Už žádné blikající poutače, které lákají k „výherním" automatům. Liberecká radnice zavádí přísnější opatření, která mají minimalizovat nebezpečí, že gamblerství začnou propadat stále noví a noví hráči.

„Do 31. března letošního roku by měly z výkladních skříní a zdí libereckých heren zmizet jakékoli (nejen světelné) reklamy, které obsahují herní nebo peněžní symboly, ale také symboly karet," upřesnil ekonomický náměstek Liberce Jiří Šolc (LO).

Dodal, že zároveň by z vnějších plášťů heren měly zmizet i nápisy HERNA. „Výjimkou by byl samotný vstup do herny. Zde může být nápis o maximálních rozměrech 50 x 25 centimetrů a musí být černobílý," doplnil Šolc.

Neprůhledné výlohy

Majitelé a provozovatelé heren rovněž musejí zatemnit výlohy, okna i dveře, aby nebylo dovnitř provozovny vidět z ulice. Tomu, kdo podmínky nesplní, hrozí pokuty nebo uzavření podniku.

I přes veškerá přísná opatření si město uvědomuje, že herny potřebuje. Respektive výnosy z nich. Proto také prozatím ustoupilo od myšlenky, že zruší všechny herny v blízkém okolí škol.

Hazard plní kasu

„Důsledky propočítáváme, protože nebudu zastírat, že příjem z hazardu je bezesporu důležitým příjmem pro městskou kasu. Je velmi líbivé říci, že to uděláme, že herny zavřeme, ale potom nebudeme mít prostředky k financování určitých organizací a aktivit, které nás zajímají," sdělila primátorka Liberce Martina Rosenbergová (ČSSD).

Od roku 2011, kdy současné vedení města začalo důsledněji potírat hazard v Liberci, poklesl počet heren ze 154 na dnešních 100.