzultací či poskytnutím náhradních dílů. Je to ocenění naší činnosti, že nám soupravu do Liberce zapůjčí na celý rok“, zdůraznil předseda spolku Boveraclub Tomáš Krebs.

Mohlo by vás zajímat: Adéla Gondíková bavila knihkupectví, navštívila i libereckou nemocnici

Zdroj: Jiří Louda