Stížnost se týká faktu, že státní dozor urychleně, na poslední chvíli, vydal povolení k provozování 112 loterijních videoterminálů v celkem 70 obcích České republiky. Jedno se pak týká právě i Chrastavy, konkrétně pak čtyř videoterminálů v herně v centru města, v Lidovém domě. Provozovatel navíc získal povolení na celých deset let.

Jak Michael Canov uvádí, potvrdila se slova iniciátorky petice Stop hazardu: „Už v dubnu ministerstvo všem provozovatelům hazardu napsalo, že se podmínky změní, a tak si všichni zažádali o prodloužení licence na dobu deseti let. To znamená, že současný stav bude trvat do roku 2019“.

„Státní dozor vydal rozhodnutí pouhých 14 dní po obdržení žádosti. Vydal tak rozhodnutí, aniž jakkoli ověřil situaci na místě, či se jakkoli kontaktoval s dotčenými cca 70 městy (soudíme tak dle sebe, tj. města Chrastavy, nepochybujeme však o tom, že postup byl vůči všem obcím stejně bezohledný). Vše s jediným cílem, stihnout za každou cenu termín před 1. červnem 2009,“ poukazuje na podivné praktiky Michael Canov s tím, že od 1. června vyšla v platnost vyhláška, která jasně zakazuje provozování výherních automatů ve vzdálenosti do 100 metrů od základních nebo mateřských škol.

Herna je poblíž školy

Jak uvádí Michael Canov, v tomto konkrétním případě se jedná o hernu, která je méně než 100 metrů od školského zařízení, kde má pobočku Základní umělecká škola Liberec a kolem denně chodí přibližně polovina dětí ze stodvacet metrů vzdálené základní školy.

„Výše uvedená fakta o porušování zákona ze strany Státního dozoru, který se snažil zneutralizovat své vlastní rozhodnutí, ke kterému byl donucen tlakem měst a obcí včetně jejich Svazu, výše popsaným masovým protizákonným povolováním na 10 let, bez jakéhokoliv prověřování možného narušování veřejného pořádku, je naprosto alarmující a skandální tím více, že tato správní řízení probíhající sprinterským tempem sám vyvolal obesíláním provozovatelů hazardních her. Za koho kope Státní dozor Ministerstva financí České republiky?,“ ptá se Michael Canov.

Oslovení chrastavští obyvatelé by také byli rádi, kdyby herny z centru města zmizely. „Už jsem slyšela, že v Lidovém domě herna zůstane. Je to hrůza, kromě mě sympatizují se starostou v jeho boji proti hernám všichni chrastavští učitelé. Dění kolem nich s napětím sledujeme,“ vyjádřila se v anketě jedna z chrastavských učitelek, Hana Šnýdlová.

Jedna z místních podnikatelek je na druhou stranu pro, aby minimálně jedna z nich zůstala. „Johny bar zde v Chrastavě s hernou začínal jako první, rozjížděl je tady. Chápu to z pohledu podnikatelky, kdy z ničeho nic musí skončit, to je náročné,“ uvedla Radmila Viková.

Anketa: Souhlasíte, aby z centra Chrastavy zmizely herny?

Hana Šnýdlová,
52 let, Chrastava
Sympatizuji s panem starostou, který je chce vymýtit. Všichni učitelé v Chrastavě dění okolo heren sledujeme.

Vladislav Merhaut,
33 let, Stráž nad Nisou
Nebydlím tu sice, ale již dvanáct let pracuji a je to tu opravdu špatné, já osobně bych všechny herny tady zavřel.

Marta Rígrová,
51 let, Bílý Kostel
Nejsem z Chrastavy, takže mi nějak extra místní herny nevadí, ale nemám na ně vyhraněný názor.

Miroslav Vondráček,
56 let, Chrastava
Já do heren nechodím, takže mně je to vcelku jedno, ale asi by nemusely existovat v centru města.

Radmila Viková,
39 let, Chrastava
Ať je klidně zruší, ale měli by jim dát alespoň půl roku na ukončení činnosti a ne, aby musely skončit hned.

ČTĚTE TAKÉ: