Je druhá sobota v prosinci a na sklárnu v Heřmanicích se snáší něco mezi sněhem a deštěm. Nevlídno je ale jen do chvíle než, překročíme dveře sklárny, kde se už po deváté letos konají Adventní sklářské trhy.

Zavoní svařák a teplý gulášek, teplo litinových kamen zahřeje nohy, koledy zastaví uspěchané kroky. Je adventní čas, zpívá v jedné koledě dvojice muzikantů, která se zrovna ujala nástrojů. Libereckého houslistu Sandra a jeho kolegu Jana Nováka, zvaného Kim doprovází saxofon teprve devítileté Johanky Adély.

Hned vedle nabízí ke koštu skvělá moravská vína sommelier Hynek. Prostory sklárny se proměnily v jednu velkou pohodu. Brzy sem zapadnete, jak mezi své.

Sklo foukané i lehané

Na lihovém kahanu předvádí sklářské umění David Wünsch. Jeho sklářská píšťala však pouze navozuje atmosféru sklárny, tak jak si ji většina z nás nosí ve své představě. V heřmanické sklárně se k výrobě skla používá jiné techniky. Křehké šperky, originální svícny, mísy, vázy, ale i obrovské monumentální plastiky tu dělají z takzvaného lehaného skla.

„Technologie spočívá ve slučování, přesněji spečení různých typů skleněných tabulí a materiálů. Ty mohou mít podobu nejen klasického skla, ale i různých skleněných prášků nebo drobných krystalických komponentů. Tím se dosáhne nejen výchozí suroviny, ale i barevnosti. V další fázi se sklo tvaruje s pomocí nejrůznějších forem,” vysvětluje nám ve stručnosti majitel sklárny Josef Novotný, který tuto ojedinělou technologii postupně vyvíjí a zároveň se pod jednotlivé designové kousky podepisuje svým výtvarným rukopisem.

Chodidla a nahá žena

Heřmanická sklárna patří mezi největší sklářské galerie v zemi. Vzorků je tu nepočítaných. Upoutá nás plastika na zdi z čirého skla. Jsou do ní otištěná dětská chodidla. Mým snem je otisknout do skla nahé ženské tělo. Ale to jsem už vyprávěl mnohokrát,” směje se, když prozrazuje jeden ze svých uměleckých snů. O zájemkyně by prý nouze neměl, ale zatím se ještě nenašla ta pravá…

Novotného sklo obdivují lidé z celého světa. Zdobí galerie v Německu, Polsku, Holandsku, Francii, ale i Spojených emirátech. Unikátní technika láká do malé vesničky na Frýdlantsku, vyplavené při loňských povodních snad nejhůře ze všech (a ani sklárna nebyla výjimkou) návštěvníky z celého světa. Svědčí o tom zápisy v pamětní knize. Kromě evropských jazyků rozeznáváme znaky arabštiny i jidiš.

„Nedávno tu byla sympatická dvojice studentů. Přijeli až z Nového Zélandu,” listuje Novotný zápisy. „Byla tu dokonce i vládní delegace z Taiwanu, ale nejvíc pyšný jsem na tenhle zápis,” říká a ukazuje podpisy členů generálního štábu indické armády.

Obdivujeme stejně jako oni nevšední tvary. Na rozdíl od klasického foukaného či taveného skla může sklář ovlivnit výrobní postup jen do té fáze výroby, než se pečlivě sestavené a promyšlené kombinace sklářské suroviny uzavřou do pece. „Pak už musíte jen čekat a modlit se, aby se to povedlo,” směje se Novotný.

Původní profesí stavař, sklářský „samouk”, výtvarník, ale také muzikant. I proto sklárna vábí v těchto adventních dnech hudebníky ze široka daleka. Tuto sobotu tu zazní kromě koled i folk. Účast slíbili také dudáci a příští, už poslední adventní víkend tu bude jamovat Novotného Jazz Quartet.

Adventní trhy se konají tuto a příští sobotu vždy od 10.00 do 17.00 hodin. A když budete mít štěstí, odnesete si odtud kromě originálního designového dárku i krásný zážitek. To když sklář Josef Novotný spustí svůj královský nástroj v podobě elektronických varhan legendární značky Hammond, jako se to poštěstilo návštěvníkům minulou sobotu.