Více než měsíc je
v areálu Krajské nemocnice
v Liberci v provozu nový heliport. Vrtulníky s pacienty na něm od té doby přistávají
v průměru dvakrát denně. Lékaři i pacienti si novinku nemohou vynachválit.

Šetří minuty, které můžou rozhodnout

Od doby zprovoznění na konci června přistál vrtulník Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje (ZZS LK) na heliportu téměř šedesátkrát. „Dosedá na něj průměrně dvakrát denně. Je to ale opravdu jen průměr. Někdy se nad nemocnici snáší třikrát denně, někdy jen jednou," říká mluvčí ZZS LK Lenka Markovičová. Podle ní jsou na palubě nejčastěji pacienti po dopravních nehodách, úrazech, pádech nebo s cévní mozkovou příhodou či kardiaci.

Těm všem se dostává díky přistávací ploše pro vrtulníky odborné lékařské pomoci
v nemocnici dříve než před několika týdny. „Dříve musely záchranářské vrtulníky přistávat na letišti. Tam si pacienta přebírala sanitka a teprve ho vezla do nemocnice. Než se dostal k nám na traumatologii, trvalo to až dvacet minut," říká přednosta  raumatologicko – ortopedického centra Richard Lukáš. V některých případech to byly minuty, které rozhodovaly o dalším životě pacienta. Dnes vrtulník přilétá s pacientem přímo do areálu nemocnice, což je podle Lukáše výhodné i ekonomicky.

Není totiž potřeba další sanitka, která vyrazí k letišti, a pak míří zpátky do nemocnice. „Vrtulník je stejně ve vzduchu a je už téměř jedno, jestli přistane v nemocnici nebo na letišti. Kdežto v případě sanity to byly cesty navíc," vysvětluje Lukáš.

Komfort pacientů? Nesrovnatelný

Při hodnocení měsíčních zkušeností s heliportem poukazuje i na další důležitou věc. „Výrazně se zvýšil komfort pacientů. Máme to už potvrzené od těch, kteří v minulosti zažili převoz z letiště do nemocnice a teď nově i převoz vrtulníkem přímo k nám. Fakt, že s nimi v ohrožení života nedrncá sanitka přes křižovatky, kvitují s povděkem," říká přednosta.

On i jeho personál zatím jen těžko hledají nedostatky heliportu. „Sám jsem překvapen, jak výborně vše funguje. Osvědčil se vlastně lépe, než jsem čekal," podotýká.
Zatím ale heliport zůstává stále v jakémsi zkušebním provozu. Ten bude ukončen
a vyhodnocen v září.

Trojnožka s přistávací plochou pro vrtulníky začala
v krajské nemocnici vyrůstat před pavilonem chirurgie loni v červnu. Heliport je vysoký 20 metrů a váží 290 tun, jeho stavba přišla na 41 milionů korun. Pacient je z kulaté přistávací plochy o průměru 20 metrů převážen přes 13 metrů dlouhou ocelovou lávku do pátého patra pavilonu chirurgie. „Tady už na něj čeká tým, který si ho převezme a začne podnikat kroky k jeho záchraně a léčení," říká přednosta traumatologie.

Přistávací plocha pro vrtulníky je vybavena navigačními světly pro noční létání, zatím sem ale záchranářský vrtulník míří s pacienty jen ve dne. „Náš vrtulník je sice vybaven pro noční let, dle smlouvy s ministerstvem zdravotnictví ale nepatříme mezi letecké záchranné služby, které v noci smí létat," upozorňuje mluvčí ZZS LK Markovičová. Důvodem jsou podle ní i klimatické podmínky, které v zimě neumožňují létat často ani přes den. Lety tedy končí se západem slunce, což je v létě kolem deváté hodiny večerní.

V případě přistání jiného vrtulníku, například vojenského či policejního, je ale možné jeho dosednutí na heliport i v noci. A provoz je na něm zajištěn i v zimě. „Když nasněží, na vyhřívané ploše se sníh neudrží a předávání pacienta bude stejně bezpečné jako dnes," uzavírá Lukáš.